начало

ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност

Жалба до европейски съд



Мнениеот ensso » 10 Май 2008, 08:21

АНАЛИЗИРАЙКИ-СИНТЕЗИРАЙКИ.... :wink:
ensso
Потребител
 
Мнения: 144
Регистриран на: 25 Юни 2006, 16:17

Мнениеот Ntriple » 10 Май 2008, 11:22

kalahan2008 написа:В конкретния случай гражданите-ФЛ разполагат с правната възможност да оспорват по реда на АПК наредбата на варненския общински съвет, която смятат, че накърнява техните права и позволява изсичането на дърветата (на сайта на ВОС не видях такава наредба) или резрешението на кмета да се секат дървета. И в двата случая обаче трябва да докажат правен интерес.


Доколкото разбрах, не е ясно с какъв акт е разпоредено извършването на действия, така че наистина коментарите стават безпредметни, поне до конкретния казус. Но ми се струва, че по АПК нещата ще свършат доста по-бързо.
Ntriple
Младши потребител
 
Мнения: 67
Регистриран на: 23 Мар 2008, 21:02

Мнениеот gi_master » 10 Май 2008, 13:59

....
Последна промяна gi_master на 14 Юни 2008, 00:16, променена общо 1 път
gi_master
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 12 Фев 2006, 13:16

Re: Примат на ПЕС

Мнениеот dozn03 » 13 Май 2008, 20:38

gi_master написа: Директен ефект имат Регламентите, но само по себе си това не може да се извлече от ДЕО, а от споменатите решения.


Напротив, това изрично е записано в чл. 249, & 2 ДЕО - "Регламентът има общо действие. Той е обвързващ в своята цялост и е директно приложим във всички държави-членки."
dozn03
Потребител
 
Мнения: 248
Регистриран на: 17 Окт 2006, 00:16

Мнениеот gi_master » 13 Май 2008, 23:07

....
Последна промяна gi_master на 14 Юни 2008, 00:17, променена общо 1 път
gi_master
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 12 Фев 2006, 13:16

....

Мнениеот gi_master » 13 Май 2008, 23:23

.....
Последна промяна gi_master на 14 Юни 2008, 00:18, променена общо 1 път
gi_master
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 12 Фев 2006, 13:16

Мнениеот enigma » 17 Май 2008, 11:46

В последно време допуснаха и хоризонтален директен ефект.
Meno Male! Scarpia.
enigma
Потребител
 
Мнения: 869
Регистриран на: 22 Дек 2005, 15:19

....

Мнениеот gi_master » 17 Май 2008, 13:12

....
Последна промяна gi_master на 14 Юни 2008, 00:13, променена общо 1 път
gi_master
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 12 Фев 2006, 13:16

Мнениеот diaida » 23 Май 2008, 14:00

tany_ivanova написа:Благодаря ви за информацията. Ще чета в линковете, но с малко думи ще напиша за какво става дума.

Във Варна от години се борим с общината за да не унищожава зелени площи, да не секат дългогодишни дървета да строи разни измислени модерни съоръжения. На 1 май беше варварски изсечена градинка в центъра на Варна - искали да оформят някаква модерна градинка , а ние не искаме.

за това става дума :
http://www.zelenavarna.org/index.php?option=com_content&task=view&id=228&Itemid=56

омръзна ни да се разправяме с общината - да слушаме обещания и празни приказки , а те пак да си вършат поразиите. . пак пишем жалба до прокуратурата , но вие знаете как е в България . вчера на митинга един от гражданите ме подсети да прочум възможността да заведем иск директно в Люксембург. моята адвокатка не работи в европейско право , тя е по имотните дела само. В Зелена Варна всички работим на доброволни начала от години . Затова питах тук възможно ли е и каква е процедурата.


Не е точно по въпроса, но е в този смисъл ...


