начало

Правна уредба на споразуменията за избор на съд по граждански и търговски дела Правна уредба на споразуменията за избор на съд по граждански и търговски дела

Ипотеката

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ипотеката

Мнениеот riko » 12 Апр 2005, 22:12

Интересува ме какво означават двете понятия : законова ипотека и договорна ипотека.
Мерси предварително
riko
 

Re: Ипотеката

Мнениеот Hi, ... » 13 Апр 2005, 12:14

чл. 166, 167, 168............... от Закон за задълженията и договорите.

Договорната възниква чрез вписване на договор за ипотека съставен във формата на нотариален акт. Вписванетто се извършва служебно от нотариуса.

Законната се учредява в полза на определена категория кредитори изрично посочени в закона. Вписва се по молба на кредитора във входящия регистър на нотариуса чрез подреждане на молбата в особена ипотечна книга.
Hi, ...
 

Re: Ипотеката

Мнениеот riko » 13 Апр 2005, 21:11

А, как е по-добре при ипотечен кредит - законова или договорна ипотека?
riko
 

Re: Ипотеката

Мнениеот evgo » 14 Апр 2005, 09:18

Въпросът Ви е некоректно зададен.
Ако ползвате ипотечен кредит за закупуване на недвижим имот, банката ще има право да впише законна ипотека върху имота, който доплащате със средствата от отпуснатия Ви заем.
Ако ползвате ипотечен кредит с друга цел, за обезпечението му, ще трябва да учредите договорна ипотека върху имот, който вече притежавате.
С други думи казано, изборът законна или договорна ипотека не е основан на Вашата преценка "кое е по-добре", а зависи от вида на ползвания кредит.
Ако нещо не е ясно, питайте.
evgo
 

Re: Ипотеката

Мнениеот protekta » 14 Апр 2005, 10:11

Не може да се говори за по-добре и по-зле. И не решавате Вие.
protekta
Потребител
 
Мнения: 428
Регистриран на: 10 Сеп 2003, 12:32
Местоположение: София

Re: Ипотеката

Мнениеот Attorney at Law » 14 Апр 2005, 11:48

Напълно съм съгласен с evgo, като правя едно малко точнение към Hi,...: При така зададения въпрос позоваването на ЗЗД - чл. 166 и сл. не е относимо (всъщност относимо е дотолкова, доколкото там е уредена ипотеката като правен институт, както и общия случай на законна ипотека). Когато става дума за придобиване на имоти и вещни права върху тях чрез банков кредит (т.е ако Кредитор е банка) - то в нейна полза възниква право на ипотека отново по силата на закон (ex lege), но в случая се прилага чл. 43 от Закона за банките:
"Чл. 43. Върху недвижимите имоти и вещните права върху тях, придобити изцяло или частично чрез ползване на банков кредит, банката има право на законна ипотека."

Разбира се "има право" не означава, че е "длъжна" да учреди ипотека в нейна полза. Но аз лично не зная случай банка да се е отказала от тази привилегия. А за да възникне ипотека - достатъчно е кредиторът да подаде молба за вписването й в Службата по вписванията.
Attorney at Law
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта


cron