начало

Съдийската колегия единодушно защити съдия Мирослав Петров Съдийската колегия единодушно защити съдия Мирослав Петров

Лизинг

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Лизинг

Мнениеот message » 22 Юли 2007, 12:57

Възможно ли е ООД да сключи договор за оперативен лизинг и в края на периода когато се задейства опцията за прехвърляне на собствеността колата да се придобие от ЕООД, чийто собственик е съсобственик в ООДто?
message
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 06 Авг 2006, 19:57
Местоположение: София

Лизинг

Мнениеот message » 22 Юли 2007, 14:57

Не зная какво означава директно, но си мислех дали има възможност договорът с лизингодателят да бъде оформен по начин, по който ООДто ще заплаща вноските и получава съответните фактури по време на оперативният лизинг, а накрая при перхвърляне на собствеността тя да остане на ЕООДто?
Нали все пак при оперативният лизинг собствеността се прехвъря в края на лизинговият договор и то по писменно искане на лизингополучателят.
message
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 06 Авг 2006, 19:57
Местоположение: София

Мнениеот kolman » 22 Юли 2007, 15:53

Не, че много разбирам, ама оперативния лизинг обвързан ли е с придобиване на собствеността??
kolman
Потребител
 
Мнения: 348
Регистриран на: 07 Апр 2007, 22:38

Мнениеот message » 22 Юли 2007, 16:00

Оперативен лизинг
- Оперативният лизинг означава всъщност отдаване под дългосрочен наем.
- Както и при финансовия лизинг собственик на изделието е лизингодателят.
- Лизингополучателят заплаща периодични вноски за ползване на съответната вещ (наем).
- Наемателят се задължава да спазва определени изсквания при експлоатацията на изделието.
message
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 06 Авг 2006, 19:57
Местоположение: София

Мнениеот prnedev » 22 Юли 2007, 16:02

Доколкото съм виждал договори за оперативен лизинг - т.нар. клауза накрая е "след изтичането на договора лизингополучателя има право да закупи едикакво си на остатъчна стойност".

А после дали лизингополучателя ще се възползва от това си право и дали лизингодателя ще предпочете да продаде на собственика на лизингополучателя тази стока е съвсем друг въпрос.

А message както я описва ситуацията... просто ми се набива на очи чл.31 от стария ЗКПО(отм.) -
Чл.31. (изм.,ДВ,бр.119 от 2002 г.)
(1) В случаите, когато под формата на договор за експлоатационен лизинг се прикрива договор за финансов лизинг, сключеният договор се счита за договор за финансов лизинг.
(2) В случаите, когато под формата на договор за финансов лизинг се прикрива договор за експлоатационен лизинг, сключеният договор се счита за договор за експлоатационен лизинг.


Не го виждам този текст в сега действащия ЗКПО, ама знам ли ги бирниците. Хм, може моето да е изкривяване вече...
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот message » 22 Юли 2007, 16:08

За мен по-важно е плащането от едната фирма и собствеността на втората, а не вида на лизинга. Не е проблем да бъде и финансово обвързан, ако е по-лесна целта.
message
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 06 Авг 2006, 19:57
Местоположение: София

Мнениеот kenn4o » 22 Юли 2007, 16:22

Нямаш никакви проблеми, пускат се молби или заявление до лизингодателя, че лизингополучателя се отказва от собствеността и желае ...... да я придобие, към молбите се прилага и решение на общото събрание за отказа от собственост автомобила и актулани състояния, ако са юридичиески лица разбира се. Всички лизингодатели имат образци на желаните от тях документи. Това е нормална практика при тях.
kenn4o
Потребител
 
Мнения: 138
Регистриран на: 05 Окт 2006, 18:18

Мнениеот kenn4o » 22 Юли 2007, 16:24

забравих да кажа, че крайното тристранното споразумение се изготвя от лизингодателя, то също им образец.
kenn4o
Потребител
 
Мнения: 138
Регистриран на: 05 Окт 2006, 18:18

Мнениеот message » 22 Юли 2007, 16:25

Благодаря на всички. С пожелание за успех.
message
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 06 Авг 2006, 19:57
Местоположение: София

Мнениеот suzy_4 » 22 Юли 2007, 17:06

Вероятно пред хората, които продават на лизинг няма да имате проблеми, но счетводството на двете фирми е различно. От това следва, че разходите по лизинга и придобиването на вещта ще бъдат на едната фирма -ООД, а амортизациите как ще се начисляват на нещо, което не е закупено от другата ЕООД? Консултирайте се със счетоводител!!!! Според мен не е допустимо.
suzy_4
Младши потребител
 
Мнения: 74
Регистриран на: 17 Май 2007, 10:50

Мнениеот message » 22 Юли 2007, 17:15

Благодаря, аз съм счетоводител. :)
message
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 06 Авг 2006, 19:57
Местоположение: София