# Опазване на биологичното разнообразие.

Опазването на биологичното разнообразие е част от европейското законодателство и е предмет на Директиватаза местообитанията и Директивата за птиците. Поради таи причина, механизмите описани в Точка 1 могат да бъдат използвани за обжалване на нарушения на тези директиви. Процедурата по неспазване на европейското законодателство на ЕК предлага няколко специфични възможности произтичащи от факта, че Генералната дирекция по околна среда е изготвила специален формуляр за допълнителна информация към жалбите за нарушение на директивата за местообитанията. Някои екологични организации като WWF и BirdLife са придобили богат опит с използването на тази процедура по въпросите на биоразнообразието и са издали наръчници по темата.
Конвенцията за опазване на европейската дива флора и фауна и природни местообитания (така наречената Бернска конвенция) също може да бъде използвана като инструмент, в случаите засягащи защитата на биологичното разнообразие. Тази конвенция послужи за база за приемането на Директивата за местообитанията и за Директивата за птиците и съответно очертава подобни принципи за опазването на биологичното разнообразие от общоевропейско значение. Конвенцията е от особено значение за страните извън ЕС, които са я подписали (през март 2005 г. страните подписали конвенцията наброяват 45). Секретариатът на Бернската конвенция и управителният комитет са изключително добре настроени към неправителствените организации и отделните граждани, което прави използването на този механизъм лесно и ефикасно.
# Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС).
Процедурата по ОВОС на ниво ЕС също се регулира от Директива на ЕС. Съответно, в случай на нарушение на принципите на европейска директива по ОВОС (EIA) може да се обърнете към ЕК чрез процедурата при неспазване на европейското законодателство, към ЕП или към европейския съд.
За проблеми свързани с процедурата по ОВОС отскоро съществува възможността да се обърнете към Комитета за прилагане на конвенцията от Орхус. Тази конвенция гарантира достъпа до информация, участието на обществеността в процеса на вземане на решения и достъпа до правосъдие при проблеми засягащи опазването на околната среда. Конвенцията беше ратифицирана от ЕС през 2005 г. и законодателствата на съюза и на страните членки все още не са напълно адаптирани към прилагането на принципите й. Можете да се обръщате към комитета по прилагането във връзка с действия или пропуски на вашето правителство в процеса на хармонизация на местното законодателство и прилагането на принципите на конвенцията. Процедурата има за цел да подобри прилагането на принципите на конвенцията на национално ниво. Отделните случаи могат да бъдат използвани за доказателство за липсата на прилагане на тези принципи на национално ниво, но като цяло Комитетът по-скоро се стреми към решаване на проблема с неприлагането на национално ниво, отколкото към разглеждане на отделните случаи. Досега Комитетът е разглеждал с изключително внимание всички предоставени му случаи, въпреки че това може да се промени с увеличаването на броя на жалбите отправени към него.

Речник:

Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) – трябва да бъде извършена за определени категории частни и обществени строителни проекти, за които се счита, че биха могли да имат влияние върху околната среда. В ЕС, този процес се контролира от Директива 85/337/EEC изменена и допълнена от 97/11/EC и 2003/35/EC1

Европейска комисия (ЕК) – изпълнителният орган на ЕС, който отговаря за създаването на обща политика и законодателство и наблюдава прилагането на това законодателство. Освен това, ЕК съблюдава и прилагането на законите на европейската общност и има правомощията да сезира Европейския съд. Комисията е също така управително и изпълнително тяло по въпроси свързани с политиката и международната търговия на ЕС. Тя е отговорна и за управлението на бюджета на ЕС.

[i]Европейски съд – Съдебният орган на ЕС. Неговата задача е да съблюдава еднаквото тълкуване на европейските закони във всички страни членки, както и да играе ролята на съд от първа инстанция, в случаи, в които лица или организации предприемат съдебни действия срещу европейски институции. За повече информация, вижте съответната глава от настоящия наръчник. Интернет адресът на съда е http://www.curia.eu.int/




Петицията до ЕП ще помогне за привличането на повече внимание към дадения случай, тъй като ЕП е управителният орган на ЕК, но е добре в такъв случай да прегледате внимателно съответната секция от наръчника за резултатите, които биха могли да произтекат от подобна жалба.
Подаването на жалба до Европейския омбудсман е добър подход в случаите, в които става въпроса за оплаквания свързани с грешки на ЕК при прилагането на европейското законодателство. Обработката на жалбите подадени да Омбудсмана понякога включва разследване, което прави този процес сравнително бавен и той може да отнеме до две години.
Изображение http://www.save-darina.org ...Остава аромат и в ръката, подарила розата! http://vbox7.com/play:cb237e95
Аватар
diaida
Активен потребител
 
Мнения: 2595
Регистриран на: 21 Май 2007, 14:57
Местоположение: Sofia

Мнениеот diaida » 23 Май 2008, 14:07

Ето и това:

http://www.euro-ombudsman.eu.int/form/bg/form.htm
Изображение http://www.save-darina.org ...Остава аромат и в ръката, подарила розата! http://vbox7.com/play:cb237e95
Аватар
diaida
Активен потребител
 
Мнения: 2595
Регистриран на: 21 Май 2007, 14:57
Местоположение: Sofia

Предишна

Назад към Право на ЕС


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron