Страница 1 от 1

Станишев и избор на МС

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2005, 15:55
от marianchica
Колеги, как мислите - има ли право избраният министър-председател да гласува за състава и структурата на МС? Разпоредбата на чл. 68 ал.2 от Конституцията отнася ли се за него?

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2005, 16:36
от демократ
Вижте чл.68, ал.1 , ал.2 не може да тълкува сама по себе си. За мен проблема ,който възникна е с полагането на клетва. Ако погледнете чл.109 от КРБ излиза ,че клетвата трябва да се положи след избора на МС.Приемам за убедителна позицията на проф. Начева изразена по медиите , че Станишев не е встъпил в прамомощията си на мин.председател ,защото нямаще избран мин.съвет и може да гласува.. Никой не казва обаче има ли процедура в правилника на НСза избор на на премиер и МС и ако не ,защо.

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2005, 16:59
от marianchica
Явно няма процедура и това породи споровете. Възможно е част от БСП по този начин - чрез Корнезов да изрази несъгласието си с предложения от Станишев МС.

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2005, 17:06
от демократ
Едва ли е това . Корнезов избърза според мен защото вече виждаже победата и искаше да види Станишев премиер или може би не знае добре КРБ - много вероятно скоро да не я е чел.

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2005, 17:15
от Гост
Не мисля. Клетвеният лист бе пред Корнезов - той явно се е подготвил. Освен това имаше доста време от провеждане на избора и обявяване на резултата. И нямаше логика поотделно да се полага клетвата от Станишев и от МС. Освен това и един или двама от Коалиция за България са гласували против предложения МС и структурата. Интересно дали от БСП или от Коалицията им. Няма как да узнаем.

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2005, 17:23
от Иван
Нека не се забравя, че Любен Корнезов бе конституционен съдия за 3 години от първия ротационен състав на съда. А може и да е един от съставителите на КРБ - това не го знам. Във всеки случай знае КРБ наизуст, сигурен съм в това. Не го подценявайте - той е много добър юрист.

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2005, 17:42
от демократ
То се вижда колко са били добри юристи съставителите на конституцията , че се налага промяната й . Проблема е ,че повечето бяха комунисти, а те правят така , че всичко да е в тяхна полза -за партията. А народа няма никаква правна култура, а и не иска да знае.Не го интересува крадеш ли , спазваш ли закона или не - избира те ако те сметне за силен / пример Доган, Р. Петков, Ст. Софиянски Йордан Цонев и много други/.Ако знае че си почтен и честен , и ако си бил във властта не си направил пари , те смята за глупак.

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2005, 18:33
от Холеричка
Иван написа: Не го подценявайте (Корнезов) - той е много добър юрист.


Ако е добър юрист - значи е подвел Станишев и по този начин е станал изразител на "старите" в БСП. Ако не го е подвел - значи не е добър юрист.

Без да политизирам нещата - според мен Станишев се държа достойно. Ако бях аз - да съм си изпуснала нервите :oops:

МнениеПубликувано на: 31 Юли 2005, 01:14
от stavrev
Холеричка написа:
Иван написа: Не го подценявайте (Корнезов) - той е много добър юрист.


Ако е добър юрист - значи е подвел Станишев и по този начин е станал изразител на "старите" в БСП. Ако не го е подвел - значи не е добър юрист.

По-скоро първото.Кое беше толкова наложително да бърза да полага клетва?

МнениеПубликувано на: 31 Юли 2005, 10:37
от Гост
Не мисля, че проблемът е в клетвата. Клетвата бе претекста за обсъждане на проблема дали Станишев може да гласува за МС. Малко отклонение - малко странна ми е логиката на законодателя да се обособбят две гласувания - за структура и състав на МС. И да не беше клетвата, пак щеше да се повдигне въпроса дали Станишев има право да гласува. Но не може да се отрече факта, че правната фигура на министър-председателя възниква от сложния фактически състав - по избор на личността като първа съставка и втората - избора на самия МС - и то с двете подсъставки - относно гласувани и приети състав и структура на МС. За мен е правно неиздържано да се приеме, че има министър-председател, без да има избран МС. В крайна сметка не мисля, че би било за всички нас силно застъпеното турско участие във всички нива на властта. Няма лошо, ако те се държат като български граждани, но за съжаление не е така...

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2005, 12:40
от Холеричка
И аз мисля, че е първото.