начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

Засегнат наследник при продажба на недвижим имот

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Засегнат наследник при продажба на недвижим имот

Мнениеот Николай Митев » 13 Юни 2005, 09:21

Уважаеми колеги,
Възникна за мене следния казус:
Със извадено през 2005 год. удостворение за наследници, плюс другите необходими документи се извършва продажба на недвижим имот (15дка земя).
В нотариалният акт е записана , като цена, данъчната оценка на имота, а е платено много повече -без издаването на разписка или друг документ.
По-късно се появява наследник , нефигуриращ в удостоверението за наследници, който има документи, удостоверяващи това му качество.
Как да постъпи купувача , така че да запази максимално интересите си?
Може ли сделката да бъде развалена от страна на новия наследник?

[%sig%]
Николай Митев
 

Re: Засегнат наследник при продажба на недвижим имот

Мнениеот 777 » 13 Юни 2005, 15:10

Разсъждавам така:
Земята е била съсобствена и на единия съсобственик не е предложено да купи. Не е и представена декларация пред нотариуса по чл.33 ЗС,защото другите наследници са се легитимирали като единствени съсобственици. Какво може да направи неучаствалия съсобственик ? - да предяви иск за изкупуване в двумесечен срок от продажбата и ще изкупи цялата земя по вписаната в нот.акт цена. Другата възможност е да установи с иск,че той е собственик примерно на 1/5 от земята,а купувачът на 4/5. Между тях възниква съсобственост. Способите за ликвидиране на съобственост - ако няма разбирателство - делба.
Друга възможност за купувача е, той да продаде реално и истински земята на трето лице,на действителната цена,да си получи парите,а в нот.акт да пише данъчната оценка. Зависи дали наследникът е предявил някакъв иск,подлежащ на вписване и какъв срок е изтекъл от продажбата.
777
 

Re: Засегнат наследник при продажба на недвижим имот

Мнениеот pams » 13 Юни 2005, 16:32

какъв е този документ. При положение, че удостоверяваш с документ собственост на едно лице, което има тези и тези наследници - едно от двете удостоверения не е вярно кое?
pams
 

Re: Засегнат наследник при продажба на недвижим имот

Мнениеот aglaia » 13 Юни 2005, 16:33

Което е издадено с подкуп.
aglaia
Младши потребител
 
Мнения: 94
Регистриран на: 10 Юни 2005, 14:33

Re: Засегнат наследник при продажба на недвижим имот

Мнениеот pams » 13 Юни 2005, 16:35

о кей вашето или другото, ако е вашето проблм ако е другото няма такъв
pams
 

Re: Засегнат наследник при продажба на недвижим имот

Мнениеот Николай Митев » 13 Юни 2005, 16:52

Не е имало нужда да представят декларация по 33ЗС, защото се продава целия имот, а не част от него.
Възможно ли е всъщност да има и други документи, които да удостоверяват наследственото право?
Николай Митев
 

Re: Засегнат наследник при продажба на недвижим имот

Мнениеот lorelai » 13 Юни 2005, 17:05

Удостоверението за наследници е документа, в който се упоменават броя и имената на всички наследници на починалото лице и то се ползва с доказателствена сила. За какви други документи, удостоверяващи наследствено право става въпрос?
lorelai
Младши потребител
 
Мнения: 34
Регистриран на: 16 Дек 2004, 10:02

Re: Засегнат наследник при продажба на недвижим имот

Мнениеот Николай Митев » 13 Юни 2005, 17:08

Не съм запознат все още.
Става въпрос за емигрант, който се появява от никъде с претенциите си.
И аз това питам - какъв ще е този документ, който да удостовери пред съда,че дадено лице е наследник и да е различен от удостоверението?
Не вярвам все пак да е намерено завещание ...
Николай Митев
 

Re: Засегнат наследник при продажба на недвижим имот

Мнениеот УКВ » 13 Юни 2005, 19:41

напълно е възможно да има удостоверение за наследници, което да не е абсолютно пълно - просто поради пропуск в базата данни на общинската администрация може да не е отразен в него съществуващ акт за гражданско състояние, който е единствения меродавен документ сочещ едно лице в качеството му на наследник.
УКВ
 

Re: Засегнат наследник при продажба на недвижим имот

Мнениеот м л а д е ж а » 14 Юни 2005, 06:41

УКВ е абсолютно прав - много са такива удостоверения, особенно издадени по-стари и от по-неграмотни държавни служители. Проблема може да се разгледа на плоскостта: добросъвестен купувач / респ. давностни владения и т.н.../ .
м л а д е ж а
 

Re: Засегнат наследник при продажба на недвижим имот

Мнениеот leonardo » 14 Юни 2005, 09:49

Според мен, следва да предявиш иск за разваляне на покупко-продажбата до размера на идеалната част на наследника, неучаствал в продажбата. Не съм сигурса, че тогава чл. 33 от ЗС не се прилага, защото покупко-родажбата остава действителна до размера на собствените на участващите наследници идеални части. Следва да проучиш въпроса това единствения наследствен имот на наследниците ли е, защото тогава сделката би представлявала продажба на наследство по см. на чл. 76 от ЗН, в който случай чл. 33 не се прилага. Ако това те интересува, ще ти изпратя съд. п/ка по въпроса.
Не на последно място, преди да си тръгнал да правиш каквото и да е, провери има ли последващи прехвърляния на имота, защото ако има такива преди вписването на твоята ИМ, гориш.
leonardo
Младши потребител
 
Мнения: 46
Регистриран на: 16 Юни 2004, 18:00

Re: Засегнат наследник при продажба на недвижим имот

Мнениеот pams » 14 Юни 2005, 11:19

колеги интересен казус, но за да може да бъдем полезни считам, че трябва да сме наясно коя позиция защитаваме. Тази на купувача или на появилия се "наследник". Според казуса - на купувача, според темата - на засегнат наследник. Стреляме на посоки. А това със завещанието не става . Със завещание не можеш да се явиш наследник, а заветник и е друга тема. Не съм сигурна в твърденията, че удостоверението за наследници в много случаи може да е неточно. То е официален документ и следва да се приложи процедура по оборването му. Купувача ще е абсолютно добросъвестен и за него ще текат 5-те години добросъвестно владение. В случая е възможно двама братя единия без низходящи и от там да има пропуск. Нещо такова,а ? Той като е бил в чужбина може другия наследник на общия имот да го е декларирал пред ПК като свое наследство от бащата и на тази база да е въведен във владение на целия имот от 15 дка.
pams
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 40 госта


cron