Имате ли образец от договор за консигнация!! Спешно се нуждая от такъв -работещ!!!
Предварително благодаря!!!
- Дата и час: 25 Ное 2024, 21:14 • Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
Договор за консигнация
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
|
|
5 мнения
• Страница 1 от 1
Re: Договор за консигнация
Комисионен договор
КОМИСИОНЕН ДОГОВОР
Днес, ..................., в гр./с. .................. се сключи
настоящият комисионен договор между: ............................................................................, наричан по-долу КОМИТЕНТ
И ............................................................................, наричан по-долу КОМИСИОНЕР.
Страните се споразумяха за следното:
I. ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Комитентът възлага на комисионера срещу възнаграждение да да извърши от свое име и за сметка на комитента следните правни сделки ......... ............................................................................. ............................................................................. ........................................................................, наричани по-долу за краткост ПОРЪЧКАТА.
Чл. 2. Комисионерът се задължава да извърши правните сделки при следните условия: ........................................................... ............................................................................. .........................................................................
Чл. 3. Комисионерът е длъжен да прехвърли на комитента в срок ......... ................., считано от ...................................., правата и задълженията, възникнали в резултат на сключените от него сделки с трети лица в изпълнение на поръчката, а комитентът е длъжен да ги приеме.
II. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КОМИСИОНЕРА
Чл. 4. Комисионерът е длъжен:
1. да изпълни поръчката с грижата на добър търговец;
2. да даде сметка на комитента и да му прехвърли резултатите от изпълнителните сделки в срока по чл. 3.
Чл. 5. Когато комисионерът изпълни поръчката при условия, по-изгодни от тези, установени от комитента, изгодата принадлежи на комитента.
Чл. 6. (1) Комисионерът има право да се отклони от поръчката, когато отклонението е в интерес на комитента и комисионерът няма възможност да иска нови нареждания от него или не е получил навреме отговор на запитването си.
(2) Ако комисионерът се отклони от поръчката без да са налице условията, посочени в предходната алинея, комитентът има право:
а) да не признае сделките за извършени за негова сметка, и
б) да иска неустойката по чл. 20 от настоящия договор.
(3) Комитентът няма право да се откаже от сделките, ако:
1. комисионерът съобщи, че поема разликата между установените от комитента цени и цените на сключените от комисионера сделки;
2. комисионерът установи, че не е било възможно да се извършат сделките по установените от комитента цени и че с извършените сделки е предпазил комитента от по-големи вреди.
Чл. 7. (1) Комисионерът е длъжен да уведоми незабавно комитента и да осигури необходимите доказателства, ако третото лице не изпълни задълженията си, както и ако бъде причинена вреда на имуществото, придобито или държано от комисионера за сметка на комитента.
(2) В случаите по предходната алинея комисионерът е длъжен незабавно да прехвърли на комитента правата си спрямо посоченото лице, ако комитентът поиска това.
Чл. 8. (1) Комисионерът е длъжен да изпълни поръчката лично.
(2) Комисионерът може да възложи изпълнението на поръчката или на част от нея на друго лице само по изключение, ако това е станало необходимо за запазване интересите на комитента и ако от неизвършването му последният би претърпял вреди. Заместването на комисионера от друго лице е допустимо също и в случаите на изрично писмено овластяване от страна на комитента.
(3) Комисионерът е длъжен да извести незабавно комитента за заместването.
(4) Комисионерът отговаря за вредите, причинени от лошия избор на свой заместник.
(5) Комисионерът отговаря за действията на заместника като за свои, ако не е спазил изискванията на ал. 2 по отношение на заместването.
Чл. 9. Комисионерът се задължава да уведоми незабавно комитента за изпълнението на възложената му поръчка.
Чл. 10. Комисионерът е длъжен да пази имуществото, получено от комитента или от трети лица в изпълнение на поръчката.
Чл. 11. Комисионерът е длъжен да изпълни задълженията и да упражни правата, породени от сделката с третото лице.
Чл. 12. Комисионерът има право да задържи вещите, които е придобил за сметка на комитента или които комитентът му е предал, когато последният не изпълнява задълженията си по настоящия договор.
III. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КОМИТЕНТА
Чл. 13. Комитентът е длъжен:
1. да приеме резултатите от изпълнението на поръчката;
2. да възстанови направените от комисионера във връзка с изпълнението на поръчката разноски;
3. да плати възнаграждение на комисионера при условията и по реда, посочени в раздел IV от настоящия договор.
Чл. 14. По искане на комисионера комитентът е длъжен да достави авансово следните средства, необходими за изпълнението на поръчката: ............................................................................. ........................................................................
Чл. 15. Комитентът не е длъжен да приеме резултатите от сключените сделки, ако комисионерът се е отклонил от поръчката и не са налице условията по чл. 6, ал. 1 и 3.
Чл. 16. Възстановяването на разноските във връзка с изпълнението на поръчката ще се извършва срещу представяне от комисионера на съответните отчетни документи.
IV. КОМИСИОНА
Чл. 17. Комисионерът има право да получи комисиона в размер на ........ .................... % от стойността на сключените от него изпълнени сделки, предмет на поръчката.
Чл. 18. (1) Комисионата ще бъде изплатена по следния начин: ........... ...........................................
(2) Комитентът е длъжен да плати комисионата в срок .................... ...........................................
V. ОТГОВОРНОСТ
Чл. 19. Комисионерът отговоря пред комитента за изпълнението на задълженията от третото лице, само когато е бил овластен да сключи сделка на кредит и е знаел или е трябвало да знае, че то не е в състояние да плати.
Чл. 20. (1) Комисионерът дължи неустойка в размер на .................. ..... процента от стойността на изпълнителната сделка, ако се отклони от поръчката на комитента и вследствие на това последният се откаже от приемането на резултатите от изпълнителната сделка.
(2) Комисионерът дължи неустойката по предходната алинея и в случай, че не прехвърли на комитента резултатите от изпълнителната сделка.
Чл. 21. Ако комитентът не изплати в срок дължимото възнаграждение на комисионера, както и обезщетение за направените разходи, той дължи неустойка в размер на .............. процента от просрочената сума дневно, но не повече от .............................
