Страница 1 от 1
Делба на дарено жилище при развод
Публикувано на:
06 Апр 2005, 17:28
от Асен
Помогнете със следните въпроси.
Според чл. 23 от СК (информацията ми е от 2002 г.) когато семейното жилище е лична собственост на единия съпруг, той може да се разпорежда с него само със съгласието на другия съпруг. Променена ли е тази наредба?
Имам жилище, което ми е дарено от родителите с право на доживотно обитаване от тяхна страна. Предстои ми да сключа брак и временно ще живеем с моите родители в него. Въпросът ми е какво би станало със жилището, ако евентуално се разведа един ден и имам деца от този брак? Съпругата ми ще има ли право над него, ако преди евентуалния развод вече не живеем в него?
Благодаря на всички отговорили.
Re: Делба на дарено жилище при развод
Публикувано на:
06 Апр 2005, 17:53
от monteskio
Здравейте Асен,
В случай, че в това жилище се установите да съжителствувате с бъдещата си съпруга, то при всяка разпоредителна сделка от Ваша страна по отношение на този имот ще е необходимо и съгласието н асъпругата Ви. Тя няма да им аправо на собственост върху апартамента, но ще бъде длъжна да си дава съгласието, тк.к това е предвиен аот законотворецът защитна мяркс с оглед интересите на семейството и на децата.В случай, че се разпоредите с това имуществео, то съпругата Ви може да поисуак обявяване на сделката спрямо нея за относително недействителна съгл. чл .135 ЗЗД.При евентуален развод, в случай, че имате ненавършили пълнолетие деца, съпругата Ви посика предсотавянето на родителски права и ползване ан семейното жилище и съда уважи така предявените й претенции с решението което постанови прекратяване на брака, то до навършване на 18 години на детето, майката на децата Ви ще ползва жилището, но само това.Тя не може да извършва разпоредителни сделки с него.
( Асен, от поставеният въпрос личи, че нямате доверие на жената до ВАс.В такъв случай по добре съжителствувайте известно време без брак, докато вземете окончателно решение.В противен случай, евентуалното Ви недоверие всеки ден ще Ви съпътствува.
УСПЕХ!
MONTESKIO
Re: Делба на дарено жилище при развод
Публикувано на:
06 Апр 2005, 18:13
от 111111
Перфектен отговор!! С малка забележка,че при такива сделки се изисква нейното съгласие, носъпругата Ви не е длъжна да се даде съгласието)))))))
Re: Делба на дарено жилище при развод
Публикувано на:
06 Апр 2005, 18:17
от monteskio
Разяснение - под "длъжна да даде съгласие" имах предвид че в случай на разпоредителна сделка е длъжна да обективира съгласието си ли не,т.е. да даде форма на волеизявлението си при сделката с оглед на доказването при един евентуален процес.
MONTESKIO
Re: Делба на дарено жилище при развод
Публикувано на:
06 Апр 2005, 18:39
от protekta
Колеги, мисля, че не обърнахте внимание на последната част от въпроса - "ако преди евентуалния развод вече не живеем в него".
В този случай няма да става въпрос за семейно жилище.
А иначе, monteskio е донякъде прав за доверието. Макар че, от друга страна, гаранции няма никога /могат да живеят заедно и 10 години без брак, и пак накрая да се окаже, че не са се познавали достатъчно/.
Вероятно питащият е по-скоро предпазлив и загрижен за родителите си.
Re: Делба на дарено жилище при развод
Публикувано на:
06 Апр 2005, 19:05
от monteskio
Колежке Protekta,
По по смисъла на Семейният Кодекс, семейно жилище е това, в което са съжителствували съпръгът, жена му и евентуално децата им, преди настъпването на фактическа раздяла, или ако такава не е настъпила , до постановяване на решение за прекратяване ан брака.В този ред на мисли, не мога да се съглася с Вас, че след настъпила фактическа раздяла съпръгът чиято лична собственост е семейното жилище може да се разпорежда без съгласието на другият съпруг. Именно с оглед защитата интересите на семейството и децата е установена тази "защитна клауза".Също така, в случая не е поставено времево прекратително условие за наличието на съгласие - т.е. до фактическата раздяла, след нея...В този смисъл, не следва да се тълкува разпоредбата разширително. Този извод следва и след логическо тълкуване ...."семейно жилище" - т.е. налице е семейство, отношения между съпрузи, между деца и родители, а такива са налице само и единствено при наличие на СЪЩЕСТВУВАЩ ВАЛИДЕН БРАК.По аналогия от обратното - след като вече брака е прекратен, то тогава няма да се изисква съгласие, тк.к. семейство по смисъла на СК не съществува и н еможе да се говори за семейно жилище. А дори в случай на фактическа раздяла, образуванието семейство( макар и формално), както и ВАЛИДЕН БРАК съществуват. Поради и което за разпореждане на семейното жилище ще се изисква съгласие на другия съпруг.
))))
MONTESKIO
Re: Делба на дарено жилище при развод
Публикувано на:
06 Апр 2005, 22:29
от protekta
Колега Monteskio, всичко това е много хубаво казано, само че няма отношение към моите думи.
Никой досега не е споменал нищо за фактическа раздяла.
Човекът пише, че след сключването на брака ВРЕМЕННО ще живеят в апартамента заедно с родителите му. И въпросът му е какво ще стане, ако след време евентуално се разведат, от брака имат деца, а преди евентуалния развод ТЕ /той и съпругата му/ ВЕЧЕ НЕ ЖИВЕЯТ в апартамента /негова лична собственост/.
От всичко това аз си правя извода, че вероятно се планира придобиването на друг имот, в който младото семейство да живее, и който към момента на евентуалния развод ще бъде тяхно семейно жилище.
Ако това е така, първият апартамент, разбира се, НЯМА ДА БЪДЕ ВЕЧЕ ТЯХНО СЕМЕЙНО ЖИЛИЩЕ, и, следователно, чл.23 от СК е неприложим.
Опитах се да Ви обърна внимание единствено на този факт.
Re: Делба на дарено жилище при развод
Публикувано на:
07 Апр 2005, 10:57
от Асен
Благодаря ви, Протекта и Монтескьо за изчерпателните отговори.
Действително в този конкретен случай съм повече загрижен за родителите си и какво би станало с тях при евентуален мой развод, а и вие правилно сте разбрали вероятно не особено добре формулирания ми въпрос - в жилището на родителите ми (което е прехвърлено на мое име чрез дарение) възнамерявам да живея със съпругата си няколко месеца след сключване на брака, след което ще търсим начини за закупуване на собствен дом.
Още веднъж ви благодаря!