Страница 1 от 1
Zaplashtane na otpuska
Публикувано на:
27 Юли 2005, 02:15
от padre
Zdraweite,
podal sym predizwestie za napuskane na nastoiashtata mi rabota. Imam prawo da polzwam 10 dena otpusk. Rabotodateliat mi zaiawi che niama da mi dade da si polzwam otpuskata, a shte mi ia plati. Ima li takowa prawo? Az iskam da si polzwam otpuskata, a ne da mi ia plashta. Kyde go pushe towa w kodeksa na truda?
Blagodaria predwaritelno
Публикувано на:
27 Юли 2005, 09:06
от danev
Можете да получите повече информация за ползването на отпуска на следния интернет адрес:
http://lex.bg/members/monteskio/
MONTESKIO
Публикувано на:
27 Юли 2005, 09:45
от padre
Здравейте,
на посочения адрес не можах да намеря отговор на въпроса дали заплащането на отпуската става по взаймно съгласие. Ясно е, работодателят е длъжен да я изплати, но въпросът е - длъжен ли е да даде невзета полагама отпуска, преди изтичане на договора?
Благодаря
Публикувано на:
27 Юли 2005, 09:56
от monteskio.
Padre,
Отговорът на поставеният от вас въпрос се намира на страницата:
Първо, за да имате право на ползване на платен годише отпуск трябва да са налице няколко условия императивно уредени е КТ - да имате изискуемият 8 месечен общ трудов стаж, а не само при този работодател.На второ място, както съм отговорил по въпрос 6, вие можете сам да определите периода на ползване на платения годишен отпуск Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.
Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател
УСПЕХ
monteskio
Публикувано на:
27 Юли 2005, 10:06
от padre
Значи аз като имам трудов стаж над 8 месеца и отпуска ми не е отложен за следващата година, а е натрупан от отработените месеци през тази година, по силата на долното аз имам право да си взема отпуска преди да напусна. Работодателя не може да ми спре отпуската и да иска да ме компенсира със заплащане.
>Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател
Правилно ли съм разбрал?
Благодаря.
Публикувано на:
27 Юли 2005, 10:11
от mnogotypi
В самото предизвестие какво си писал, ще си го отработваш ли или не?
Публикувано на:
27 Юли 2005, 10:25
от padre
Не съм указал.
Никога не ми се е случвало преди да пиша такова нещо в предизвестие.
Публикувано на:
27 Юли 2005, 10:33
от Гост
ами обикновенно там се пишат такива неща
Публикувано на:
27 Юли 2005, 10:34
от padre
Може би се пишат, но аз не съм написал. Какви са моите права?
Благодаря,
Публикувано на:
27 Юли 2005, 12:05
от monteskio.
Padre,
Само когато вие отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася и работодателят не осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага, ВИЕ можете сам да определите периода на ползване на полагащият ви се платения годишен отпуск като уведомите за това работодателя писмено поне две седмици предварително.
Само и единствено в тази хипотеза неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател.
В случай, че полагащият ви се отпуск е за тази година - то ВИЕ НЯМАТЕ ПРАВО ДА ОПРЕДЕЛЯТЕ момента н аползването му.Това става само с разрешение от работодателя. В тази връзка, работодателят може да откаже ползването му, като ви изплати обезщетение за неизполването му.
Надявам се, вече да сте разрбали рпавата си .
MONTESKIO
Публикувано на:
27 Юли 2005, 14:18
от padre
Да,
сега е ясно.
Благодаря.