VI. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДОГОВОРА
Чл. 22. Настоящият договор се прекратява:
1. по взаимно съгласие;
2. с изпълнението на поръчката;
3. когато изпълнението на поръчката стане невъзможно;
4. със смъртта или поставянето под запрещение на някоя от страните, респективно с прекратяването на юридическото лице на някоя от страните;
5. с оттеглянето на поръчката от комитента;
6. с отказа на комисионера от поръчката.
Чл. 23. (1) Комитентът може да оттегли поръчката изцяло или отчасти преди комисионерът да е сключил съответните изпълнителни сделки. В този случай той е длъжен да заплати на комисионера възнаграждението и направените разходи във връзка със сключените от него сделки до оттеглянето.
(2) Комитентът е длъжен да се разпореди с намиращото се у комисионера негово имущество в едномесечен срок от датата на оттеглянето на поръчката.
(3) Ако комитентът не се разпореди в срока по предходната алинея с намиращото се у комисионера имущество, комисионерът има право да даде това имущество за пазене за сметка на комитента или с оглед покриване на своите претенции към комитента - да продаде имуществото на възможно най-изгодна за комитента цена. В последния случай комисионерът е длъжен, след като удовлетвори своите претенции от получената цена, да изплати на комитента остатъка в срок от ............................. от получаването на цената.
Чл. 24. (1) Комисионерът има право да се откаже от поръчката само при виновно неизпълнение на договора от страна на комитента. В този случай той може да иска от комитента уговореното възнаграждение и обезщетение за направените разходи.
(2) Комисионерът е длъжен да уведоми писмено комитента за отказа от поръчката.
(3) Договорът остава в сила две седмици от деня, в който комитентът е получил съобщението на комисионера за отказа да изпълни поръчката.
(4) Комитентът е длъжен да се разпореди с намиращото се у комисионера негово имущество в едномесечен срок от деня, в който е бил уведомен за отказа от поръчката. Ако комитентът не се разпореди в срок с имуществото си, комисионерът има правата и задълженията по ал. 3 на предходния член.
Чл. 25. В случаите на чл. 22, т. 3, когато изпълнението на поръчката стане обективно невъзможно, комитентът е длъжен да изплати възнаграждение на комисионера в размер, който съответства на извършената работа до настъпването на невъзможността.
VII. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ КЛАУЗИ
Чл. 26. (1) Страните по настоящия договор следва да отправят всички съобщения и уведомления помежду си само в писмена форма.
(2) Писмената форма се смята за спазена и, когато те са отправени по телекс, телефакс или друго техническо средство, което изключва възможността за неточно възпроизвеждане на изявлението.
Чл. 27. Настоящият договор може да бъде изменен или допълнен от страните с отделно споразумение, облечено в писмена форма.
Чл. 28. (1) Страните ще решават споровете, възникнали по повод изпълнението на настоящия договор, чрез разбирателство и взаимни отстъпки.
(2) Когато постигането на съгласие се окаже невъзможно, страните ще отнесат спора пред .....................................................
Чл. 29. За неуредените с този договор въпроси се прилагат разпоредбите на гражданското и търговското законодателство на Република България.
Настоящият договор се състави в два еднакви екземпляра - по един за всяка от страните.
КОМИТЕНТ: ................ КОМИСИОНЕР: .................
Комисионен договор
КОМИСИОНЕН ДОГОВОР
Днес, ..................., в гр./с. .................. се сключи
настоящият комисионен договор между: ............................................................................, наричан по-долу КОМИТЕНТ
И ............................................................................, наричан по-долу КОМИСИОНЕР.
Страните се споразумяха за следното:
I. ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Комитентът възлага на комисионера срещу възнаграждение да да извърши от свое име и за сметка на комитента следните правни сделки ......... ............................................................................. ............................................................................. ........................................................................, наричани по-долу за краткост ПОРЪЧКАТА.
Чл. 2. Комисионерът се задължава да извърши правните сделки при следните условия: ........................................................... ............................................................................. .........................................................................
Чл. 3. Комисионерът е длъжен да прехвърли на комитента в срок ......... ................., считано от ...................................., правата и задълженията, възникнали в резултат на сключените от него сделки с трети лица в изпълнение на поръчката, а комитентът е длъжен да ги приеме.
II. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КОМИСИОНЕРА
Чл. 4. Комисионерът е длъжен:
1. да изпълни поръчката с грижата на добър търговец;
2. да даде сметка на комитента и да му прехвърли резултатите от изпълнителните сделки в срока по чл. 3.
Чл. 5. Когато комисионерът изпълни поръчката при условия, по-изгодни от тези, установени от комитента, изгодата принадлежи на комитента.
Чл. 6. (1) Комисионерът има право да се отклони от поръчката, когато отклонението е в интерес на комитента и комисионерът няма възможност да иска нови нареждания от него или не е получил навреме отговор на запитването си.
(2) Ако комисионерът се отклони от поръчката без да са налице условията, посочени в предходната алинея, комитентът има право:
а) да не признае сделките за извършени за негова сметка, и
б) да иска неустойката по чл. 20 от настоящия договор.
(3) Комитентът няма право да се откаже от сделките, ако:
1. комисионерът съобщи, че поема разликата между установените от комитента цени и цените на сключените от комисионера сделки;
2. комисионерът установи, че не е било възможно да се извършат сделките по установените от комитента цени и че с извършените сделки е предпазил комитента от по-големи вреди.
Чл. 7. (1) Комисионерът е длъжен да уведоми незабавно комитента и да осигури необходимите доказателства, ако третото лице не изпълни задълженията си, както и ако бъде причинена вреда на имуществото, придобито или държано от комисионера за сметка на комитента.
(2) В случаите по предходната алинея комисионерът е длъжен незабавно да прехвърли на комитента правата си спрямо посоченото лице, ако комитентът поиска това.
Чл. 8. (1) Комисионерът е длъжен да изпълни поръчката лично.
