Страница 1 от 1

Молба за мнене по казус от Търговското право

МнениеПубликувано на: 24 Апр 2007, 14:27
от uchen
Здравейте,
Бих искала да ви помоля за мнение относно един казус.
Акционерно дружество „Химснаб” АД с капитал 1 000 000 лв. Иска да внедри нова поточна линия за производство на моторни масла. По негови преценки стойността на съоръжението е около 400 000 лв. Подобна линия се намирала в експлоатация в дружество с ограничена отговорност „Моторпласт”ООД, което се отнесло с голям интерес към предложението на „Химснаб” АД. В хода на преговорите за придобиване на поточната линия обаче станало ясно, че за евентуалния купувач би било голям проблем да отдели достатъчно средства за нейното закупуване, но и двете дружества желаели сключването на сделката.
Възможно ли е придобиването на поточната линия от страна на АД-то да се извърши без заплащане на нейната стойност?
Ясно е, че едната от възможностите е да се отдадат акции, но се притеснявам да няма някаква друга уловка и за това задавам въпроса си тук. Бих искал да се извиня, ако на някой въпросът му стори глупав.

Благодаря на всички, който ще дадат своите мнения.

МнениеПубликувано на: 24 Апр 2007, 16:08
от herostat
Договор за лизинг не върши ли работа? На мен ми се струва, че върши работа!

възможно?

МнениеПубликувано на: 25 Апр 2007, 09:34
от uchen
Договор за лизинг ли? По каква схема, бихте ли пояснили.

Много ви благодаря още веднъж

МнениеПубликувано на: 25 Апр 2007, 10:37
от kasidi
Доколкото разбрах въпросът е как да се придобие въпросната поточна линия от Химснаб АД безт я заплаща каквито и да е пари от притежаващата я фирма-Моторплас ООД.
Отговорът е по няколко начина.
Очевидно че не е чрез търговска сделка-например договор за лизинг или търговска продажба ,тъй като и при двете сделки се плаща от страна на придобиващия дълготрайния материален актив,какъвто е въпросната поточна линия.
Без да се заплаща стойността на поточната линия,придобиването може да стане по следните начини:
Моторплас ООД да встъпи като акционер в Химснаб АД с апортна вноска въпросната поточна линия.Вещта се оценява от тройна експертиза/три вещи лица/ и по принцип тази стойност се вписва в в устава и конкретно в капитала на Химснаб АД,като се увеличава капитала с тази стойност.Стойността се рзпределя в съответен брой акции,които се предоставят на Моторснаб АД като акционер в Химснаб.Ако от производството се реализира печалба Моторснаб ще получи дивиденти.
Другите начини ще намерите в съответната глава или раздел на Търговския закон,свързани с преобразуване на търговските дружества.В конкретния случай могат да се използуват следните форми на преобразуване:сливане на двете дружества,вливане на едно от тях в другото и отделяне,което е може би най -подходящата форма с оглед на описаните факти в казуса.
Това е според мен.Успех!

браво

МнениеПубликувано на: 25 Апр 2007, 11:02
от uchen
Благодаря Ви за изчерпателния отговор. Напълно изчертавате всички възможности за АД-то, остава ми само да си видя допълнително нещата в закона.
Това, което ме притеснява е дали е възможно да има някакви счетоводни пречки за някой от посочените варианти? Считате ли, че има такава възможност?
По-конкретно къде трябва да се поровя, за да избегна евентуални уловки?

Изключително съм благодарен на всички, които биха споделили с мен опита си.
Успешен ден.