Закон за управление на отпадъците и прокурор Калинска-Петрич
Публикувано на: 17 Окт 2013, 16:04
Няма какво друго да правя, безпомощен консултант съм , както и колегите, за които става въпрос в документите, които публикувам.
Казусът е следния: Бус на фирма "ВИТО 03", докарва в България мостри и образци за производство на ауспуси и катализатори от Гърция /фирмата произвежда ауспуси и катализатори за тази страна от години/. Въпреки наличието на необходимите документи за закупените и платени мостри , образците са обявени за отпъдък от митничар, направен е АУАН, а буса е задържан в ГПУ Петрич вече пети месец. Разследва се липсващо и несъществуващо престъпление.
Пет месеца не се прави нищо, защото нищо не може да се направи.Престъплене няма. Бусът не е освободен. Взет е чужд бус, а наемите са вече хилади левове. Разследващ полицай Каймакански "разследва" "престъплението на века по закона за управление на отпадъците". Извикан е представител на РИОС Благоевград, който "услужливо" дава становище без присъствието на собствениците на стоката, че возените мостри и образци са отпадък. Тези мостри и образци имат вторична стойност над 1000 лева , обезпечени са с произход, документи и имат собственик. Документите по преписката се крият и не се изпращат на формата собственик, там въобще не подозират какво се твори в Петрич, за да бъде измислено престъпление или нарушение. Бусът е задържан с протокол за "доброволно предаване" подписан от шафьора, който няма права и пълномощия да подписва подобни документи. Шофьорът е подведен умишлено, от митничаря и полицая.
Представете си, имате стара счупена кола- антика. Отнемат колата ви с АУАН по закона на Управление на отпадъците и ви разследват, че сте извършили нарушение, по закона? Точно така е в случая!
В колата поне има опасни отпадъци- акумулатор и масла.
Образците от катализатори не притежават подобни качества, които да бъдат основание за внимание.
Може да имате най счупената кола- даже реставрирана антика, но РИОС няма право да обявява тази антика за отпадък, а прокуратурата да ви я задържа за да я "разследва като отпадък".
Фирма Вито 03 не е най тежкия случай в практиката на прокуратура Петрич, когато автомобил или камион се задържат по една година, заради разследване на внесени авточасти.
Пейсвам текст, от който ще се ориентирате по точно за опастността, която дебне всички физически и юридически лица, попаднали под ударите на "компетентните полицаи и прокурор Калинска" от Петричката прокуратура и митница Петрич!
Пазете се от тези, които са облечени във власт, които творят и правят безнаказано глупави глупости:
ДО
РАЙОНЕН СЪД
ГРАД ПЕТРИЧ
Ж А Л Б А
От
Адвокат Петя Живкова Хантова, от Адвокатска колегия – Благоевград, адрес на кантората и адрес за съдебна кореспонденция: град Петрич, ул.”Цар Борис ІІІ” №32а, тел./факс 0745 20669; 0898 629958, в качеството й на пълномощник на законния представител на „ВИТО 03”ООД , ЕИК-131136451, със седалище и адрес на управление град София, 1233, район Сердика, жк „Банишора” бл.23, вх.Д, ет.5, ап.82, и адрес на офиса в град София, ул.”Вишовград” №23, бх.Д, ап.82, представлявано от ВИХЪР АТАНАСОВ АТАНАСОВ, собственик на задържано МПС и вещи по преписка 2639/2013 г. по описа на Районна прокуратура - Петрич
П Р О Т И В:
Постановление от 04.10.2013 г. на Районна прокуратура – Петрич
По нейна преписка вх.№2639/2013 г.
Правно основание: чл.111, ал. 3 НПК
УВАЖАЕМИ РАЙОННИ СЪДИИ,
На 23.05.2013 година на входящо трасе на ГКПП Кулата е извършена проверка на собствения на представляваното от мен дружество товарен автомобил марка Форд модел ТРАНЗИТ, с рег.№ СА 2063 НС, за което дружеството притежава свидетелство за регистрация № 003604715. Товарният автомобил е управляван от българският гражданин Илиян Димитров Панайотов от град Пловдив.