(2) Комисионерът може да възложи изпълнението на поръчката или на част от нея на друго лице само по изключение, ако това е станало необходимо за запазване интересите на комитента и ако от неизвършването му последният би претърпял вреди. Заместването на комисионера от друго лице е допустимо също и в случаите на изрично писмено овластяване от страна на комитента.
(3) Комисионерът е длъжен да извести незабавно комитента за заместването.
(4) Комисионерът отговаря за вредите, причинени от лошия избор на свой заместник.
(5) Комисионерът отговаря за действията на заместника като за свои, ако не е спазил изискванията на ал. 2 по отношение на заместването.
Чл. 9. Комисионерът се задължава да уведоми незабавно комитента за изпълнението на възложената му поръчка.
Чл. 10. Комисионерът е длъжен да пази имуществото, получено от комитента или от трети лица в изпълнение на поръчката.
Чл. 11. Комисионерът е длъжен да изпълни задълженията и да упражни правата, породени от сделката с третото лице.
Чл. 12. Комисионерът има право да задържи вещите, които е придобил за сметка на комитента или които комитентът му е предал, когато последният не изпълнява задълженията си по настоящия договор.
III. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КОМИТЕНТА
Чл. 13. Комитентът е длъжен:
1. да приеме резултатите от изпълнението на поръчката;
2. да възстанови направените от комисионера във връзка с изпълнението на поръчката разноски;
3. да плати възнаграждение на комисионера при условията и по реда, посочени в раздел IV от настоящия договор.
Чл. 14. По искане на комисионера комитентът е длъжен да достави авансово следните средства, необходими за изпълнението на поръчката: ............................................................................. ........................................................................
Чл. 15. Комитентът не е длъжен да приеме резултатите от сключените сделки, ако комисионерът се е отклонил от поръчката и не са налице условията по чл. 6, ал. 1 и 3.
Чл. 16. Възстановяването на разноските във връзка с изпълнението на поръчката ще се извършва срещу представяне от комисионера на съответните отчетни документи.
IV. КОМИСИОНА
Чл. 17. Комисионерът има право да получи комисиона в размер на ........ .................... % от стойността на сключените от него изпълнени сделки, предмет на поръчката.
Чл. 18. (1) Комисионата ще бъде изплатена по следния начин: ........... ...........................................
(2) Комитентът е длъжен да плати комисионата в срок .................... ...........................................
V. ОТГОВОРНОСТ
Чл. 19. Комисионерът отговоря пред комитента за изпълнението на задълженията от третото лице, само когато е бил овластен да сключи сделка на кредит и е знаел или е трябвало да знае, че то не е в състояние да плати.
Чл. 20. (1) Комисионерът дължи неустойка в размер на .................. ..... процента от стойността на изпълнителната сделка, ако се отклони от поръчката на комитента и вследствие на това последният се откаже от приемането на резултатите от изпълнителната сделка.
(2) Комисионерът дължи неустойката по предходната алинея и в случай, че не прехвърли на комитента резултатите от изпълнителната сделка.
Чл. 21. Ако комитентът не изплати в срок дължимото възнаграждение на комисионера, както и обезщетение за направените разходи, той дължи неустойка в размер на .............. процента от просрочената сума дневно, но не повече от .............................
VI. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДОГОВОРА
Чл. 22. Настоящият договор се прекратява:
1. по взаимно съгласие;
2. с изпълнението на поръчката;
3. когато изпълнението на поръчката стане невъзможно;
4. със смъртта или поставянето под запрещение на някоя от страните, респективно с прекратяването на юридическото лице на някоя от страните;
5. с оттеглянето на поръчката от комитента;
6. с отказа на комисионера от поръчката.
Чл. 23. (1) Комитентът може да оттегли поръчката изцяло или отчасти преди комисионерът да е сключил съответните изпълнителни сделки. В този случай той е длъжен да заплати на комисионера възнаграждението и направените разходи във връзка със сключените от него сделки до оттеглянето.
(2) Комитентът е длъжен да се разпореди с намиращото се у комисионера негово имущество в едномесечен срок от датата на оттеглянето на поръчката.
(3) Ако комитентът не се разпореди в срока по предходната алинея с намиращото се у комисионера имущество, комисионерът има право да даде това имущество за пазене за сметка на комитента или с оглед покриване на своите претенции към комитента - да продаде имуществото на възможно най-изгодна за комитента цена. В последния случай комисионерът е длъжен, след като удовлетвори своите претенции от получената цена, да изплати на комитента остатъка в срок от ............................. от получаването на цената.
Чл. 24. (1) Комисионерът има право да се откаже от поръчката само при виновно неизпълнение на договора от страна на комитента. В този случай той може да иска от комитента уговореното възнаграждение и обезщетение за направените разходи.
(2) Комисионерът е длъжен да уведоми писмено комитента за отказа от поръчката.
(3) Договорът остава в сила две седмици от деня, в който комитентът е получил съобщението на комисионера за отказа да изпълни поръчката.
(4) Комитентът е длъжен да се разпореди с намиращото се у комисионера негово имущество в едномесечен срок от деня, в който е бил уведомен за отказа от поръчката. Ако комитентът не се разпореди в срок с имуществото си, комисионерът има правата и задълженията по ал. 3 на предходния член.
Чл. 25. В случаите на чл. 22, т. 3, когато изпълнението на поръчката стане обективно невъзможно, комитентът е длъжен да изплати възнаграждение на комисионера в размер, който съответства на извършената работа до настъпването на невъзможността.
VII. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ КЛАУЗИ
Чл. 26. (1) Страните по настоящия договор следва да отправят всички съобщения и уведомления помежду си само в писмена форма.
(2) Писмената форма се смята за спазена и, когато те са отправени по телекс, телефакс или друго техническо средство, което изключва възможността за неточно възпроизвеждане на изявлението.
Чл. 27. Настоящият договор може да бъде изменен или допълнен от страните с отделно споразумение, облечено в писмена форма.
Чл. 28. (1) Страните ще решават споровете, възникнали по повод изпълнението на настоящия договор, чрез разбирателство и взаимни отстъпки.
(2) Когато постигането на съгласие се окаже невъзможно, страните ще отнесат спора пред .....................................................
