начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

Експертизата на алкохол за водачи на МПС

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Експертизата на алкохол за водачи на МПС

Мнениеот viktory_n » 08 Фев 2009, 16:47

Здравейте!

Бих искал да насоча вниманието Ви върху проблемите на експертизата на алкохол при водачи на МПС. Сега действащата наредба (N30/27 юни 2001) е морално остаряла (създадена през 1980г.) и прави възможно тоталното манипулиране на тази експертиза.
Бих искал да обърна вниманието Ви на няколко детайла:
1. В днешно време вземането на пробата не отговаря на наредбата. Кръвта се взема във флакони без стабилизатор (каквото е изискването по наредба). Това води до разслояване на пробата - на съсирек и серум, а разликата в съдържанието на етанол между двете фракции е до 20 %. Създава се предпоставка за "избирателно" анализиране на някоя фракция. В повечето страни за целта се ползват специални епруветки със стабилизатор(затворена система), но в България няма кой да промени регламента. От друга страна, вземането на кръв с отворена система (пеницилинов флакон), както е по момента действащата наредба е в противоречие на медицинските стандарти... Парадокс!
2. По сега действащата наредба се предвижда анализът да се извършва по два метода, но резултатите от тях могат значително да се различават. И дори да се окаже, че човек е без етанол в кръвта, по експертиза да бъде с наличие на такъв...
3. Липсва нормативен акт(методично изискване) как да бъде извършен самият анализ. Всяка лаборатория работи по своя методика, която обаче не е валидирана, т.е. не е доказана и гарантирана точността й. Това прави невъзможно сравняването на резултати, получени в две лаборатории. И ако случайно пробата се анализира в трета - резултатът може да е съвсем различен.
4. По сега действащата наредба резултатът за алкохол се изразява "на хиляда". Но етанолът е с плътност различна от 1 (единица) и концентрация 1 грам/литър е различна от 1 грам/килограм. А в двата случая изразяването е "на хиляда". Въпрос на избор...и краен резултат.

Това са някои от възловите моменти, които поставят под сериозен въпрос всяка една експертиза в България. И просто недоумявам как никой до сега не е направил постъпление за вземане на някакви мерки? Или как няма поне една оспорена експертиза...

Или просто така е изгодно...

С поздрав,
В.Н.
viktory_n
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 08 Фев 2009, 16:24

Re: Експертизата на алкохол за водачи на МПС

Мнениеот ivan_lawyer » 08 Фев 2009, 17:04

Тактиката при дела с алкохол е да се замота делото една-две-три години и ако няма жертви и пострадали, изтича административната давност.
Иначе е много трудно да се оспорва експертизата - понякога се маневрира с твърдението, че има поети лекарства, преди това, че си както си си мил зъбите, си глътнал пастата за зъби с тубата.
Иначе казано, не толерирам алкохола и употребата му по начин, застрашаващ околните, а лекият автомобил е сложно устройство, доказано е, че и една глътка алкохол отслабва реакциите.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5364
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Експертизата на алкохол за водачи на МПС

Мнениеот ivan_lawyer » 08 Фев 2009, 19:59

Лично съм оспорвал употреба на алкохол, като твърдя, че много е малък шанса да оспориш дело и да спечелиш такова, поради грешка в "газхромометера" - просто това се приема апокрифно от съдиите.
Съдията възприема информацията от своите колеги, динамиката на ежедневието е такава, че не може да разчиташ, че съдията се замисля във всеки миг, всеки момент за научното явление на казуса, по който е делегиран.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5364
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Експертизата на алкохол за водачи на МПС

Мнениеот popo45 » 08 Фев 2009, 22:42

Не знам колко са магистратите които разбират от Инструментални методи в аналитичната химия. Един и същ специалист може спокойно до бъде свидетел и на обвинението и на защитата и в двата случая да бъде прав!!!

