Страница 1 от 1

НП след прекратено нак. производство по чл. 343 НК

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2014, 13:48
от eho771
Здравейте. Образувано е наказателно производство за извършено престъпление по чл. 343, ал.1, т.1 НК /ПТП със значителни щети/.
По искане на пострадалия, наказателното производство е прекратено от прокурора, на осн. чл. 24, ал.1, т.9 НПК.
След прекратяването му обаче, прокурора изпраща материалите на началника на РУП за ангажиране на административно наказателната отговорност на причинителя на ПТП-то, на осн. чл. 36, ал.2 ЗАНН.
Началника на РУП издава НП, за нарушение по чл. 179, ал.2 ЗДвП /Който поради движение с несъобразена скорост, неспазване на дистанция или нарушение по ал. 1 причини пътнотранспортно произшествие, се наказва с глоба от 100 до 200 лв., ако деянието не съставлява престъпление..

Въпросът ми е законосъобразно ли е това НП. След като е прекратено наказателното производство за въпросното ПТП, допустимо ли е за същото това деяние да дееца да бъде наказан? Смятам да акцентирам, че наказание по чл. 179, ал.2 ЗДвП се налага, само "ако деянието не съставлява престъпление". Въпросното деяне Е представлявало престъпление - такова по чл. 343, ал.1, т.1 НК, но е прекратено по исканена пострадалия. Това, че е прекратено не може да заличи престъпния характер на деянието, поради което нормата на чл. 179, ал.2 ЗДвП в случая би следвало да се яви неприложима. Вие как мисилите?

Re: НП след прекратено нак. производство по чл. 343 НК

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2014, 19:25
от Pause
С прокурорски акт за прекратяване на НП ,лицето никога не може да се счита за виновно.Също така НП може да се обжалва пред съответният РС и съответно да се отмени измени или потвърди.Въпроса с деянието дали е съставлявало престъпление ,се решава с присъда затова мисля ,че е надали. :D

Re: НП след прекратено нак. производство по чл. 343 НК

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2014, 20:11
от doc03
Административно наказание (издаване на "...НП, за нарушение по чл. 179, ал.2 ЗДвП /Който поради движение с несъобразена скорост, неспазване на дистанция или нарушение по ал. 1 причини пътнотранспортно произшествие, се наказва с глоба от 100 до 200 лв., ако деянието не съставлява престъпление.....") не е налагано поради това, че е образувано ДП (не може две наказания за едно и също деяние!).
След като наказателното (по НК) преследване отпада, остава административнонаказателното такова, а именно - НП.
Същото е, например, при 343б, 343в, при прекратяване на ДП. Дали е прекратено по искане на пострадалия, или по друга причина - няма значение.