Чл. 29. За неуредените с този договор въпроси се прилагат разпоредбите на гражданското и търговското законодателство на Република България.
Настоящият договор се състави в два еднакви екземпляра - по един за всяка от страните.
КОМИТЕНТ: ................ КОМИСИОНЕР: .................
КОМИСИОНЕН ДОГОВОР
Днес, ..................., в гр./с. .................. се сключи
настоящият комисионен договор между: ............................................................................, наричан по-долу КОМИТЕНТ
И ............................................................................, наричан по-долу КОМИСИОНЕР.
Страните се споразумяха за следното:
I. ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Комитентът възлага на комисионера срещу възнаграждение да да извърши от свое име и за сметка на комитента следните правни сделки ......... ............................................................................. ............................................................................. ........................................................................, наричани по-долу за краткост ПОРЪЧКАТА.
Чл. 2. Комисионерът се задължава да извърши правните сделки при следните условия: ........................................................... ............................................................................. .........................................................................
Чл. 3. Комисионерът е длъжен да прехвърли на комитента в срок ......... ................., считано от ...................................., правата и задълженията, възникнали в резултат на сключените от него сделки с трети лица в изпълнение на поръчката, а комитентът е длъжен да ги приеме.
II. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КОМИСИОНЕРА
Чл. 4. Комисионерът е длъжен:
1. да изпълни поръчката с грижата на добър търговец;
2. да даде сметка на комитента и да му прехвърли резултатите от изпълнителните сделки в срока по чл. 3.
Чл. 5. Когато комисионерът изпълни поръчката при условия, по-изгодни от тези, установени от комитента, изгодата принадлежи на комитента.
Чл. 6. (1) Комисионерът има право да се отклони от поръчката, когато отклонението е в интерес на комитента и комисионерът няма възможност да иска нови нареждания от него или не е получил навреме отговор на запитването си.
(2) Ако комисионерът се отклони от поръчката без да са налице условията, посочени в предходната алинея, комитентът има право:
а) да не признае сделките за извършени за негова сметка, и
б) да иска неустойката по чл. 20 от настоящия договор.
(3) Комитентът няма право да се откаже от сделките, ако:
1. комисионерът съобщи, че поема разликата между установените от комитента цени и цените на сключените от комисионера сделки;
2. комисионерът установи, че не е било възможно да се извършат сделките по установените от комитента цени и че с извършените сделки е предпазил комитента от по-големи вреди.
Чл. 7. (1) Комисионерът е длъжен да уведоми незабавно комитента и да осигури необходимите доказателства, ако третото лице не изпълни задълженията си, както и ако бъде причинена вреда на имуществото, придобито или държано от комисионера за сметка на комитента.
(2) В случаите по предходната алинея комисионерът е длъжен незабавно да прехвърли на комитента правата си спрямо посоченото лице, ако комитентът поиска това.
Чл. 8. (1) Комисионерът е длъжен да изпълни поръчката лично.
(2) Комисионерът може да възложи изпълнението на поръчката или на част от нея на друго лице само по изключение, ако това е станало необходимо за запазване интересите на комитента и ако от неизвършването му последният би претърпял вреди. Заместването на комисионера от друго лице е допустимо също и в случаите на изрично писмено овластяване от страна на комитента.
(3) Комисионерът е длъжен да извести незабавно комитента за заместването.
(4) Комисионерът отговаря за вредите, причинени от лошия избор на свой заместник.
(5) Комисионерът отговаря за действията на заместника като за свои, ако не е спазил изискванията на ал. 2 по отношение на заместването.
Чл. 9. Комисионерът се задължава да уведоми незабавно комитента за изпълнението на възложената му поръчка.
Чл. 10. Комисионерът е длъжен да пази имуществото, получено от комитента или от трети лица в изпълнение на поръчката.
Чл. 11. Комисионерът е длъжен да изпълни задълженията и да упражни правата, породени от сделката с третото лице.
Чл. 12. Комисионерът има право да задържи вещите, които е придобил за сметка на комитента или които комитентът му е предал, когато последният не изпълнява задълженията си по настоящия договор.
III. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КОМИТЕНТА
Чл. 13. Комитентът е длъжен:
1. да приеме резултатите от изпълнението на поръчката;
2. да възстанови направените от комисионера във връзка с изпълнението на поръчката разноски;
3. да плати възнаграждение на комисионера при условията и по реда, посочени в раздел IV от настоящия договор.
Чл. 14. По искане на комисионера комитентът е длъжен да достави авансово следните средства, необходими за изпълнението на поръчката: ............................................................................. ........................................................................
Чл. 15. Комитентът не е длъжен да приеме резултатите от сключените сделки, ако комисионерът се е отклонил от поръчката и не са налице условията по чл. 6, ал. 1 и 3.
Чл. 16. Възстановяването на разноските във връзка с изпълнението на поръчката ще се извършва срещу представяне от комисионера на съответните отчетни документи.
IV. КОМИСИОНА
Чл. 17. Комисионерът има право да получи комисиона в размер на ........ .................... % от стойността на сключените от него изпълнени сделки, предмет на поръчката.
Чл. 18. (1) Комисионата ще бъде изплатена по следния начин: ........... ...........................................
(2) Комитентът е длъжен да плати комисионата в срок .................... ...........................................
V. ОТГОВОРНОСТ
Чл. 19. Комисионерът отговоря пред комитента за изпълнението на задълженията от третото лице, само когато е бил овластен да сключи сделка на кредит и е знаел или е трябвало да знае, че то не е в състояние да плати.
Чл. 20. (1) Комисионерът дължи неустойка в размер на .................. ..... процента от стойността на изпълнителната сделка, ако се отклони от поръчката на комитента и вследствие на това последният се откаже от приемането на резултатите от изпълнителната сделка.
(2) Комисионерът дължи неустойката по предходната алинея и в случай, че не прехвърли на комитента резултатите от изпълнителната сделка.
Чл. 21. Ако комитентът не изплати в срок дължимото възнаграждение на комисионера, както и обезщетение за направените разходи, той дължи неустойка в размер на .............. процента от просрочената сума дневно, но не повече от .............................
VI. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДОГОВОРА
Чл. 22. Настоящият договор се прекратява:
1. по взаимно съгласие;
2. с изпълнението на поръчката;
3. когато изпълнението на поръчката стане невъзможно;
4. със смъртта или поставянето под запрещение на някоя от страните, респективно с прекратяването на юридическото лице на някоя от страните;
5. с оттеглянето на поръчката от комитента;
6. с отказа на комисионера от поръчката.
Чл. 23. (1) Комитентът може да оттегли поръчката изцяло или отчасти преди комисионерът да е сключил съответните изпълнителни сделки. В този случай той е длъжен да заплати на комисионера възнаграждението и направените разходи във връзка със сключените от него сделки до оттеглянето.
(2) Комитентът е длъжен да се разпореди с намиращото се у комисионера негово имущество в едномесечен срок от датата на оттеглянето на поръчката.
(3) Ако комитентът не се разпореди в срока по предходната алинея с намиращото се у комисионера имущество, комисионерът има право да даде това имущество за пазене за сметка на комитента или с оглед покриване на своите претенции към комитента - да продаде имуществото на възможно най-изгодна за комитента цена. В последния случай комисионерът е длъжен, след като удовлетвори своите претенции от получената цена, да изплати на комитента остатъка в срок от ............................. от получаването на цената.
Чл. 24. (1) Комисионерът има право да се откаже от поръчката само при виновно неизпълнение на договора от страна на комитента. В този случай той може да иска от комитента уговореното възнаграждение и обезщетение за направените разходи.
(2) Комисионерът е длъжен да уведоми писмено комитента за отказа от поръчката.
(3) Договорът остава в сила две седмици от деня, в който комитентът е получил съобщението на комисионера за отказа да изпълни поръчката.
(4) Комитентът е длъжен да се разпореди с намиращото се у комисионера негово имущество в едномесечен срок от деня, в който е бил уведомен за отказа от поръчката. Ако комитентът не се разпореди в срок с имуществото си, комисионерът има правата и задълженията по ал. 3 на предходния член.
Чл. 25. В случаите на чл. 22, т. 3, когато изпълнението на поръчката стане обективно невъзможно, комитентът е длъжен да изплати възнаграждение на комисионера в размер, който съответства на извършената работа до настъпването на невъзможността.
VII. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ КЛАУЗИ
Чл. 26. (1) Страните по настоящия договор следва да отправят всички съобщения и уведомления помежду си само в писмена форма.
(2) Писмената форма се смята за спазена и, когато те са отправени по телекс, телефакс или друго техническо средство, което изключва възможността за неточно възпроизвеждане на изявлението.
Чл. 27. Настоящият договор може да бъде изменен или допълнен от страните с отделно споразумение, облечено в писмена форма.
Чл. 28. (1) Страните ще решават споровете, възникнали по повод изпълнението на настоящия договор, чрез разбирателство и взаимни отстъпки.
(2) Когато постигането на съгласие се окаже невъзможно, страните ще отнесат спора пред .....................................................
Чл. 29. За неуредените с този договор въпроси се прилагат разпоредбите на гражданското и търговското законодателство на Република България.
Настоящият договор се състави в два еднакви екземпляра - по един за всяка от страните.
КОМИТЕНТ: ................ КОМИСИОНЕР: .................
Комисионен договор
КОМИСИОНЕН ДОГОВОР
Днес, ..................., в гр./с. .................. се сключи
настоящият комисионен договор между: ............................................................................, наричан по-долу КОМИТЕНТ
И ............................................................................, наричан по-долу КОМИСИОНЕР.
Страните се споразумяха за следното:
I. ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Комитентът възлага на комисионера срещу възнаграждение да да извърши от свое име и за сметка на комитента следните правни сделки ......... ............................................................................. ............................................................................. ........................................................................, наричани по-долу за краткост ПОРЪЧКАТА.
Чл. 2. Комисионерът се задължава да извърши правните сделки при следните условия: ........................................................... ............................................................................. .........................................................................
Чл. 3. Комисионерът е длъжен да прехвърли на комитента в срок ......... ................., считано от ...................................., правата и задълженията, възникнали в резултат на сключените от него сделки с трети лица в изпълнение на поръчката, а комитентът е длъжен да ги приеме.
II. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КОМИСИОНЕРА
Чл. 4. Комисионерът е длъжен:
1. да изпълни поръчката с грижата на добър търговец;
2. да даде сметка на комитента и да му прехвърли резултатите от изпълнителните сделки в срока по чл. 3.
Чл. 5. Когато комисионерът изпълни поръчката при условия, по-изгодни от тези, установени от комитента, изгодата принадлежи на комитента.
Чл. 6. (1) Комисионерът има право да се отклони от поръчката, когато отклонението е в интерес на комитента и комисионерът няма възможност да иска нови нареждания от него или не е получил навреме отговор на запитването си.
(2) Ако комисионерът се отклони от поръчката без да са налице условията, посочени в предходната алинея, комитентът има право:
а) да не признае сделките за извършени за негова сметка, и
б) да иска неустойката по чл. 20 от настоящия договор.
(3) Комитентът няма право да се откаже от сделките, ако:
1. комисионерът съобщи, че поема разликата между установените от комитента цени и цените на сключените от комисионера сделки;
2. комисионерът установи, че не е било възможно да се извършат сделките по установените от комитента цени и че с извършените сделки е предпазил комитента от по-големи вреди.
Чл. 7. (1) Комисионерът е длъжен да уведоми незабавно комитента и да осигури необходимите доказателства, ако третото лице не изпълни задълженията си, както и ако бъде причинена вреда на имуществото, придобито или държано от комисионера за сметка на комитента.
(2) В случаите по предходната алинея комисионерът е длъжен незабавно да прехвърли на комитента правата си спрямо посоченото лице, ако комитентът поиска това.
Чл. 8. (1) Комисионерът е длъжен да изпълни поръчката лично.
(2) Комисионерът може да възложи изпълнението на поръчката или на част от нея на друго лице само по изключение, ако това е станало необходимо за запазване интересите на комитента и ако от неизвършването му последният би претърпял вреди. Заместването на комисионера от друго лице е допустимо също и в случаите на изрично писмено овластяване от страна на комитента.