Това е много сложна материя. Целите на аналитичната химия по принцип са съвсем други. Използването им за анализи кой колко е пил и приемането на резултатите за достоверни до степен някой да бъде вкаран в затвора е несериозно.
НЯМА СЛУЧАЙ В СВЕТОВНАТА ПРАКТИКА ДВЕ ЛАБОРАТОРИИ ДА ДАДЪТ ЕДНАКЪВ РЕЗУЛТАТ. НЕ ЗАЩОТО ИЗПОЛЗВАТ РАЗЛИЧНИ МЕТОДИКИ ИЛИ РЕАКТИВИТЕ ИМ НЕ СА ИДЕНТИЧНИ, А ЗАЩОТО ТОВА Е НЕВЪЗМОЖНО. ФАКТОРИТЕ КОИТО ВЛИЯЯТ ПРИ АНАЛИЗ НЕ СА 5 ИЛИ 10 А ХИЛЯДИ. ВСЕКИ ЕДИН ОТДЕЛЕН ФАКТОР МОЖЕ ДА БЪДЕ ОСПОРЕН, КОТО НАПРИМЕР ВЗЕТО ЛИ Е ВПРЕДВИД АТМОСФЕРНОТО НАЛЯГАНЕ, СТЕРИЛНИ ЛИ СА ИНСТРУМЕНТИТЕ С КОИТО Е БИЛА В КОНТАКТ ПРОБАТА, РАЗПИСАЛ ЛИ СЕ Е ДЕЖУРНИЯТ В ЛАБОРАТОРИЯТА ПО СТЕРИЛНОСТТА НА ИНСТРУМЕНТИТЕ, ИМА ЛИ ДОКУМЕНТ ЗА СТАНДАРТИЗАЦИЯ НА ИЗПОЛЗВАНИТЕ РЕАКТИВИ И Т.Н.

Всеки средно грамотен аналитик може да представи на съда толкова данни за неправилно боравене с пробата, че на съдията да му трябват месеци само за да се запознае с тях. Как ще излезе с решение и как ще го мотивира - не знам.
popo45
Потребител
 
Мнения: 118
Регистриран на: 31 Яну 2009, 22:29

Re: Експертизата на алкохол за водачи на МПС

Мнениеот viktory_n » 09 Фев 2009, 11:53

Здравейте отново!

Поводът, да пусна тази тема бе провокиран от нежеланието на трите министерства-автори на наредбата да я променят. Вече три години няколко човека, работещи в тази област се опитваме да провокираме промяна, но без резултат. Идеята ми беше юристите, занимаващи се с подобни казуси, то поне от любопитство да се запознаят с основните недоразумения. Явно вече е необходимо да паднат няколко експертизи, за да се обърне внимание на този проблем.


Тук не става въпрос за факторите, влияещи върху пробовземането, анализа и интерпретацията, а за цялата методология. Необходима е промяна в нормативната уредба за да се унифицират нещата, както при клиничните лаборатории - резултатът за хемоглобин е един навсякъде. Експертизата на алкохол е също толкова рутинна. Това не е експертиза, където факторите са хиляди и експерта може да ползва различни подходи и прави тълкувания.

Съгласете се, че не е толкова трудно да има единна методика за цялата страна, с въвеждане на кръгово изпитване - една проба кръв, да се разделя между всички лаборатории и да се сравняват резултатите ня някакъв период от време.

Не може да бъдат позволени за ползване два принципно различни метода, които определят различни неща (Видмарк и газова хроматография), а резултатът от тях да е равностоен...
Напротив, дори често пъти е несравним... Но това е само един от много моменти, които ТРЯБВА да се променят.

Изследването на т.нар. "упойващи вещества" при водачи на МПС е друга тема. Защото там вече свободните съчинения са прекалено много. Но това не е проблем на България - за месец я има няколко такива експертизи, я не. В България няма дрогирани шофьори по пътя и това днес не е на дневен ред...

За мен отговор от типа на "МВР се занимава с прилагането на Наредбата. Необходимо е МЗ да направи промяна в методологията, а МП да инициира промяна в нормативната уредба" не ме устройва. Това е само прехвърляне на топката, докато в действителност една доста порочна практика (умишлено не употребявам думата "бизнес") се развива необезпокоявано...

До кога?