Мнениеот beauty » 23 Юли 2007, 13:58

Здравейте! Възможността да се изкупи лизингованата вещ от трето лице не е чужда на Лизингодателите. Както знаете новото деление на договорите за лизинг, съгласно действащия ЗДДС, е на договори с опция за изкупуване и без опция. Този договор явно е с опция. След заплащане на дължимите суми по договора ООД декларира, че не желае да упражни правото си да изкупи вещта в края на лизинговия период и, че желае собствеността да бъде прехвърлена на трето, посочено от него лице, а именно ЕООД "Х". Сключва се споразумение между страните, може да е двустранно или тристранно, Лизингодателят дава съгласие. Ако има обезпечения по договора, те трябва да бъдат заличени, ако например е запис на заповед, то следва да бъде върнат на Лизингополучателя. Всички лизингови вноски се запазват от Лизингодателя, като възнаграждение за ползване на вещта. Договорът се заличава от ЦРОЗ. Сключва се договор за покупко-продажба с третото лице. Останалото е счетоводна задачка-закачка.
beauty
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 14 Мар 2006, 14:16

Мнениеот oho_boho » 23 Юли 2007, 15:11

Няма проблем да се сключи договор за оперативен лизинг в полза на трето лице - лизонгополучател ще бъде ООД-то, а уговорящият, който ще заплаща лизинговото възнаграждение, съдружника - ФЛ.
И да уточня, че разликата между обикновения договор за наем и оперативния лизинг не се заключава само във възможността да се придобие правото на собственост върху лизингованата вещ - дали по време или след изтичане уговорения срок за временно ползване.
А за prnedev - спомням си преди време, че в НСС се правише следното разграничение между оперативен и финансов лизинг, което е огромна юридическа грешка - при оперативния лизизнг липсвала възможност да се придобие собствеността, а при финансовия - могла.
Но трябва да не се забравя и често срещаната грешка да се смесва дооворът за лизинг с договор за покупко-продажба на изплъщане.
oho_boho
Потребител
 
Мнения: 477
Регистриран на: 31 Дек 2005, 01:00

Мнениеот fenix_f » 23 Юли 2007, 15:39

"Дали има възможност договорът с лизингодателят да бъде оформен по начин, по който ООДто ще заплаща вноските и получава съответните фактури по време на оперативният лизинг, а накрая при перхвърляне на собствеността тя да остане на ЕООДто"

Няма пречка да се сключи такъв тристранен договор, ако има съгласие между страните по него. Отделен е въпроса точно как ще се квалифицира подобно споразумение. Ако вече има сключен договор за лизинг /какъвто не е въпроса Ви/ имате няколко пътя - тристранно споразумение, с което се изменя договора, цесия или лизингополучателят да си придобие вещта и после да я прехвърли на 3-тото лице. Може и други пътища да има, но сега поне на пръв прочит не се сещам. Кой път ще изберете зависи от това какво точно целите.

И пак да подсетя. Обсъжда се хипотетична теза. При конкретизиране на казуса и преглед на документация нещата могат да се променят
fenix_f
Потребител
 
Мнения: 155
Регистриран на: 17 Мар 2005, 22:03
Местоположение: Бургас

Мнениеот prnedev » 23 Юли 2007, 17:44

oho_boho написа:А за prnedev - спомням си преди време, че в НСС се правише следното разграничение между оперативен и финансов лизинг, което е огромна юридическа грешка - при оперативния лизизнг липсвала възможност да се придобие собствеността, а при финансовия - могла.
Но трябва да не се забравя и често срещаната грешка да се смесва дооворът за лизинг с договор за покупко-продажба на изплащане.


Хм, много интересно го съкрати :-) Че има разлика между юридическата и счетоводната интерпретация, има я, но не е по този начин, както го описваш. Не се набляга на възможността за прехвърляне на собствеността.

При оперативния - е стандартен наем. Като изтече срока, ако лизингополучателя иска да купи стоката, може да я купи. Това не интересува счетоводството.

При финансовия - датата на прехвърлянето на собствеността (от юридическа гледна точка), също няма никакво значение. При договорите обикновенно собствеността се прехвърля след изтичането на договора (юридическата гледна точка). От гледна точка на счетоводството (предимство на формата пред съдържанието и т.н. бла бла). Още със сключването на договора, предприятието (лизингополучателя) получава актив (машина, стока и т.н.), и същевременно има задължение към лизингодателя. Фактически счетоводната интерпретация повече се доближава до покупка на стока, комбинирана със заем, със съответната лихва. Но това са подробности, които не са за тази тема.
В началото споделих какво съм виждал в договор за оперативен лизинг, който е много подходящ за автомобили, например ;-)
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта


cron