(3) Комисионерът е длъжен да извести незабавно комитента за заместването.
(4) Комисионерът отговаря за вредите, причинени от лошия избор на свой заместник.
(5) Комисионерът отговаря за действията на заместника като за свои, ако не е спазил изискванията на ал. 2 по отношение на заместването.
Чл. 9. Комисионерът се задължава да уведоми незабавно комитента за изпълнението на възложената му поръчка.
Чл. 10. Комисионерът е длъжен да пази имуществото, получено от комитента или от трети лица в изпълнение на поръчката.
Чл. 11. Комисионерът е длъжен да изпълни задълженията и да упражни правата, породени от сделката с третото лице.
Чл. 12. Комисионерът има право да задържи вещите, които е придобил за сметка на комитента или които комитентът му е предал, когато последният не изпълнява задълженията си по настоящия договор.
III. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КОМИТЕНТА
Чл. 13. Комитентът е длъжен:
1. да приеме резултатите от изпълнението на поръчката;
2. да възстанови направените от комисионера във връзка с изпълнението на поръчката разноски;
3. да плати възнаграждение на комисионера при условията и по реда, посочени в раздел IV от настоящия договор.
Чл. 14. По искане на комисионера комитентът е длъжен да достави авансово следните средства, необходими за изпълнението на поръчката: ............................................................................. ........................................................................
Чл. 15. Комитентът не е длъжен да приеме резултатите от сключените сделки, ако комисионерът се е отклонил от поръчката и не са налице условията по чл. 6, ал. 1 и 3.
Чл. 16. Възстановяването на разноските във връзка с изпълнението на поръчката ще се извършва срещу представяне от комисионера на съответните отчетни документи.
IV. КОМИСИОНА
Чл. 17. Комисионерът има право да получи комисиона в размер на ........ .................... % от стойността на сключените от него изпълнени сделки, предмет на поръчката.
Чл. 18. (1) Комисионата ще бъде изплатена по следния начин: ........... ...........................................
(2) Комитентът е длъжен да плати комисионата в срок .................... ...........................................
V. ОТГОВОРНОСТ
Чл. 19. Комисионерът отговоря пред комитента за изпълнението на задълженията от третото лице, само когато е бил овластен да сключи сделка на кредит и е знаел или е трябвало да знае, че то не е в състояние да плати.
Чл. 20. (1) Комисионерът дължи неустойка в размер на .................. ..... процента от стойността на изпълнителната сделка, ако се отклони от поръчката на комитента и вследствие на това последният се откаже от приемането на резултатите от изпълнителната сделка.
(2) Комисионерът дължи неустойката по предходната алинея и в случай, че не прехвърли на комитента резултатите от изпълнителната сделка.
Чл. 21. Ако комитентът не изплати в срок дължимото възнаграждение на комисионера, както и обезщетение за направените разходи, той дължи неустойка в размер на .............. процента от просрочената сума дневно, но не повече от .............................
VI. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДОГОВОРА
Чл. 22. Настоящият договор се прекратява:
1. по взаимно съгласие;
2. с изпълнението на поръчката;
3. когато изпълнението на поръчката стане невъзможно;
4. със смъртта или поставянето под запрещение на някоя от страните, респективно с прекратяването на юридическото лице на някоя от страните;
5. с оттеглянето на поръчката от комитента;
6. с отказа на комисионера от поръчката.
Чл. 23. (1) Комитентът може да оттегли поръчката изцяло или отчасти преди комисионерът да е сключил съответните изпълнителни сделки. В този случай той е длъжен да заплати на комисионера възнаграждението и направените разходи във връзка със сключените от него сделки до оттеглянето.
(2) Комитентът е длъжен да се разпореди с намиращото се у комисионера негово имущество в едномесечен срок от датата на оттеглянето на поръчката.
(3) Ако комитентът не се разпореди в срока по предходната алинея с намиращото се у комисионера имущество, комисионерът има право да даде това имущество за пазене за сметка на комитента или с оглед покриване на своите претенции към комитента - да продаде имуществото на възможно най-изгодна за комитента цена. В последния случай комисионерът е длъжен, след като удовлетвори своите претенции от получената цена, да изплати на комитента остатъка в срок от ............................. от получаването на цената.
Чл. 24. (1) Комисионерът има право да се откаже от поръчката само при виновно неизпълнение на договора от страна на комитента. В този случай той може да иска от комитента уговореното възнаграждение и обезщетение за направените разходи.
(2) Комисионерът е длъжен да уведоми писмено комитента за отказа от поръчката.
(3) Договорът остава в сила две седмици от деня, в който комитентът е получил съобщението на комисионера за отказа да изпълни поръчката.
(4) Комитентът е длъжен да се разпореди с намиращото се у комисионера негово имущество в едномесечен срок от деня, в който е бил уведомен за отказа от поръчката. Ако комитентът не се разпореди в срок с имуществото си, комисионерът има правата и задълженията по ал. 3 на предходния член.
Чл. 25. В случаите на чл. 22, т. 3, когато изпълнението на поръчката стане обективно невъзможно, комитентът е длъжен да изплати възнаграждение на комисионера в размер, който съответства на извършената работа до настъпването на невъзможността.
VII. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ КЛАУЗИ
Чл. 26. (1) Страните по настоящия договор следва да отправят всички съобщения и уведомления помежду си само в писмена форма.
(2) Писмената форма се смята за спазена и, когато те са отправени по телекс, телефакс или друго техническо средство, което изключва възможността за неточно възпроизвеждане на изявлението.
Чл. 27. Настоящият договор може да бъде изменен или допълнен от страните с отделно споразумение, облечено в писмена форма.
Чл. 28. (1) Страните ще решават споровете, възникнали по повод изпълнението на настоящия договор, чрез разбирателство и взаимни отстъпки.
(2) Когато постигането на съгласие се окаже невъзможно, страните ще отнесат спора пред .....................................................
Чл. 29. За неуредените с този договор въпроси се прилагат разпоредбите на гражданското и търговското законодателство на Република България.