С поздрав,
В.Н.
viktory_n
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 08 Фев 2009, 16:24

Re: Експертизата на алкохол за водачи на МПС

Мнениеот karlson » 09 Фев 2009, 12:24

ivan_lawyer, и как предлагате на съдията да не се съобрази с експертизата - може би той трябва да има и медико-химически познания за да направи един бърз анализ на контролната проба, ими да се позове на "убедителната" пледоария на защитникя, разбиваща на пух и прах медицинското изследване.
karlson
Потребител
 
Мнения: 227
Регистриран на: 29 Юни 2007, 11:38

Re: Експертизата на алкохол за водачи на МПС

Мнениеот kristian2 » 09 Фев 2009, 23:09

В случая мисля че не става въпрос за начина по който трябва да реагира съдията или за възможните пледоарии на защитата, в случая по скоро се касае за необходимостта от промяна на нормативната уредба.
kristian2
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Фев 2009, 18:04

Re: Експертизата на алкохол за водачи на МПС

Мнениеот ivan_lawyer » 09 Фев 2009, 23:19

Аз като адвокат имам много повече спечелени дела по давност, а не поради пряк контакт с химико-технологичната практика, въобще бягам от темата екпертизи, тъй като там има три (3) утвърдени имена, които са като Лили Иванова (без да се обижда Мартин Карбовски) в цирка, наречен съдо-производство (без да се обижда никой, тъй като животът е сцена и всички ... плащаме парно.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5364
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Експертизата на алкохол за водачи на МПС

Мнениеот viktory_n » 10 Фев 2009, 17:58

Може ли да уточните тези три имена на какви специалисти са - експерти-химици, съдебни медици, правещи крайното заключение или какви?

Нещо не е наред и това е, че на Някой му е много изгодно тази система да продължава така. Не е нормално да се пренасочват проби към определени лаборатории. Не е нормално пробата от лице, с талон за медицинско изследване за упойващо вещество да се пренасочва към лаборатория, която изследва САМО алкохол. Не е нормално дознател да изисква постъпила проба от една лаборатория, защото настоявал изследването да се извърши в друга...

Как ще коментирате, че в специализираната лаборатория във Варна, няма нито една проба за 2008г., за изследване на алкохол и/или упойващо вещество?

http://pozvanete.bg/news.php?id=43003&lpa=9

Няма друга специализирана лаборатория в цяла североизточна България. Къде са пробите? Кой ги изследва? Как става това, като лабораториите по Наредба 30 с лиценз за работа с наркотични вещества в България са две - едната е в София, другата е във Варна???

И още малко допълнителни материали:

http://www.chernomore.bg/news.php?mn=8&nid=23930

До кога?

С поздрав,
В.Н.
viktory_n
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 08 Фев 2009, 16:24

Re: Експертизата на алкохол за водачи на МПС

Мнениеот alissa » 19 Фев 2009, 17:52

Здравей viktory_n, темата много ме вълнува, защото имам подобна хипотеза- кръвна проба установяваща 1.2 промила алкохол /дрегер -1.2 /и съдебно медицинска експертиза по метода Видмарк " установяваща", че алкохолът в кръвта е 1.5 промила. Прокуратурата е повдигнала обвинение за второто /по метода Видмарк, приемаики, че то е вярно/.
Предстои дело, като разбира се ще боря тази експертиза. Необходима ми е всяка информация свързана конкретно с този /доскоро непознат за мен :oops: / метод.
Разбрах, че тези методи дават много голяма възможност за манипулация /убедена съм, че в конкретния случай става въпрос за това/, независимо от наказателната отговорност за експерта с което се измъкват от прокуратурата.
Благодаря ти за написаното и продължавай да ни информираш моля те!
В конкретния случай се касае за човек без нито едно предишно нарушение по ЗДвП и комуто от КАТ е издадено по конкретния казус /и влязло в сила наказателно постановление за управление на МПС с алкохол в кръвта 1.2 промила/ - последното го споменавам само за пълнота. :wink:
Така или иначе дело ще има. Какво ще стане ме предупредиха, че било ясно. Е, няма пък да им се дам, поне няма да е лесно...
Става въпрос за човешка съдба все пак!
С готовност ще се включа във всяка инициатива за промяна във въпросната наредба.
Трябва да е ясно метода Видмарк или кръвната проба са с привес при такива дела.
Досега всичките са ми дела били на база установеното при кръвна проба /или дрегер/- много са, всички те незаконосъобразни ли са ???
alissa
Потребител
 
Мнения: 257
Регистриран на: 07 Фев 2007, 22:50
Местоположение: София

Re: Експертизата на алкохол за водачи на МПС

Мнениеот viktory_n » 20 Фев 2009, 11:36

Здравейте alissa!

