Страница 1 от 1
Без право на обжалване!
Публикувано на:
10 Юни 2005, 22:29
от noras
Моля за съвет!
Поискахме в І-вото съдебно заседание /след връщане на гр. дело от ВКС във ІІ инстанция/от въззивния съд назначаване на графологична екпертиза по писмени доказателства, без ВКС да е дал тасова указание. В закрито с.з. с определение съдът оставя без уважение искането ни и БЕЗ ПРАВО НА ОБЖАЛВАНЕ, липсва мотивировка за това. Правилно ли е процедирано от страна на съда? Напълно ли сме поставени в невъзможност да обжалваме това определение? Ясно е, че съдът е бил пред дилема, тъй като изходът при обективност на графологичната епикриза води до последици за страната /а и не само за нея, а вкл. за адвоката й, за общински служби и др. /, която е извършила документните злоупотреби. Самото гражданско дело излиза от сферата на гражданското производство.
Можем ли въпреки формулировката да "без право на обжалване" да обжалваме определението пре ВКС?
Предварително благодаря за отговорите!
Re: Без право на обжалване!
Публикувано на:
10 Юни 2005, 22:40
от noras
Моля за извинение! Допуснат е лабсус при повторното ползване на термина "графологична експертиза" и погрешно е отбелязан като "епикриза"!!!
Re: Без право на обжалване!
Публикувано на:
10 Юни 2005, 23:00
от донна2
колега вижте кои определения първо подлежат на обжалване ..............
Re: Без право на обжалване!
Публикувано на:
11 Юни 2005, 14:36
от 777
Отговарям ви само по памет,затова моля да бъда извинена.
Определението не подлежи на обжалване.Но зависи и ВКС какво е казал в отменителните мотиви - от кой етап да започне разглеждането на делото - от събирането на доказателства или от устните състезания. Но ако все пак тук не може да се направи нищо повече,ако считате че има съставен документ с невярно съдържание,можете отделно да заведете дело по чл.97 ал. 3/?/ / не съм сигурна точно коя беше / ГПК и да искате спиране на въззивното производство. Дори и да не Ви го спрат,ще имате основание за отмяна по чл.231 ГПК. Успех!
Re: Без право на обжалване!
Публикувано на:
11 Юни 2005, 15:12
от monteskio.
Колега noras,
В този случай, предявете един установителен иска по чл.97 ал.3 ГПК за установяване ан истинност или не на документа, а ако това представлява престъпно обстоятелство по чл.97 ал. 4 ГПк.В този случай, ВЪЗЗИВНИЯ СЪД, ще трявба да спре делото , до произнасяне на съда сезиран с този преюдициален въпрос. Дори и д ан есе спре делото, то ако иска е с правно основание чл.97.ал.4 ГПк , това е основание за отмяна ан влязло в сила решение.
УСПЕХ!
MONTESKIO
Re: Без право на обжалване!
Публикувано на:
11 Юни 2005, 16:39
от ***
Определението за допускане на доказателства във въззивната инстанция по чл. 205 ГПК, не подлежи на самостоятелно обжалване с частна жалба, по същия начин по който не подлежат на самостоятелно обжалване и определенията на съда с който допуска или недопуска доказателства в публично съдебно заседание. Недопускането на доказателства, които са от значение за правилното решаване на делото може да буде основание за обжалване на решението на въззивниоя съд пред ВКС с касационна жалба.
Re: Без право на обжалване!
Публикувано на:
11 Юни 2005, 16:46
от ***
Само да добавя, че доказателствата трябва да са своевременно поискани. Ако не сте ги поискали своевременно и те са допустими и относими към предмета на делото, въззивният съд следва да ви ги допусне, но да ви осъди да заплатите допълнителна държавна такса по чл. 65 ал. 1 ГПК, за това че сте станали причина за забавяне на делото. За по-сигурно можете предварително да я внесете и да си направите искането за допускане на доказателствата, едновременно с представяне на документ за внесената допълнителна държавна такса (какво всъщност е нормалния ред, предвиден в ГПК за това). Проверете обаче много добре дали исканите от вас доказателства са наистина относими към предмета на делото.