Настоящият договор се състави в два еднакви екземпляра - по един за всяка от страните.
КОМИТЕНТ: ................ КОМИСИОНЕР: .................
- ang_elika
- Младши потребител
- Мнения: 31
- Регистриран на: 11 Фев 2005, 12:43
Re: Договор за консигнация
Договор за консигнация
ДОГОВОР ЗА КОНСИГНАЦИЯ
Днес, .................. 200... г., в гр. .............................,
между:
1. ....................................................................,
наричан по-долу КОНСИГНАНТ,
и
2. ....................................................................,
наричан по-долу КОНСИГНАТОР, се сключи този договор.
Страните се споразумяха за следното:
I. ПРЕДМЕТ НА ДОГОВОРА
Чл. 1. (1) Консигнантът възлага на консигнатора да продава от свое име и за сметка на консигнанта стоката, посочена в приемо-предавателни протоколи, срещу възнаграждение (комисиона), платимо в размера, сроковете и по начина, уговорени в този договор.
(2) Правата и задълженията по сделките с третите лица възникват за консигнатора, който е длъжен да ги прехвърли на консигнанта. Консигнантът е длъжен да приеме прехвърлянето на правата и задълженията, ако сделките с третите лица са сключени съгласно указанията му и в съответствие с този договор.
Чл. 2. При изпълнение на този договор страните ще спазват следните условия: .................................................................... ............................................................................. ............................................................................. ............................................................................. .................
II. ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КОНСИГНАТОРА
Чл. 3. Консигнаторът e длъжен да изпълнява задълженията си по този договор с грижата на добрия търговец.
Чл. 4. Консигнаторът e длъжен да продава стоката при максимално благоприятни за консигнанта условия.
Чл. 5. (1) Консигнаторът е длъжен да приеме стоката и да я съхранява, като вземе всички необходими мерки за предпазването й от липси и повреди.
(2) Предаването на стоката се удостоверява с приемо-предавателен протокол, който се подписва от страните. Констатациите в приемо-предавателния протокол обвързват страните относно количеството получена стока, вида й и наличието на недостатъци.
(3) Ако в стоката настъпи промяна, която би я обезценила, консигнаторът е длъжен да уведоми незабавно консигнанта и да предприеме всички необходими действия, за да предпази консигнанта от по-големи вреди.
Чл. 6. На консигнатора се забранява да продава на кредит (разсрочено плащане), предоставената от консигнанта стока.
III. ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КОНСИГНАНТА
Чл. 7. (1) Консигнантът предава на консигнатора стока за продажба на трети лица.
(2) Консигнантът не е длъжен да осигури (предаде) нова стока, ако стойността на стоката, която вече е предадена на консигнатора и не е отчетена, като продадена, надвишава сумата от ............................ ....................... лева.
Чл. 8. Консигнантът се задължава да заплаща на консигнатора възнаграждение, определено съгласно чл. 12 от този договор.
IV. ОТЧИТАНЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО
Чл. 9. Консигнаторът се задължава всеки месец да се отчита пред консигнанта за извършените продажби и да му предава натрупаните от продажбите суми. Отчитането трябва да се извърши до ............. число на месеца, следващ месеца, в който са извършени продажбите.
Чл. 10. В срок до ...................... дни след изтичане срока на действие на този договор или след прекратяването му консигнаторът е длъжен: да се отчете пред консигнанта за извършените продажби, да му предаде натрупаните от продажбите суми и да му върне непродадената стока. Стоката трябва да е в състоянието, в което е получена от консигнатора.
Чл. 11. При изтичане срока на действие на договора или при прекратяването му консигнантът е длъжен да приеме обратно непродадената стока.
V. ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ (КОМИСИОНА)
Чл. 12. Консигнаторът има правото на възнаграждение (комисиона) в размер на ........................... % от стойността на продадената стока.
Чл. 13. Консигнаторът може да прихваща възнаграждението си по предходния член от сумите, които отчита съгласно чл. 9 и чл. 10 от този договор.
VI. СРОК. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДОГОВОРА
Чл. 14. Този договор се сключва за срок от ......................... месеца, считано от датата на подписването му.
Чл. 15. (1) Този договор може да бъде прекратен от всяка от страните с .............................. месечно писмено предизвестие, отправено до другата страна.
VII. НЕУСТОЙКИ
Чл. 16. Ако консигнаторът не се отчете в срока по чл. 9 и не предаде получената при продажбите сума, той дължи неустойка в размер на ............. .......... % от стойността на неотчетената стока за всеки ден забава, но за не повече от .................................. дни.
Чл. 17. Ако при изтичане срока на действие на този договор или при прекратяването му консигнаторът не се отчете и не предаде останалата стока в срока по чл. 10, той дължи неустойка в двойния размер на стойността на неотчетената стока.
VIII. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 18. Всички съобщения и уведомления между страните ще бъдат в писмена форма за действителност.
Чл. 19. Страните се задължават да не дават на трети лица информация, получена при или по повод сключването и изпълнението на този договор.
Чл. 20. Нищожността на някоя клауза от договора или на допълнително уговорени условия не води до нищожност на друга клауза или на договора като цяло.
Чл. 21. За всеки спор относно съществуването и действието на сключения договор или във връзка с неговото нарушаване, включително спорове и разногласия относно действителността, тълкуването, прекратяването, изпълнението или неизпълнението му, както и за всички въпроси, неуредени в този договор, се прилага българското гражданско и търговско право, като страните уреждат отношенията си чрез споразумение. При непостигане на съгласие спорът се отнася за решаване пред .................................. .................................................................
Чл. 22. (1) Търговските адреси на страните по договора са:
- на консигнанта: ..................................................... ............................................................................. .............................................................................
- на консигнатора: .................................................... ............................................................................. .............................................................................
(2) Ако някоя от страните промени посочените в предходната алинея адреси, без да уведоми другата страна, последната не отговаря за неполучени съобщения, призовки и други подобни.
Този договор се сключи в два еднообразни оригинални екземпляра по един за всяка от страните.
КОНСИГНАНТ: .................... КОНСИГНАТОР: ..................