Много Ви благодаря за въпроса и отделеното внимание, защото вече бях решил, че тази тема така и ще потъне назад в миналото, без дори една реакция от някого. Много странно, но факт.
Много пъти аз и колегите, които стоим зад схващането за промяна на тази наредба сме искали да изкрещим "Хора, експертизата Ви е под въпрос". Само мисълта, че престъпници, шофиращи с алкохол в кръвта утре могат да убият нас и децата ни, ни е спирала да направим това изявление масово. Защото имаме въображение какви могат да бъдат последиците.

Все едно. Алкохолната мафия е факт. Пробите се манипулират.

Сега бих искал да Ви отговоря на загатнатите въпроси от Вас.
В момента, експертизата е поставена под въпрос на три нива:
1. Пробовземане - това е етапът, който може да дискредитира пробата и крайният резултат да бъде с над 1000% грешка. В момента масово пробовземането се извършва във флакони без стабилизатор. Това е предпоставка за коагулация на пробата. Спирам до тук - първо е нарушена наредбата, второ - вече никой не може да гарантира какви биохимични и микробиологични процеси протичат вътре и как се отразяват те на алкохола - може да намалява, но може и да се повишава.
Искам да спомена и нещо друго. Много често лекари и сестри не съобразяват как да дезинфекцират ръката преди убождането. Много често това се прави със спирт - провал. Много често се прави с дезинфектант не съдържащ етанол, но с други летливи вещества, които по метода на Видмарк се определят като "алкохол". Провал.
И накрая - ако все пак пробата е взета в сертифицирана епруветка за алкохол, то това пък не е позволено по Наредба 30 - пак провал.

Как ще докаже някой, че пробата не е взета след дезинфекция с препарат, не съдържащ органичен разтворител?
Как ще докаже някой, че в момента на пробовземане е имало стабилизатор във флаконът?
Не може да се докаже. Има един единствен метод, но в България не се прилага.

2. Аналитичен метод - Видмарк или газова хроматография. Двата метода корелират добре, само в определен интервал и при ОПРЕДЕЛЕНИ условия. Иначе дори един диабетик, с дъх на ацетон, по метода на Видмарк ще бъде обвинен, защото ацетонът по Видмарк се определя като "алкохол".


3. Точността на метода. Докато за клиничните лаборатории има строги стандарти, в България всеки мери алкохол както си иска. Образно казано - всеки си има везна, но всеки мери с различни теглилки. НЯМА единен стандарт за определяне на алкохол в България. Това е най-страшното. Защото резултатът става несъпоставим и иди доказвай, че ти работиш точно. Само защото известна лаборатория съществува повече от 30 години, нейният резултат се приема с по-голяма тежест. Къде са международните стандарти? Къде са европейските стнадарти?

Как ще докаже лабораторията, че работи точно? Трябва да има сертифициран материал (кръв със сертификат, с указано точно съдържание на алкохол). И ако има не е необходимо само да се развява като байрак, а да се използва. Аз обаче незнам в България да е внасян през последните години подобен материал...


Мафия. Всеки прави каквото си иска. И на никои не му пука.

С поздрав,
В.Н.
viktory_n
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 08 Фев 2009, 16:24

Re: Експертизата на алкохол за водачи на МПС

Мнениеот alissa » 20 Фев 2009, 18:42

Доколкото разбрах въпросния метод Видмарк са някакви странни формули по които според зависи се определя колко е концентрацията на алкохол в кръвта. Тоест не се прави изследване на кръвта, а някакво изчисление зависещо и аз не разбрах точно от какво, но нещо свързано с ръст, тегло. Със сигурност много ще питам експерта, защото да се осъди човек заради мъглява експертиза ми се струва ужасно несправедливо.
И си задавам въпроси. Защо в България няма точни и ясно установени правила, по отношение на установяването на концентрация на алкохол в кръвта? Как може едни прокурори /съд/ да приемат за миродавна кръвната проба, други да търсят под вола теле и това да е правилно?
Е, не мога да го приема защото това означава различен стандарт за хората и е форма на произвол по отношение на хора, което е недопустимо.
alissa
Потребител
 
