Управлението на автомобил с концентрация на алкохол над 1,2 промила е престъпление, независимо дали има ПТП или не, съгласно чл. 343б, ал. 1 от Наказателния кодекс (НК). Макар че разпоредбата казва "с концентрация на алкохол в кръвта", според там специализираната Наредба за тези тестове за алкохол и според съдебната практика, за концентрация на алкохол в кръвта се приемат и данните, отчетени с дрегер. Плюс това, при съмнения, тестваното лице може да поиска и да му бъде взета кръвна проба, която, при установено извършено нарушение или престъпление, ще бъде заплатена от неговия джоб. Значи, те са съставили акт на водача, тествали са го, в този акт са написали, че водачът управлява и така и така, все пак, те не боравят само с нарицателни, то ще има и име на водача в този акт. Как ще съставят акт на водача, без да са го видели? Къде е бил той? То, ако е станало на безлюдна местност, във вечерно време, ще е много ясно, че няма кой друг да е, дори да не се намира фактически зад волана. Пък и ако се е разхождал случайно, не е карал, нека разкаже какво е правил, нека се разпитат и тези, които са го видели там, че не е карал, а се е разхождал в поляната и от любопиство е решил да се приближи до колата, която уж не е негова, но също така е бил почерпен и т.н. и точно тогава са дошли полицаите и са му креснали "Ти си карал!" и са го натопили. Не мисля, че ще издържи в съда, а и мен лично ме съмнява така да е станало. Според мен, лицето, съобщило за ПТП-то, няма какво да се докаже с него. То е видяло само автомобил, излязъл встрани, нито е видяло кой го е карал, нито пък регистрационния му номер е запомнило. Поне аз така мисля.
За съжаление, според мен има достатъчно доказателства за осъждането на Вашия близък. Най-вероятно ще му дадат условна, ако се провинява за първи път. Може и да приключи и със споразумение, ако успеете да го договорите и потенциално условията са по-благоприятни, отколкото съдът би отсъдил. Ако не стане със споразумение - да си признае вината и да иска съкратено съдебно следствие по чл. 371, т. 2 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), той адвокатът Ви трябва да ги знае тези неща, няма какво да обяснявам.
Рядко се случва да осъдят някого "без доказателства". Обратно, даже когато има доказателства, не успяват да осъдят никого от обвинените. Показателни са делата срещу "висши държавници", които се провалят в съда. Показателни са и делата за т.н. "злополуки", били те трудови или от сорта на "сградата се срути и уби хора" - по чл. 123 от НК, защото там, колкото и доказателства да има, ако прокурорът не си е поиграл да намери всичките относими нормативни актове към дейността и да цитира нарушените разпоредби, всичко отива на вятъра.
Един съдия от нашия районен съд, който беше обвинен за това, че поискал 1000 лв. подкуп, за 35 лв. споразумение за грабеж, макар и осъден на първа инстанция, беше оправдан. Човекът никога не се е занимавал с корупционни практики, беше си невинен и ВКС го потвърди. Самата история звучи смешна, но от СГС ѝ се вързаха. Ще кажете "ама гарван гарвану око не вади" - не знам дали е така, хайде, свраките не се водят гарвани в абсолютния смисъл на думата, но се избиват едни други... както и да е. Нещата бяха така скалъпен и завъртени, че можеха и да го осъдят. Но беше невинен. Оправдаха го. То в затвора трудно влизат виновни, пък какво остава за невинни? Ако това не ви е достатъчно, споменете си за делото за "скъсания пагон" - там бяха натопили едни младежи за хулигански действия, но истината излезе наяве, оправдаха ги и биха шутовете на ченгетата, които са участвали в схемата, а сигурно са се сдобили с някое ДП, а за набедяване, а за лъжесвидетелстване, ама медиите едва ли ще го отразят, щото това не е вече интересно. Нямаше доказателства и не бяха осъдени. Обратно, една млада госпожица, която се оплакваше от полицейско насилие, че са я карали да се съблича и т.н., се оказа, че лъже, заедно с лъжливия си баща... Това са случаи от близкото и не толкова близкото минало. Има аргументи във всяка насока. Има проблеми и при интерпретацията на доказателствата, както бяха осъдили един за измама на първа инстанция, той дал уж телефон в залог в заложна къща, за да вземе 500 лв., но това не било телефон, а само кутията му, в която сложил един чорап и я облицовал наново с фолио, да изглежда като нова и неотваряна, помолил вътре човекът да не я отваря, погасявал си вносктие от време на време, но в един момент спрял... И тогава лъжата лъснала, когато телефонът бил продаден. На втора го оправдаха. Трябва да проверя дали е обжалвано пред ВКС, сигурно е.
П.П. ВКС е оставил в сила възивната присъда -
http://domino.vks.bg/bcap/scc/webdata.n ... 620036F53E . Решението е класически пример за трактовка по въпроса за разграничението между наказателноправната и гражданскоправната измама.