ДОГОВОР ЗА КОНСИГНАЦИЯ
Днес, .................. 200... г., в гр. .............................,
между:
1. ....................................................................,
наричан по-долу КОНСИГНАНТ,
и
2. ....................................................................,
наричан по-долу КОНСИГНАТОР, се сключи този договор.
Страните се споразумяха за следното:
I. ПРЕДМЕТ НА ДОГОВОРА
Чл. 1. (1) Консигнантът възлага на консигнатора да продава от свое име и за сметка на консигнанта стоката, посочена в приемо-предавателни протоколи, срещу възнаграждение (комисиона), платимо в размера, сроковете и по начина, уговорени в този договор.
(2) Правата и задълженията по сделките с третите лица възникват за консигнатора, който е длъжен да ги прехвърли на консигнанта. Консигнантът е длъжен да приеме прехвърлянето на правата и задълженията, ако сделките с третите лица са сключени съгласно указанията му и в съответствие с този договор.
Чл. 2. При изпълнение на този договор страните ще спазват следните условия: .................................................................... ............................................................................. ............................................................................. ............................................................................. .................
II. ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КОНСИГНАТОРА
Чл. 3. Консигнаторът e длъжен да изпълнява задълженията си по този договор с грижата на добрия търговец.
Чл. 4. Консигнаторът e длъжен да продава стоката при максимално благоприятни за консигнанта условия.
Чл. 5. (1) Консигнаторът е длъжен да приеме стоката и да я съхранява, като вземе всички необходими мерки за предпазването й от липси и повреди.
(2) Предаването на стоката се удостоверява с приемо-предавателен протокол, който се подписва от страните. Констатациите в приемо-предавателния протокол обвързват страните относно количеството получена стока, вида й и наличието на недостатъци.
(3) Ако в стоката настъпи промяна, която би я обезценила, консигнаторът е длъжен да уведоми незабавно консигнанта и да предприеме всички необходими действия, за да предпази консигнанта от по-големи вреди.
Чл. 6. На консигнатора се забранява да продава на кредит (разсрочено плащане), предоставената от консигнанта стока.
III. ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КОНСИГНАНТА
Чл. 7. (1) Консигнантът предава на консигнатора стока за продажба на трети лица.
(2) Консигнантът не е длъжен да осигури (предаде) нова стока, ако стойността на стоката, която вече е предадена на консигнатора и не е отчетена, като продадена, надвишава сумата от ............................ ....................... лева.
Чл. 8. Консигнантът се задължава да заплаща на консигнатора възнаграждение, определено съгласно чл. 12 от този договор.
IV. ОТЧИТАНЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО
Чл. 9. Консигнаторът се задължава всеки месец да се отчита пред консигнанта за извършените продажби и да му предава натрупаните от продажбите суми. Отчитането трябва да се извърши до ............. число на месеца, следващ месеца, в който са извършени продажбите.
Чл. 10. В срок до ...................... дни след изтичане срока на действие на този договор или след прекратяването му консигнаторът е длъжен: да се отчете пред консигнанта за извършените продажби, да му предаде натрупаните от продажбите суми и да му върне непродадената стока. Стоката трябва да е в състоянието, в което е получена от консигнатора.
Чл. 11. При изтичане срока на действие на договора или при прекратяването му консигнантът е длъжен да приеме обратно непродадената стока.
V. ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ (КОМИСИОНА)
Чл. 12. Консигнаторът има правото на възнаграждение (комисиона) в размер на ........................... % от стойността на продадената стока.
Чл. 13. Консигнаторът може да прихваща възнаграждението си по предходния член от сумите, които отчита съгласно чл. 9 и чл. 10 от този договор.
VI. СРОК. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДОГОВОРА
Чл. 14. Този договор се сключва за срок от ......................... месеца, считано от датата на подписването му.
Чл. 15. (1) Този договор може да бъде прекратен от всяка от страните с .............................. месечно писмено предизвестие, отправено до другата страна.
VII. НЕУСТОЙКИ
Чл. 16. Ако консигнаторът не се отчете в срока по чл. 9 и не предаде получената при продажбите сума, той дължи неустойка в размер на ............. .......... % от стойността на неотчетената стока за всеки ден забава, но за не повече от .................................. дни.
Чл. 17. Ако при изтичане срока на действие на този договор или при прекратяването му консигнаторът не се отчете и не предаде останалата стока в срока по чл. 10, той дължи неустойка в двойния размер на стойността на неотчетената стока.
VIII. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 18. Всички съобщения и уведомления между страните ще бъдат в писмена форма за действителност.
Чл. 19. Страните се задължават да не дават на трети лица информация, получена при или по повод сключването и изпълнението на този договор.
Чл. 20. Нищожността на някоя клауза от договора или на допълнително уговорени условия не води до нищожност на друга клауза или на договора като цяло.
Чл. 21. За всеки спор относно съществуването и действието на сключения договор или във връзка с неговото нарушаване, включително спорове и разногласия относно действителността, тълкуването, прекратяването, изпълнението или неизпълнението му, както и за всички въпроси, неуредени в този договор, се прилага българското гражданско и търговско право, като страните уреждат отношенията си чрез споразумение. При непостигане на съгласие спорът се отнася за решаване пред .................................. .................................................................
Чл. 22. (1) Търговските адреси на страните по договора са:
- на консигнанта: ..................................................... ............................................................................. .............................................................................
- на консигнатора: .................................................... ............................................................................. .............................................................................
(2) Ако някоя от страните промени посочените в предходната алинея адреси, без да уведоми другата страна, последната не отговаря за неполучени съобщения, призовки и други подобни.
Този договор се сключи в два еднообразни оригинални екземпляра по един за всяка от страните.
КОНСИГНАНТ: .................... КОНСИГНАТОР: ..................
- ang_elika
- Младши потребител
- Мнения: 31
- Регистриран на: 11 Фев 2005, 12:43
Re: Договор за консигнация
Благодаря, но аз имах нужда от някой работещ, а не бланковия от Апис, просто искам малко посериозна сламка, Благодаря
;
;
- BaTSali
5 мнения
• Страница 1 от 1
|
|
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 31 госта