Мнения: 257
Регистриран на: 07 Фев 2007, 22:50
Местоположение: София

Re: Експертизата на алкохол за водачи на МПС

Мнениеот asistent » 20 Фев 2009, 22:04

Уважаеми viktory_n:
"Как ще коментирате, че в специализираната лаборатория във Варна, няма нито една проба за 2008г., за изследване на алкохол и/или упойващо вещество?"
"Ръководителят на лабораторията доц. Юличка Събева обаче уточни, че досега при тях не е постъпила нито една проба за изследване от водач, прекалил с алкохола, нито пък от шофьор със съмнения, че е надрусан."
Това не отговаря на истината - алкохолните проби в гр.Варна се обработват предимно в алкохолната лаборатория в МБАЛ "Св.Анна", но там апарата се беше развалил и в края на 2007г., началото на 2008г. те бяха пренасочвани към Военноморска болница. Така,че е лъжа, че не са работили проби на водачи, лично съм получавал от там резултати през 2008г.
"Няма друга специализирана лаборатория в цяла североизточна България." - това също не е вярно -съгласно чл.15 ал.2 т.3 от Наредба No 30/от 27 юни 2001 г.за реда за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на моторни превозни средства - изследванията се извършват в "МБАЛ "Света Анна" - АД гр. Варна - за областите Варна, Добрич, Силистра, Разград, Търговище, Шумен, Велико Търново и Русе"

alissa, не зная с какво се занимавате , но изказването Ви:
"Доколкото разбрах въпросния метод Видмарк са някакви странни формули по които според зависи се определя колко е концентрацията на алкохол в кръвта. Тоест не се прави изследване на кръвта, а някакво изчисление зависещо и аз не разбрах точно от какво, но нещо свързано с ръст, тегло. Със сигурност много ще питам експерта, защото да се осъди човек заради мъглява експертиза ми се струва ужасно несправедливо. "
е нелепо - ако за Вас тези формули са странни, то затова има вещи лица, които са компетентни, обикновено са химици.
asistent
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Сеп 2008, 23:55

Re: Експертизата на алкохол за водачи на МПС

Мнениеот viktory_n » 22 Фев 2009, 09:42

Г-н asistent,

По Наредба 30, лаборатория за упойващи в-ва за цяла Североизточна България е специализираната лаборатория на ВМА-ББАЛ, Варна (вж. по-долу). А лицензирана лаборатория, със сертификат за работа с упойващи в-ва е също лабораторията на ВМА.

Относно броят на пробите - не работя във въпросната лаборатория и не съм от Варна. Но ще Ви кажа, че за цяла София пробите също отиват предимно в една и съща лаборатория. Защо?

Специално за Варна мисля, че всички експерти в областта са наясно за какво става въпрос... Така, че не се превръщайте в "адвокат на дявола". Защото химиците-експерти в България, са по-малко от 20 човека и не можете да си представите колко е малък светът.

С поздрав,
В.Н.

P.S.Чл. 15. (1) (Изм. - ДВ, бр. 23 от 2006 г.) Пробите от кръв заедно с талона и протокола за медицинско изследване се изпращат за анализ в специализираните химически лаборатории в градовете София, Пловдив, Варна и Плевен или в научно-техническа лаборатория при Столичната или съответната регионална дирекция на вътрешните работи. Пробите се изпращат не по-късно от 72 часа след вземането им в хладилни чанти с транспорт на лечебните заведения по чл. 7.
(2) Изследванията се извършват в специализирани лаборатории, както следва:
1. (доп. - ДВ, бр. 23 от 2006 г.) Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) "Света Анна" - АД, София и Военномедицинската академия, София - за София-град и областите София, Кюстендил, Перник и Благоевград;
2. МБАЛ - Пловдив - АД, Пловдив - за областите Пловдив, Пазарджик, Смолян, Хасково, Кърджали, Стара Загора, Сливен, Ямбол и Бургас;
3. (доп. - ДВ, бр. 23 от 2006 г.) МБАЛ "Света Анна" - АД, Варна и ББАЛ - Варна, към Военномедицинската академия, София - за областите Варна, Добрич, Силистра, Разград, Търговище, Шумен, Велико Търново и Русе;
4. Център за спешна медицинска помощ (ЦСМП) - Плевен - за областите Плевен, Видин, Враца, Ловеч, Габрово и Монтана.
(3) При необходимост от изследване на взетата кръв за наличие на упойващи вещества определените по ал. 2 лаборатории изпращат пробите кръв за изследване в токсико-химическите лаборатории на:
1. Многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Пирогов" - АД, София, и Военномедицинска академия - София, от специализираните лаборатории в София и Плевен;
2. МБАЛ "Свети Георги" - АД, Пловдив - от специализираната лаборатория в Пловдив;
3. (изм. - ДВ, бр. 23 от 2006 г.) ББАЛ - Варна, към Военномедицинската академия, София - от специализираната лаборатория във Варна.
viktory_n
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 08 Фев 2009, 16:24

