Страница 1 от 1

покупко-продажба на дялове от ООД, притежаващо недв. имот

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2007, 11:56
от kenn4o
ИСКАМ МАЛКО СЪВЕТ.
ЕДНО ООД ПРИТЕЖАВА ЗЕМЯ, НО НЕ КАТО АПОРТНА ВНОСКА. ДРУГО ООД ИСКА ДА ИЗКУПИ ВСИЧКИ ДЯЛОВЕ НА ПЪРВОТО ООД И ПО ТОЗИ НАЧИН КАТО СТАНЕ ЕДНОЛИЧЕН СОБСТВЕНИК НА КАПИТАЛА, КОСВЕНО ДА СТАНЕ И СОБСТВЕНИК НА ЗЕМЯТА. ВЪПРОСА Е ДАЛИ ДЯЛОВЕТЕ МОГАТ ДА СЕ ПРОДАДАТ НА ЦЕНА НЕ ПО ТЯХНАТА НОМИНАЛНА СТОЙНОСТ, А МНОГО ПО-ГОЛЯМА /Т.Е КАКВАТО Е СТОЙНОСТТА НА ЗЕМЯТА/. ДАЛИ Е ВЪЗМОЖНО ТОВА, БЕЗ ДА СЕ УВЕЛИЧАВАНЕ НА КАПИТАЛА НА ДРУЖЕСТВОТО. НЕ ИСКАМЕ ДА СЕ ПРАВИ ПОКУПКО - ПРОДАЖБА НА ПРЕДПРИЯТИЕ, ЗА КОЕТО ДА ИМА ОЦЕНКА ОТ ВЕЩО ЛИЦЕ. АКО НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРОДАВАТ ДЯЛОВЕТЕ НА ПО-ВИСОКА ЦЕНА ОТ НОМИНАЛНАТА ИМ СТОЙНОСТ БЕЗ ДА СЕ УВЕЛИЧАВА КАПИТАЛА, С КАКЪВ ДОКУМЕНТ ДА СЕ ОБВЪРЖЕ ДЕЙСТВИТЕЛНО ПЛАТЕНОТО, А НЕ САМО 5000/КАПИТАЛ/ ЛЕВА РАЗПРЕДЕЛЕНИ ПО ДЯЛОВЕ. ТРЯБВА ЛИ ДА СЕ ВПИСВА В СЛУЖБАТА ПО ВПИСВАНЕ ПРОМЯНАТА НА СОБСТВЕНОСТТА НА КАПИТАЛА, ЩОМ В ООД то ИМА НЕДВИЖИМА СОБСТВЕНОСТ.
Благодаря Ви много, ако някой може да ми бъде полезен.

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2007, 11:57
от kenn4o
някой може ли да ми помогне

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2007, 12:28
от kenn4o
клиентите са чужденци, ако продаде просто земята ще плащат много голям корпоративен данък, а имат и някакви други маркетингови, както те ги наричат съображения. От доста време се опитвам да им обясня че нещата в България не стоят така както на тях им се иска

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2007, 16:17
от kenn4o
Моля Ви някой може ли да ми даде някакъв съвет

МнениеПубликувано на: 23 Юли 2007, 11:28
от portokal
АКО НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРОДАВАТ ДЯЛОВЕТЕ НА ПО-ВИСОКА ЦЕНА ОТ НОМИНАЛНАТА ИМ СТОЙНОСТ БЕЗ ДА СЕ УВЕЛИЧАВА КАПИТАЛА...

Защо да не може.

Нищо не се вписва в службата по вписванията, защото собственик на земята е било и си остава дружеството, а кой притежава капитала, няма значение за службата по вписванията.

МнениеПубликувано на: 23 Юли 2007, 11:42
от theinsider
Рабира се че можете да продадете дела в ООД-то на каквато искате цена. Капиталът е фиксирана цифра и номиналната стойност на всеки дял отразява именно участието на съдружника в капитала съотнесено към общия капитал. Т.е ако притежавате дялове за 1 250 лв при капитал 5 000 лв, вие притежавате 25% от компанията. Продавайки дяловете, вие продавате своето участие (тези 25%) в дружеството, а не номиналната стойност от 1250 лв. Ако компанията има много имущество (особено бързо ликвидно), вашите дялове ще струват много повече от 1 250 лв., ако е потънала в дългове - много по-малко.