начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

Достъп до архивирано наказателно дело

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Достъп до архивирано наказателно дело

Мнениеот maria22 » 06 Юни 2015, 16:32

Здравейте,

Бихте ли могли да ми кажете дали мога ли да получа достъп до всички документи по наказателно дело, което е приключено и би трябвало да е архивирано преди 20 години.

Каква е процедурата и в кой съд трябва да отида (в Пловдив)? Очевидно е, че не съм адвокат или юрист, наследник съм на пострадалия по делото и би трябвало да имам право на достъп.

Също така след като разгледам делото в архива на място, без да правя копия от него, името ми ще се води ли в някакъв регистър по делото или друг общ регистър, като лице, което е имало достъп до това дело?



Ще съм ви изключително благодарна за отговора!
maria22
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 06 Юни 2015, 16:18

Re: Достъп до архивирано наказателно дело

Мнениеот doc03 » 07 Юни 2015, 11:11

Наказателното дело в съд влизало ли е, в кой съд (районен/окръжен) или е било "дело" срещу неизвестен извършител?
Има ли осъден по делото и каква е била присъдата?
Изтърпял ли е наказанието?

Въпросите са продиктувани от това, че е много вероятно делото да е унищожено.

А иначе:
""Справки по делата се дават на:
- страните по делото и техните законни представители /родители, настойници, попечители/;
- наследници по закон на страните по делото – легитимират се с удостоверения за наследници, за които е без значение датата на издаването им;
- пълномощниците на страните- адвокати, юрисконсулти, както и родители, деца и съпрузи на физическите лица- страни по граждански дела /чл.32, т.2 ГПК/, респ. низходящи, възходящи и съпрузи на физическите лица- страни по наказателни дела /чл.91, ал.2 НПК/.
...........
Молби за получаване на преписи, връщане на оригинални документи, издаване на изпълнителни листове и др. по архивирани дела могат да се подават както в деловодството, така и в служба „Архив”. Съдебният деловодител няма право да отказва приемането на молба под предлог, че делото е предадено за съхранение в архива.
В случай, че молбата е подадена в служба „Архив”, приелият я служител е длъжен най-късно следващия работен ден да организира докладването й на съдията-докладчик заедно с делото чрез секретаря на състава, който следва да върне делото в архива след произнасянето. Лицето, подало молбата, получава поисканият от него документ в служба „Архив”.
В случай, че молбата е подадена в деловодството на съответния състав, завеждащият служба „Деловодство” е длъжен да организира прилагането й към архивираното дело и докладването й на съдията-докладчик най-късно следващия работен ден. Лицето, подало молбата, получава поисканият от него документ в служба „Деловодство”....
""
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Достъп до архивирано наказателно дело

Мнениеот maria22 » 07 Юни 2015, 16:02

Здравейте,

Благодаря за отговора!

Делото е за убийство, има решение по делото, осъден е извършител на 7 години затвор, срокът на наказанието е изтекъл.

Какви са предпоставките делото да е унищожено? Изобщо имат ли право да унищожават дела от такъв характер?

И няма ли възможност да получа достъп до всички документи в делото, а не само с молба за определени преписки и т.н.? От написаното разбирам, че съдия трябва да разреши достъпа ми до делото или до части от него, в такъв случай трябва ли да посочвам причина или това, че съм законен представител е достъчна причина?

Ще проверя в кой съд е гледано и предполагам, че ще ми трябва номера на делото за молбата.

Благодаря отново!
maria22
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 06 Юни 2015, 16:18

Re: Достъп до архивирано наказателно дело

Мнениеот doc03 » 07 Юни 2015, 18:17

Какво да ги правят, да ги държат 70 години?

""Внесените в архива дела и други книжа се съхраняват:
- в апелативните, окръжните, административните и военните съдилища - 10 години;
- в районните съдилища, службите по вписванията и съдебноизпълнителните служби - 5 години;
- бракоразводните дела - 10 години;
- делата за издръжка и за изменение на издръжка - 25 години;
- книгите за закрити заседания - 25 години;
- описните книги и азбучниците - 100 години.