Re: Експертизата на алкохол за водачи на МПС

Мнениеот shumansky » 09 Ное 2011, 12:54

Здравейте! Лекар съм във ФСМП - гр. Козлодуй. Понякога в графика на филиала няма дежурен лекар, а дежурят двама фелдшери или фелдшер и медицинска сестра. Кой в такива случаи трябва да вземе кръв за изследване на алкохол? Според наредба 30 - лекар, ама като няма такъв и след като най-близкият друг филиал е на 40 км, кой? Моля, отговорете ми, защото имам сериозни проблеми с районната прокуратура, Отговорник съм на филиала и искат да ме наказват, че пробите са взети и протоколът е описан от фелдшер.
shumansky
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 22 Фев 2007, 02:16

Re: Експертизата на алкохол за водачи на МПС

Мнениеот familia » 09 Ное 2011, 19:45

Здравейте,
Моля за информация. Потърпевши сме в катастофа и виновният шофьор беше с 1,22 промила алкохол на дрегер. След няколко дни се видяхме с господина и " между другото " разбрахме, че кръвния тест е показал 1 промил. Ще водим дело и занижените му резултати от кръвната проба ще са негативни за нас. Разчитахме да има дело по бързото производство и след решението щяхме да бъдем освободени от държавна такса.
Днес отидохме в КАТ и поискахме да се издаде копие от талона за кръвна проба и часът , в който е взета тя.
Може ли да се оспорва числото на кръвната проба, защото според нас има манипулация на резултата от кръвния тест , с цел избягване на дело по НК.
familia
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 03 Ное 2011, 18:39

Re: Експертизата на алкохол за водачи на МПС

Мнениеот viktory_n » 19 Ное 2011, 11:11

Здравейте,

С пропуските в действащата Наредба 30 има много неясноти, които могат да наклонят везните в едната или другата посока. Без конкретни данни е трудно да се даде отговор или съвет. Консултирайте се със специалист.

В.Н.


familia написа:Здравейте,
Моля за информация. Потърпевши сме в катастофа и виновният шофьор беше с 1,22 промила алкохол на дрегер. След няколко дни се видяхме с господина и " между другото " разбрахме, че кръвния тест е показал 1 промил. Ще водим дело и занижените му резултати от кръвната проба ще са негативни за нас. Разчитахме да има дело по бързото производство и след решението щяхме да бъдем освободени от държавна такса.
Днес отидохме в КАТ и поискахме да се издаде копие от талона за кръвна проба и часът , в който е взета тя.
Може ли да се оспорва числото на кръвната проба, защото според нас има манипулация на резултата от кръвния тест , с цел избягване на дело по НК.
viktory_n
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 08 Фев 2009, 16:24

Re: Експертизата на алкохол за водачи на МПС

Мнениеот viktory_n » 19 Ное 2011, 11:28

Здравейте,

Знам за този проблем. Тук обаче отговорът е категоричен - само и единствено лекар. Медицинското освидетелстване е вид експертна дейност и може да бъде извършена единствено от лекар. Все пак става въпрос за оценка степента на повлияване, съпътстващи заболявания, прием на медикаменти, които могат да повлияят психомоториката на лицето и протичането на метаболитните процеси, и т.н. Един фелдшер може да има опита и да се ориентира по-добре и от лекар в попълването на протокола (особено в спешен център, съм сигурен в това), но наредбата изисква подпис на и поемане на отговорността от лекар. В този смисъл, ако медицинското изследване не е извършено от лекар, процедурата е нарушена и може да бъде оспорвана.

В описаният от Вас случай, лицето трябва да се насочи към другия спешен център, съгласно сега действащата Наредба 30. Лицето има 120 мин за да стигне до там или да откаже, т.е. да се приеме показанието на техническото средство.

