начало

Съдийската колегия единодушно защити съдия Мирослав Петров Съдийската колегия единодушно защити съдия Мирослав Петров

Регистрация на ДЗЗД!

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Регистрация на ДЗЗД!

Мнениеот zvezdichko » 21 Апр 2007, 18:35

Здравейте!

Тъй като съм много начинаещ, а искам да попитам, какви са процедурите по откриване на ДЗЗД? ( съжалявам ако на този въпрос е било многократно отговаряно ). Приемам линкове, съвети, прочие...
zvezdichko
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Апр 2007, 18:32

Мнениеот prnedev » 21 Апр 2007, 19:29

процедурата е много проста. Изпълнете последователно следните три стъпки:

1. Адвокат
2. Нотариус
3. Регистър Булстат

т.3 се предхожда с ходене до произволна банка и превеждането на 15 лв
по сметка:

ТБ "ДЗИ БАНК" АД
Банкова сметка: BG28 REXI 9320 3101 0830 72
BIC код: REXIBGSF

Другия вариант е да погледнете това
или това
и това върши работа
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот zvezdichko » 05 Май 2007, 20:20

Здравейте!

Благодаря ви за отговора.
Засега мислим да правим дружеството с моята приятелка. Имам обаче някои въпроси - има ли данъчни облекчения? Можем ли да извършваме търговска дейност ( пример работа с рекламни материали )?
То вярно е, че принципно е по-удачно да се регистрира ЕТ за последното което казах.
Благодаря предварително.
zvezdichko
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Апр 2007, 18:32

Мнениеот prnedev » 06 Май 2007, 14:23

По принцип за да упражнява търговска дейност поне единия от съдружниците трябва да е търговец.
На практика има доста такива регистрирани и извършващи търговска дейност...
Във вашия случай е по добре да направите едно Събирателно дружество. От данъчна и осигурителна гледна точка е едно и също положението. От юридическа - СД е много по-изчистено.
Давам ви един конкретен пример:

НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ

До МФ

УВАЖАЕМА Г-жо директор,

Във връзка, с фактическата обстановка посочена в писмото и поставените въпроси, с оглед на правомощията на Изпълнителния директор на НАП, изразявам следното становище:

І. Общи бележки.

1. Правилата за създаване и взаимоотношенията между съдружниците в неперсонифицирано дружество (гражданско дружество) се регламентират в глава ХV "Дружество" от Закона за задълженията и договорите (от чл. 357 до чл. 364). Гражданското дружество извън третирането си за целите на данъчното облагане не е самостоятелен правен субект и не може да се третира като такъв. От гледна точка на гражданското право, неперсонифицираните дружества не могат да бъдат страна по облигационни и търговски правоотношения. Правата и задълженията по договора за гражданско дружество възникват директно в правната сфера на съставилите го лица и съобразно установеното от договора участие.

2. При прехвърляне на правото на собственост, вкл. и съсобственост следва да бъдат спазени условията посочени в чл. 18 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД), като при неспазване на предвидената от закона формата се прилага чл. 26 от ЗЗД.

Приложеният към писмото Протокол №., в който е отразен отказ от придобиване на имот в реален дял и се декларира желание за парично обезщетение, съобразно дяловото участие не е в съответствие с чл. 18 от ЗЗД и с оглед на чл. 26 от ЗЗД не са настъпили правни последици, т.е. няма прехвърляне на правото на собственост.

ІІ. По въпрос № 1: При изплащане на парична компенсация от "Х" ЕАД на останалите съдружници за уравнение на дяловете, каква сделка е на лице по смисъла на ЗДДС – сделка с идеална части от имуществото на дружеството или дружествен дял ? Облагаема ли е сделката по ЗДДС и ако да, каква е нейната данъчна основа ?

Отговор: Видно от приложения договор за учредяване на дружество за съвместна стопанска дейност "Х" правото на собственост върху недвижимите имоти си остава собственост на съответните съдружници, а и не е възможно да има прехвърляне на правото на собственост на гражданското дружество. С оглед на този факт не е възможно да се изплаща парична компенсация от "Х" ЕАД на останалите съдружници за уравнение на дяловете. Необходимо е да се предприемат съответните действия в законоустановената форма за прехвърляне на правото на собственост от съдружниците на "Х" ЕАД.

При прехвърлянето на собственост на недвижими имоти срещу насрещна престация е налице доставка по смисъла на ЗДДС.

ІІІ. По въпрос № 2: При прекратяване на Дружеството налице ли е доставка по ЗДДС между гражданското дружество и съдружника " ЕАД, регистриран по ЗДДС, придобил в реален дял всички съсобствени активи на гражданското дружество – сгради и движимо имущество ?

Отговор: С оглед посоченото по-горе в І. 1 този въпрос не е актуален.

ІV. По въпрос № 3: Намира ли приложение процедурата по дерегистрация по ЗДДС към ДССД "Х", и ако да как и кога практически следва да се приложи ? Приема ли се, че активите които юридически са собственост на съдружника /след изплащане на паричната компенсация на останалите съдружници/ са налични в гражданското дружество към датата на дерегистрация по ЗДДС ?

Отговор на въпрос № 3: На основание чл. 359, изречение трето от ЗЗД "съдружникът може да иска своя дял от общата собственост само при излизане от дружеството или при прекратяването му". За да се прехвърли правото на собственост на друг съдружник, следва да се изпълни една от горепосочените две хипотези, като в тези хипотези, активи които са предоставени за съвместно ползване от гражданското дружество, следва да се отпишат счетоводно. При тази счетоводна операция няма доставка по смисъла на чл. 6 от ЗДДС. При прехвърляне на право на собственост от едно лице на друго лице са приложими общите правила на ДДС.

ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ

/МАРИЯ МУРГИНА/
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 71 госта


cron