Страница 1 от 1

мярка за неотклонение-изменение

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2014, 16:56
от kamelia_vr
Здравейте!
Синът ми бе задържан и му бе наложена мярка за неотклонение задържане под стража. Съдът не измени мярката , 9 месеца беше в следствения арест и след това прехвърлен в затвора. Не му е връчен обвинителен акт.На 4 декември 2013 година адвокатката му е пуснала отново молба за изменение на мярката , но няма насрочено разглеждане. На 8 януари 2014г. синът ми , поради отсъствие на адвокатката , отново пуска молба за изменение на мярката,но все още никакъв отговор няма.
Моите въпроси са:
Има ли определен срок , който трябва да се спази за определение за изменение на мярката ?
Това не е ли нарушаване на правата му?
Колко време имат право да го задържат в ареста и може ли без обвинителен акт да бъде прехвърлен в затвора?
За по -голяма яснота ще добавя , че е задържан по обвинение по чл.210 по смисъла на чл.209 във връзка с чл.20 и чл. 26. Задържан е на 4 април 2013г.
Ако някой знае отговорите на тези въпроси, ще съм много благодарна , ако ми отговори!

Re: мярка за неотклонение-изменение

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2014, 18:25
от bludniq_sin
Хм .. странно. Задържане под стража не би следвало да може да продължава над 8 месеца в този случай. После отново по принцип би следвало да я изменят незабавно. Ако съм прав за сроковете то да - неизменянето на мярката е нарушение на правата му, което навежда на мисълта, че или аз не съм прав или нещо в информацията ви куца.

Обвинителен акт в момента няма защото вероятно не е приключило досъдебното производство. В момента сте във фазата на досъдебно производство и вероятно синът ви е привлечен като обвиняем и е трябвало да му се предяви не обвинителен акт а постановление за привличане на обвиняем. Непредявяването на постановлението е съществено процесуално нарушение. Свържете се с адвоката, за да се свърже той с прокурора - това би бил моя съвет.

Re: мярка за неотклонение-изменение

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2014, 20:20
от kamelia_vr
Благодаря! Постановление му е връчено. Прокурора е предал делото в съда на 4 декември 2013г.Точно по това време го преместиха в затвора. Адвокатката ми каза , че сега трябва съдията да се запознае с делото и обвинителния акт и тогава ако прецени ,че има достатъчно основания и доказателства, да насрочи дело. Не знам колко време ще трябва да се запознава с него, не знам и още колко молби за изменение на мярката трябва да се подадат , за да има някаква динамика в събитията. По думите на адвокатката съдията бил "много особен". Колкото и особен да е все пак трябва да си изпълнява служебните задължения.
От тук натам аз към кой мога да се обърна? Какви мерки да предприема? Още повече че синът ми е студент и му предстоят изпити , а на всички ни е ясно , че там не е възможно да се подготви за изпити - 10 човека в килия 10 кв. м.
Отново Ви благодаря за отговора!

Re: мярка за неотклонение-изменение

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2014, 02:06
от kamelia_vr
Някой може ли да ми даде съвет към коя институция или орган да се обърна ,за да се провери случая и да се вземат мерки? Към Инспектората на Министерството на правосъдието ли или другаде?

Re: мярка за неотклонение-изменение

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2014, 10:36
от bludniq_sin
Значи е внесен обвинителен акт в съда .. с друго впечатление бях останал. В такъв случай сроковете, които ви цитирах по-горе се отнасяха само до фазата на досъдебното производство. Сега делото е при съдия докладчик - той не проверява дали има основания и доказателства за дело, но това не е важно. Вие подали ли сте искане за промяна на мярката за неотклонение? Ако да - имате ли входящ номер върху нея? Ако всичко е така то преценката дали да се промени мярката се прави в открито заседание - т.е съдията, прокурора, синът ви и неговия процесуален представител в съдебна зала и тн.

Re: мярка за неотклонение-изменение

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2014, 12:26
от kamelia_vr
Искане за промяна на мярката за неотклонение е подадено още на 2 декември 2013г. и след това на 15 януари 2014г. отново е подадено. Имат входящи номера. Но заседание не е имало.