Подобна "задънена улица" е ситуацията с линейките - ако колата бъде изпратена да транспортира кръвна проба и в този момент има нужда от специализиран транспорт (спешен случай), кой носи отговорност? Специално транспорта на пробите идва в малко повече, като вменено задължение на спешните центрове.

Поздрави,
В.Н.

shumansky написа:Здравейте! Лекар съм във ФСМП - гр. Козлодуй. Понякога в графика на филиала няма дежурен лекар, а дежурят двама фелдшери или фелдшер и медицинска сестра. Кой в такива случаи трябва да вземе кръв за изследване на алкохол? Според наредба 30 - лекар, ама като няма такъв и след като най-близкият друг филиал е на 40 км, кой? Моля, отговорете ми, защото имам сериозни проблеми с районната прокуратура, Отговорник съм на филиала и искат да ме наказват, че пробите са взети и протоколът е описан от фелдшер.
viktory_n
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 08 Фев 2009, 16:24

Re: Експертизата на алкохол за водачи на МПС

Мнениеот 111888 » 02 Апр 2014, 11:31

Експеримент постави под съмнение кръвните проби за алкохол

Един и същ шофьор има 0.43 промила според Окръжна болница в Пловдив и 1.1 според Александровска
http://www.segabg.com/article.php?id=693045




Изследване за алкохол в 4 болнични лаборатории на една и съща кръв даде 4 различни резултата със значително разминаване - от 0.43 до 1.1 промила. Това поставя под въпрос надеждността на изследванията, които освен че са в основата на всички дела за шофиране след употреба на алкохол, са съществени и за здравето.

Експериментът беше направен от БНТ и асоциацията на застрахованите и пострадали от катастрофи, а двама доброволци - мъж и жена, дадоха кръв, след като изпиха по 200 мл водка. Шофирането с над 1.2 промила алкохол в кръвта е престъпление, ако е извършено за втори път - границата пада на 0.5 промила. Отклоненията поставят под съмнение справедливостта на наказанията - от глоба и отнемане на книжката до затвор.

Четирите проби са пратени в "Пирогов", ВМА, Александровска болница в София и Окръжна болница в Пловдив. И на четирите места се използва газхроматографският метод за изследването им. И резултатите са следните (в промили, по реда на болниците): за мъжа - 0.63, 0.48, 1.1, 0.43, за жената - 0.66, 0.48, 1.00, 0.47.

Експеримент е направен и от химик по метода на Видмарк. Това е алтернативата, позволена от наредбата за изследване на алкохол или опиати в кръвта на шофьорите. Този метод, който според специалисти е остарял, се прилага от научно-техническите лаборатории на окръжните дирекции на МВР. При това изследване една от пробите показва 0.45 промила. "Този метод отнема часове и крие риск от грешки", обясни химикът Христо Колев.

Според Наредба № 30 на министрите на здравеопазването, вътрешните работи и правосъдието пробите от кръв се изпращат в определени химически лаборатории в София, Пловдив, Варна и Плевен или в научно-техническа лаборатория на дирекция на МВР до 72 часа от вземането им. Материалът се съхранява в архаични стъклени шишенца, измити с вода и сапун, вместо във вакуумни контейнери. В тях се слага консервант, но не и противосъсирващо вещество. Шишенцата се пълнят догоре, затварят се с гумени запушалки, които се облепват с лейкопласт и се парафинират.



КЪДЕ

За областите София, Кюстендил, Перник и Благоевград специализираните лаборатории за тестване на шофьори за алкохол и опиати са в болниците "Света Анна" и ВМА. За Южна България се използва Окръжна болница в Пловдив. Пробите от Източна България се изследват в две варненски болници - "Света Анна" и ББАЛ - Варна, а тези от Плевен, Видин, Враца, Ловеч, Габрово и Монтана отиват в спешното в Плевен.
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Експертизата на алкохол за водачи на МПС

Мнениеот kuzdov » 03 Апр 2014, 01:29

Дрън-дрън. Пробите за алкохол се правят в Първа градска. За наркотици мисля е ВМА.
"Quis custodiet ipsos custodes?"
kuzdov
Потребител
 
Мнения: 299
Регистриран на: 19 Ное 2010, 20:47

Следваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron