начало

Цвета Желязкова е новият председател на окръжния съд във Варна Цвета Желязкова е новият председател на окръжния съд във Варна

ООД

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ООД

Мнениеот Гост » 06 Авг 2005, 13:47

ООД с трима съдружници и управител посочен от Общото събрание. Тримата съдружници са в чужбина и не се занимават с дружеството , то се управлява само от Управителя , посочен от тях. Той / Управителят / упълномощава трето лице да ръководи фирмата. Пълномощникът представлява дружеството пред всички власти.
Единият съдружник умира, Управителят също без да са направени никакви промени в съдебното решение на дружеството. Живи остават двамата съдружници в чужбина, които са неоткриваеми и упълномощеното от управителя трето лице.
Въпросите на които бих желал да получа отговор са:
Пълномощното на третото лице валидно ли е, при условие че управителя е починал?
Какви са последиците за третото лице, което управлява дружеството?
Дружеството може ли да продължи дейността си и при какви условия?
Какво препоръчвате да се направи в случая, без да има извънзаконови последствия за страните?
Гост
 

Мнениеот alex_pl » 07 Авг 2005, 09:35

Чл. 41 ZZD Пълномощието се прекратява с оттеглянето му или с отказването от него, със смъртта на упълномощителя или на пълномощника или с поставянето им под запрещение, а когато упълномощител или пълномощник са юридически лица - с прекратяването им. :P
alex_pl
 

Мнениеот monteskio » 07 Авг 2005, 10:16

На първо място следва да се уточни:
1. Управителят, съгласно сключеният договор по чл. 141 ал. 6 ТЗ имал ли е правото д аупълномощи трето лице и ако да - какви права е имал право да му делегира.
2. С какъв акт, управителят е упълномощил третото лице - с договор за прокура или с търговско пълномощно, т.к. от написаното от вас не става ясно. Пишете, че третото лице е упълномощено да ръководи фирмата, което по смисъла на ТЗ, при което е възможно да се разбира, че са налице правата на прокуриста. В тази връзка, за да се породят правата на пълномощника, следва този договор д абъде вписан в т.регъстър съгласно императивната новел ана чл. 21 изрч. последно ТЗ. Ако има такъв договор, но не е вписан - то по отношение на трети лица, такива права не могат да бъдат упражнение от третото лице - чл.24 ТЗ.
В тази хипотеза - ако е налице вписан договор за прокура, то прокуриста има задължението да заяви за вписване обстоятелствата, които подлежат на това а именно - смъртта на съдружник аи на управителя.
Действието на прокурата не се прекратява със смъртта на управителя, т.к. той действа от името на дружевството и договора може да се прекрати само при изричното му оттегляне или с прекратяване на дружеството. В този случай, двамата съдружници трявба да изберат нов управителен орган.Ако не сторят това в определен срок - 3 месеца, то съгласно чл. ч55 ал. 1 т. 3 ТЗ, дружеството може да бъде прекратено по иск н апрокурора.
Ако горната хипотеза не е налице, и третото лице е обикновен търговски пълноощник, т.е. натоварен е само с извършването на определени правни действия, то прекратяването на пълномощията му се уреждат съгласно разпоредбите на ЗЗД съгласно чл. 28 ТЗ.

УСПЕХ!

MONTESKIO
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 44 госта


cron