Страница 1 от 1

Трудово право

МнениеПубликувано на: 16 Авг 2005, 09:16
от d_ileva
Колеги, моля за мнение по следния въпрос : необходимо ли е издаване на заповед за прекратяване на трудов договор на основание чл.330 ал.2 т.6 след като работника е получил с писмо с обратна разписка заповед за дисциплинарно уволнение и ако отг. е "да" от коя дата би следвало да се прекрати труд.правоотношение?

МнениеПубликувано на: 16 Авг 2005, 09:27
от Гост
Самата заповед за налагане на дисциплинарно уволнение и издадена във връзка с чл.330, ал.2, т.6. Тя е основанието за прекратяване на трудовото правоотнешение, считано от нейната дата, не е необходимо някаква последваща заповед. При дисциплинарното уволнение работника дължи обезщетение на работодателя в размера на брутното си трудово дъзнаграждение. Ако това не е конкретизирано в заповедта за налагане на наказанието "дисциплинарно уволнение" може да се конкретизира в последваща заповед. Иначе няма нужда.

МнениеПубликувано на: 16 Авг 2005, 10:16
от Гост
РАБОТОДАТЕЛЯТ Е ДЛЪЖЕН ДА ПОИСКА ПИСМЕНО ОБЯСНЕНИЕ ОТ РАБ./СЛУЖ. В ПРОТИВЕН СЛУЧАЙ ДОСТА ЛЕСНО ЩЕ ОТПАДНЕ ЗАПОВЕДТА ПРИ ПОЛОЖЕНИЕ,ЧЕ БЪДЕ АТАКУВАНА!!!

МнениеПубликувано на: 16 Авг 2005, 10:33
от d_ileva
Колеги, всичко това е направено поискани са обяснения, визирано е обезщетението по чл. 221 ал.2 в заповедта за дисциплинарното уволнение, въпроса е дали е необходима друга заповед за прекратяване след като сме получили обратната разписка от дисципл. уволнение.

МнениеПубликувано на: 16 Авг 2005, 15:17
от trite t
не е необходима друга заповед.Нали при вас има екзепляр от първата,която сте изпратили на работника?Самата заповед за дисциплинарно уволнение има прекратителен ефект и не са необходими каквито и да било други документи,в които отново да се сочи прекратяването.
Прекратяването настъпва във вашия случай от момента н аполучаване на писмото с обратна разписка.

МнениеПубликувано на: 16 Авг 2005, 16:19
от Гост
Последваща заповед не е необходима! Съгл. чл.195, ал.3 КТ наказанието се счита за наложено от деня на връчване на заповедта или от нейното получаване от работника, т.е. това е датата на прекратяване на провоотношението (оттогава текат съответните срокове и всякакави последващи действия на работодателя са ирелевантни за тях). А ако чл.330, ал.2, т.6 КТ не е изрично упоменат в заповедта, това не е фатален порок. Важно е да е посочен законовия текст, въз основа на който се налага наказанието (напр. чл.190, ал.1, т.3 или някой друг от КТ).
Иначе е хубаво такива заповеди да се оформят прецизно, и с посочване на точното основание за прекратяване на договора, напр: "... Като взех предвид изложеното в мотивите на заповедта ми и съобразно установените в хода на дисциплинарното производство факти, на основание чл.190, ал.1, т.3 във връзка с чл.188, т.3 КТ налагам на И.Б.В. на длъжност "........" дисциплинарно наказание "уволнение", като на основание чл.330, ал.2, т.6 КТ прекратявам трудовото правоотношение на същия.........."

МнениеПубликувано на: 16 Авг 2005, 16:37
от d_ileva
Благодаря, колеги ! Но тъй като въпросното уволнено лице е по програма от Бюрото по труда , искат и друга заповед на основание чл. 330, ал.2 т.6.