Наличните регистри за гражданско състояние и книгите за имотно състояние, образувани в службите по вписванията (нотариални актове, постановления по обстоятелствени проверки и завещания), както и книгата по чл. 49, ал. 1 от Закона за наследството за вписване приемането и отказа от наследство се съхраняват 100 години.

Наличните регистри за юридически лица, търговските регистри и книгите за изпълнение на присъдите се съхраняват 75 години.


Наказателните дела, по които присъдата не е приведена в изпълнение, не се унищожават и се съхраняват в архива до изтичане на предвидените в Наказателния кодекс давностни срокове за изпълнение на наказанието.""

Вероятно съхраняват паркетното дело (образуването, обвинение, присъда). Ако в делото е имало материали с гриф "Секретно" или "Строго секретно", има шанс да е запазено. Иначе не виждам как, освен по погрешка да не е унищожено. Но, тогава, всички дела седят на купчини, водят се унищожени, и никой няма да рови.

На Вас какво Ви трябва от това дело? Както чета, сроковете за всичко са изтекли.

П.П. Какво Ви притеснява с името и дали ще фигурира някъде? Принципно, молбата за запознаване (предоставяне) със(на) материали се отлага по делото.
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Достъп до архивирано наказателно дело

Мнениеот bird_of_paradise » 07 Юни 2015, 18:20

Защо не си кажете за какво ви е нужен тоя достъп, че да ви се отговори точно? ( ако може да не оставя следа, да не влизам в някакъв регистър- навеждат за всякакви мисли).

Достъп до всички книжа по делото няма да ви бъде предоставен по една елементарна причина- нямат задължение да ги пазят, освен ако нямат "политическо, научно, историческо и практическо значение", каквото надали е налице.
Чл. 211. (1) (Изм. - ДВ, бр. 2 от 1984 г., доп. - бр. 82 от 1987 г. и бр. 42 от 1989 г.) Внесените в архивата дела и други книжа се пазят в окръжните и военните съдилища - 10 години; в районните съдилища, нотариалните и съдебноизпълнителните служби - 5 години, с изключение на бракоразводните дела, които се пазят 10 години.
(2) Наличните регистри за гражданско състояние, за юридически лица и фирми на гражданите, книгите за имотно състояние, образувани в нотариалните служби (нотариални актове, завещания, приемане и отказване от наследство) , и книгите за изпълнение на присъдите се пазят 75 години.
(3) Наказателните дела, по които присъдата не е приведена в изпълнение, се запазват в архивата в срока, указан в чл. 82 НК. но и той е изтекъл.
(4) Канцеларското дело с оригиналните заповеди, описната книга и азбучниците на военните съдилища не се унищожават и се пазят в Централния архивен фонд на МНО.

Чл. 212. (1) След изтичане на установените срокове за пазене се извършва подбор на материалите, като тези, които имат политическо, научно, историческо и практическо значение, се отделят и предават в съответните окръжни държавни архивни фондове, а от военните съдилища - в Централния архивен фонд на МНО.
(2) Още при разглеждането на делата съдът отбелязва върху корицата кои от материалите да бъдат пазени.
(3) Подборът на материалите се извършва всяка година до края на първото тримесечие от експертна комисия в състав от трима служители, в която задължително участвуват съдия и служителят завеждащ архивата.
(4) Експертната комисия се назначава от председателя на съда и работи под негов надзор и указание.
(5) При подбора на материалите комисията се ръководи от издадените за тази цел инструкции от органите на Държавния архивен фонд, а военните съдилища - и от ръководството по архивите в БНА, обявено със заповед на МНО № 0440 от 1963 г.


Просто за някои обстоятелства само времето има дума, но не пречи да питате в съда, остановил присъдата. Кой знае, ако са имали място в архива може и да уцелите 6-ца от тотото.

п.п. доктора е писал, повтарям го, но няма да трия.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Достъп до архивирано наказатмлно дело

Мнениеот maria22 » 07 Юни 2015, 23:13

Благодаря за подробните отговори!
Ще пробвам.
maria22
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 06 Юни 2015, 16:18


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта


cron