Страница 1 от 1

Разпределяне на дивиденти

МнениеПубликувано на: 07 Май 2007, 11:39
от Farfi
Сега ще разпределяме дивиденти-на физически лица и ЮЛ. Може ли да се дадат само на някой от съдружниците?

МнениеПубликувано на: 07 Май 2007, 11:47
от portokal
Ако тези, които се предвижда да не получат, не са съгласни - със сигурност не.
Всеки съдружник има право на дял от печалбата, която е решено да се разпределя. Дружеството не е длъжно да разпределя всяка печалба, но реши ли да разпредели дадена сума, всички имат право на дял според дела си в дружеството.

Ако са съгласни да не получат, аз лично мисля, че няма проблем.

Обаче... ако си Фърфи от Дира, сигурно помниш темата на Evgeni. :wink:

МнениеПубликувано на: 07 Май 2007, 14:12
от prnedev
Като допълнение към Портокал.
Дивидента се определя на база дял (акция) така че се начислява пропорционално на всички дялове. Не може да се разпредели печалба в полза на едни дялове, като се изключват други (изключение са привилегированите акции).

Съвсем друг е въпроса, че някои от съдружниците може да не си вземат начисления дивидент в тяхна полза. В този случай за начислените, но неизплатени дивиденти тече давност, която като изтече въпросния дивидент идва в приход на дружеството.

Ако искате да раздадете печалба само на някои от съдружниците помислете за варианта "тантием" (надявам се тези съдружници да са ФЛ и да работят в дружеството). Недостатъка е, че при тантиемите има осигуровки.

МнениеПубликувано на: 07 Май 2007, 14:16
от portokal
Съвсем друг е въпроса, че някои от съдружниците може да не си вземат начисления дивидент в тяхна полза. В този случай за начислените, но неизплатени дивиденти тече давност, която като изтече въпросния дивидент идва в приход на дружеството.


Е, това беше тезата на ХДосев - че само така може. Аз си мисля, че няма проблем изобщо да не се разпределят (т.е. да не се начисляват) на някои от съдружниците, стига те да са съгласни.

Изображение

МнениеПубликувано на: 07 Май 2007, 15:32
от prnedev
Ами ако е ООД-например, ако е уговорено нещо по чл.133 ал.1 някои дялове да имат повече права от други... няма проблем, нещо в прилика на привилегированите акции при АД-то, но ако няма нищо такова уговорено няма как да стане по преценка.
Та или всички дялове или никой. Иначе се изкривяват коефициентите "печалба на дял"... то не че някой ги гледа тези работи...

И все пак тук идеята не е ли следната - щом всеки съдружник има право на дял от печалбата, идва задължението на дружеството да му начисли този дял от печалбата, пък ако иска съдружника да се възползва от правото си.

Как беше лафа - когато единия има право, това поражда задължение на другия.

Дивиденти

МнениеПубликувано на: 07 Май 2007, 15:36
от Farfi
Ми не съм Фърфи от дира, ама нищо. :P .Като прочетох ТЗ излиза ,че всеки има ПРАВО и си мисля, че ако се оформи протокол с които съдружника се отказва от това си право може да не му се разпределя дивидент.