начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

дарение

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


дарение

Мнениеот хриси » 13 Юли 2005, 14:38

подлежи ли на разваляне дарение срещу гледане, ако надареният го продаде. има ли право да го продаде и дължи ли обезщетение
хриси
 

Мнениеот Гост » 15 Юли 2005, 11:44

Смятам че няма проблем надареният да продаде дареното му имущество защото той вече е собственик на това имущество и може свободно да се разпорежда с него. струва ми се че и за обезщетение не може да става дума, но ще бъда благодарен да чуя и други мнения.
Гост
 

Мнениеот Гост » 15 Юли 2005, 12:10

Мисля, че вчера някой от колегите беше отговорил на подобен въпрос.
Две-три думи и от мен:
1.Следва да се познават и знаят основните сделки, които се извършват с недвижими имоти, а те са:
- стандартна покупко-продажба, цената при който договор, е посочена в акта.
- прехвърляне на имот срещу гледане и издръжка - възмезден договор, по който цената се изразява в гледането и издръжката.
- дарение на недвижим имот - безвъзмезден договор.
2.По всеки един от тези договори, но най-вече по последните два, може да се договори /по скоро се запазва/ правото на ползване върху имота за праводателите, което право, както се знае е лично и непрехвърлимо, както и че е срочно, т.е. погасява се със смъртта на ползвателя /освен ако не настъпи предсрочния отказ/.
3.Правото на собственост върху имота преминава от момента на изповядване на сделката и никой не може да ограничава правото на собственост на титуляра.
4.Изключение е предявяването на иск за разваляне на договорите за прехвърляне на имот срещу издръжка и гледане, както и за дарение. Това обаче може да стане само по исков ред, при наличие на определени обстоятелства. Извършената разпоредителна сделка с такъв имот не застрашава правата на трети лица-купувачи, ако сделката е извършена преди вписване на исковата молба за разваляне на договора - доста съдебни решения.
В този ход на мисли, всеки праводател по тези два договора, който си е запазил правото на ползване /прехвърлил е голата собственост/ е значително защитен от последващите прехвърлителни сделки.
Гост
 

Мнениеот Гост » 15 Юли 2005, 12:52

Ако става въпрос за договор за издръжка и гледане срещу прехвърлен имот дарителя може да иска обезщетение от надарения, но само за неизпълнение на задължението за гледане не и за прехвърляне на имота. Надарения може да прехвърли имота друг е въпроса дали прехвърля само гола собственост поради запазване право на ползване от дарителя, но факта че е собственик му позволява да прехвърли имота и на това основание не може му се иска обезщетение.
Гост
 

Мнениеот 2222 » 15 Юли 2005, 13:00

"Колеги", правите ли изобщо разлика между договор за дарение и договор за прехвърляне на имот срещу издръжка и гледане? :oops:
2222
 

Точно това и аз щях да питам....

Мнениеот gery » 15 Юли 2005, 13:14

... странно е как колеги не правят разлика между двата договора!
gery
Потребител
 
Мнения: 602
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26
Местоположение: Варна

Мнениеот галина » 15 Юли 2005, 15:22

И аз това се чудя!Явно някой трябва да си попрочете договорите.Дарение е едно, а издръжка и гледане съмсем друго.Поне не давайте глупави съвети на питащите!
галина
 

Мнениеот Гост » 15 Юли 2005, 17:17

Как пък никой не отговори на този въпрос!
Гост
 

Мнениеот Гост » 15 Юли 2005, 17:25

Какво има да се отговаря и коментира. Просто трябва да се погледне един член от закона.
Дарението подлежи на отмяна само в изчерпателно изброените в чл.227 ал.1 ЗЗД случаи.
Дареният имот може да се отчуждава.
Правата на третите лица-приобретатели са посочени в ал.5 на чл.227. Пак там е предвидено и обезщетяването.
Гост
 

Мнениеот Гост » 15 Юли 2005, 17:30

Ей на това му се казва отговор.
Същото важи и за прехвърлянето на имот срещу гледане и издръжка.
Айде със здраве.
Гост
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron