начало

Цвета Желязкова е новият председател на окръжния съд във Варна Цвета Желязкова е новият председател на окръжния съд във Варна

Покупка на имот с пари от чужденец

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Покупка на имот с пари от чужденец

Мнениеот Станислава » 29 Юли 2005, 08:49

Колеги, моля ви за разумна идея!
Леля ми живее от години на семейни начала в Германия с германец. Решиха да си купят къща в България. Уредиха всичко да е на името на леля ми според закона без неудачи. Малко преди да сключат предварителен договор продавачът вдигна цената с 3 хил. евро. Тези пари се съгласи да ги плати сестрата на германеца, защото и тя хареса къщата, и сключиха договора. Но малко след това се запритеснява за заема и заиска някаква писмена гаранция, че срещу парите си ще има някави права върху имота. Аз не мога да преценя как точно да удоволетворя желанието и, още повече, че изповядването на следката е много скоро, а тя няма възможност дойде от Германия.
Ще съм благодарна на всяка изказана от вас идея! Благодаря!
Станислава
 

Мнениеот 2i200 » 29 Юли 2005, 09:08

Информацията която давате е непълна. Не мога да разбера обезпечение ли иска сестрата на германеца или права върху имота?Ако иска права върху имота - да сключи договор с леля ви, че след като придобие имота ще й учреди право на ползване. Ако иска писмен документ, че е дала пари - договор за заем или най-добре/за германката/ запис на заповед.
2i200
 

Мнениеот Станислава » 29 Юли 2005, 09:39

Извинявам се, наистина е непълно, ама го писах преди първото кафе.
Ситуацията е следната. Първо иска гаранция /"каквато и да е" по нейните думи/ преди да преведе парите, че ще отидат по предназначение. Това е лесно. Иска да и се гарантира ползването на имота в съотношение пропорционално на дадените от нея пари /това си е нейно странно желание/. Позовава се на непозната за мен практика да се инвестира в закупуването на къща, за която се договаря, че ще се ползва примерно 10.07. - 10.08. всяка година и то част от нея - стая с баня. Станно ми е и незнам как да го опиша и нотариусът дали ще се съгласи. И ако след време леля ми реши да продаде къщата как да се запази уговорката с новия собственик. Като обясних на германката тази вероятност, тя ми заяви, че ще си иска парите /всичките!/ обратно. Това на какво ви прилича?
Станислава
 

Мнениеот stavrev » 31 Юли 2005, 01:36

Гледа си интереса германката-ето на това прилича

Не виждам пречка да се напише такава клауза в нот.акт.На Запад така няколко семейства си купуват вили като си разпределят ползването през годината.Няма нищо чак толкова странно-учредява се право на ползване и това е.Или пък и германката участва като купувач и се разпределя ползването.

А като се продаде имота правото на ползване си остава,ако германката не се откаже от него,естествено.
stavrev
Потребител
 
Мнения: 485
Регистриран на: 07 Дек 2001, 20:31

Мнениеот гений75 » 01 Авг 2005, 12:48

Такава е практиката в Испания. Купува се вила, например от две семейства. Едното ползва имота през месец юли, а другото - през месец август - примерно. Работят с местните агенции, като агенцията поддържа имота през останалото време и го отдава под наем. Част от наемите се разделят между собствениците и агенцията, след приспадането на разходите и комисиона.
Лошото на правото на ползване е, че при евентуална продажба се иска съгласие от ползвателя, пък и не знам кой ще е този балък който ще си купи къща с тежест - една префърцунена германка?!?
В случая третото лице-ползвателя не участва в сделката, нито пряко, нито чрез представител, но има право да иска изпълнение напоетото от обещателя задължение.
Вижте техн.Ръководство на Омарбалиев, той сочи че можете да прехвърлите имота със запазено право на обитаване на част от имота. Правилата са същите като при ползването. Успех!!
гений75
 

Мнениеот Станислава » 02 Авг 2005, 14:22

Сърдечно би благодаря, колеги!
"Префърцунена" е слабо казано :-)))
Станислава
 

Мнениеот benzi » 02 Авг 2005, 14:41

Купете имота в съсобственост, дяловете да са съразмерно на дадената сума от съсобствениците, а леля Ви като български гражданин и на земята на недвижимият имот.Няма никакъв проблем.
Benzi@lex.bg
benzi
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 12 Май 2003, 17:13

Мнениеот anastassia terzieva » 02 Авг 2005, 15:04

da se kupuva v sasobstvenost oznachava da i dadete poveche otkolkoto tia vi e poiskala mai mai
niama nikakav problem vashata kloientka- balgarkata da i uchredi pravo na polzvane. pri usloviata koito tia iska- niama problem pravoto napolzvane da e ogranicheno za opredelen period ot godinata :))))
ako ste ot sofia shte vi preporacham edin mislesht notarius i niama da imate problemi
uspeh kolega
anastassia terzieva
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта


cron