Страница 1 от 1

Разлика между НА и Скица?

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2021, 15:46
от vjg1984
Здравейте.
Имам наследен имот УПИ за който е написан следния текст в НА от 2003г " урегулиран парцел 775 кв.м. от които собствено място от 645 кв.м. с неуредени регулационни сметки". Имам скица и данъчна оценка с 646 кв.м. Ако реша да го продам някой ден проблем ли ще е този текст? Мога ли да заявя нов НА със собствената си 645 кв.м площ, за да е всичко точно или трябва да мина през някаква процедура?
Благодаря на отделилите време за отговор.

Re: Разлика между НА и Скица?

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2021, 16:44
от guest1
vjg1984 написа:Здравейте.
    1. Ако реша да го продам някой ден проблем ли ще е този текст?
    2. Мога ли да заявя нов НА със собствената си 645 кв.м площ, за да е всичко точно или трябва да мина през някаква процедура?

1. Да.
2. Отивате при нотариус и той ще ви обясни - как „се вади“ КНА (констативен нотариален акт).

Re: Разлика между НА и Скица?

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2021, 21:05
от kalahan2008
vjg1984 написа: Ако реша да го продам някой ден проблем ли ще е този текст?
Мога ли да заявя нов НА със собствената си 645 кв.м площ, за да е всичко точно или трябва да мина през някаква процедура?

Зависи. Дали неуредените сметки по регулация са от преди 30.09.2001 г. или след това.
§ 6. (1) Действащите към деня на влизане в сила на този закон териториалноустройствени планове, общи и подробни градоустройствени планове запазват действието си. Посочените планове се изменят при условията и по реда на този закон.
(2) Действащите към деня на влизане в сила на този закон дворищнорегулационни планове могат да бъдат приложени по досегашния ред в 6-месечен срок от деня на влизането в сила на закона. Общинската администрация осигурява извършването на необходимите оценки в едномесечен срок от постъпване на искането.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2001 г.) Проекти за териториалноустройствени планове, общи и подробни градоустройствени планове и кадастралните планове към тях, които са внесени за обявяване до 31 май 2001 г., се съобщават, съгласуват, одобряват, обжалват и влизат в сила по досегашния ред. В тези случаи актовете за одобряване се издават до 31 декември 2001 г.
(4) След влизане в сила на дворищнорегулационните планове по ал. 3 те могат да бъдат приложени по досегашния ред в 6-месечен срок от деня на влизането им в сила. Общинската администрация осигурява извършването на необходимите оценки в едномесечен срок от постъпване на искането.
(5) След изтичане на сроковете по ал. 2 и 4 не могат да се извършват сделки за разпореждане с дворищнорегулационен парцел, за който не са изплатени дължимите обезщетения за уреждане на сметки по регулация, когато такива обезщетения се предвиждат.
(6) (Отм. - ДВ, бр. 36 от 2004 г.)
(7) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.) Наличните кадастрални планове, плановете за земеразделяне и другите планове, свързани с възстановяване правото на собственост върху земеделски земи и поземлени имоти в горски територии, се ползват за изработване на устройствени планове до изработването и влизането в сила на кадастрална карта за съответната територия.
(8) (Нова - ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.) Плановете по ал. 7, които не са в цифров вид, преди изработване на устройствения план се преработват в цифров вид във формат, определен по реда на Закона за кадастъра и имотния регистър.
.........
§ 8. (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) (1) След изтичане на сроковете по § 6, ал. 2 и 4 отчуждителното действие на влезлите в сила, но неприложени дворищнорегулационни планове за изравняване на частите в образувани съсобствени дворищнорегулационни парцели и за заемане на придадени поземлени имоти или части от поземлени имоти се прекратява.
(2) Собствениците на поземлени имоти по ал. 1 могат да:
1. приложат влезлите в сила неприложени дворищнорегулационни планове с договор за прехвърляне на собственост в нотариална форма;
2. поискат изменение на дворищнорегулационните планове при условията и по реда на този закон;
3. поискат вътрешните регулационни линии на техните имоти да бъдат поставени в съответствие със съществуващите граници на поземлените имоти.
(3) Договорите с държавата или с общината по ал. 2, т. 1 се сключват във формата, при условията и по реда на чл. 15, ал. 4 и 5 и чл. 17, ал. 4 и 5.
(4) Изменението на дворищнорегулационния план по ал. 2, т. 3 се одобрява със заповед на кмета на общината. Кметът на общината издава заповед за отказ по исканото изменение на плана, когато не са изтекли сроковете по § 6, ал. 2 или 4, налице са хипотезите на ал. 6 или 7 или ако изменението предвижда образуване на урегулирани поземлени имоти без изход по чл. 14, ал. 4. Заповедите по изречение първо и второ се обявяват само на собствениците на непосредствено засегнатите имоти, а жалбите срещу тях не спират изпълнението им.
(5) Строителство в урегулирани поземлени имоти по ал. 1 не се разрешава до реализиране на една от възможностите по ал. 2. Строителство в урегулирани поземлени имоти по ал. 1 не се разрешава и когато в резултат на изменение на дворищнорегулационния план по ал. 2, т. 3 планът за застрояване за съответните урегулирани поземлени имоти е влязъл в противоречие с действащите устройствени правила и норми.
(6) Започнатите производства по прилагане на дворищнорегулационни планове се довършват по досегашния ред. За започнато производство се смята денят на подаване на искането за оценка в общинската администрация в срока по § 6, ал. 2 и 4.
(7) Алинеи 1 и 2 не се прилагат за действащите регулационни планове за обекти на публичната собственост.

Re: Разлика между НА и Скица?

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2022, 05:02
от stozashto
Записаното в НА означава съсобственост по регулация - с общината, със съсед/съседи и или с общината И със съсед/съседи, чиято собственост е разликата от 130 кв.м между площите по НА и по скица.
Вариантите са два, като и двата включват процедури - 1) нов ПУП, нова скица и документ за собственост на 645 кв.м. или 2) уреждане на сметките по регулация, нова скица и нов документ за собственост на 775 кв.м.
Няма как да се прецени кой вариант е по-времеемък, по-нервоемък и по-тежък финансово...