При проверката шофьорът на автомобила, който не е собственик нито на товарния автомобил, нито на стоката, превозвана в същия са задържани собствените на представляваното от мен дружество:
1. ТОВАРЕН АВТОМОБИЛ, марка ФОРД модел ТРАНЗИТ 350 рама WF0LXXTTFL5R40721, двигател № 5R40721, с рег.№ СА2063 НС, цвят БЯЛ;
2. 51 (петдесети един) броя употребявани катализатори за автомобили
На представляваното от мен дружество чрез негов представител не е предоставен никакъв документ за основанието за изземването, поради което считам въпросното изземване е незаконосъобразно. До настоящия момент представител на дружеството „ВИТО - 03” ООД не е получил достъп до документите за изземването на превозните средства, съгласно разпоредбите на ЗМ, ЗАНН или НПК. След поредица жалби и искания, от Районна прокуратура ни уведомиха, че има образувана прокурорска преписка по случая под №2639/2013 година по описа на РП – Петрич, като с Постановление от 12.09.2013 година прокурорът, наблюдаващ преписката остави без уважение подаден от нас сигнал за незаконно задържане на въпросните вещи и заявление от 30.08.2013 г. за връщане на предадените на органите на ГПУ – Петрич на 24.05.2013 година катализатори. Мотивът за така постановеното бе, че проверката по случая не е приключила и няма сторен анализ на събраните по същата материали.
С нова молба-сигнал от 23.09.2013 година законния представител на представляваното от мен дружество за пореден път иска връщане на задържаните товарен автомобил и 51 броя катализатори, като за пореден път пояснява на представителя на Прокуратурата, че въпросните катализатори не са отпадък и излага доводи в тази насока.
С атакуваното постановление, Мариана Калинска – прокурор при Районна прокуратура оставя без уважение като неоснователен сигнала от 23.09.2013 година на управителя на фирма ВИТО -03 ООД , с който се иска да бъдат върнати на дружеството товарния автомобил и катализаторите, както и да бъде прекратена образуваната по казуса преписка по случая.
От обжалваното постановление узнаваме, че по случая и то в деня на постановяване на атакувания акт на прокурора (04.10.2013 година) е образувано досъдебно производство по чл.353г ал.1 НК, по което товарният автомобил и катализаторите следва да се приобщят като веществено доказателство.
Считам, че така постановеният акт на прокурора, наблюдаващ горецитираната преписка е незаконосъобразен и неправилен, поради което следва да бъде отменен, а искането на доверителя ми – уважено, поради следните съображения:
С обжалваното постановление наблюдаващия прокурор е постановил отказ за връщане на транспортно средство и стоки на представляваното от мен търговско дружество, като се е мотивирал с обстоятелството, че разследването по делото е в начален стадий, предстои извършването на множество процесуални-следствени действия, необходими за разкриване на обективната истина. Прокурорът, постановил атакуваният акт е счел, че не са налице предпоставките за връщане на превозното средство и стоките преди приключване на наказателното производство, тъй като по делото все още не са събрани всички доказателства, необходими за изясняване на обективната истина по реда и със средствата, предвидени в НПК и тепърва предстояло да бъдат извършени процесуално-следствени действия, свързани с предмета на доказване – извършване на огледи на веществените доказателства, назначаване и извършване на техническа експертиза, разпити на свидетели, а след събирането на достатъчно доказателства по смисъла на чл.219 НПК – и привличане в качеството на обвиняем на автора на престъплението и предявяване на материалите от разследването. Единствения мотив, за да се постанови атакувания отказ е че разследването не е приключило, поради което ще се затрудни разкриването на обективната истина, което било пречка по смисъла на чл.111 ал.2 от НПК.
Считам така мотивираният отказ за незаконосъобразен и неправилен по следните съображения:
Макар, че според наблюдаващия прокурор товарният автомобил и 51 броя катализатори, описани по-горе представляват веществено доказателство, аз не съм съгласна с валидността им като такива. Разпоредбата на чл.110 НПК постановява изричен регламент за приобщаването на веществени доказателства, който по отношение на процесното превозно средство и стоките, задържани преди близо ПЕТ МЕСЕЦА не е спазен. Веществените доказателства следва да бъдат внимателно огледани, подробно фотографирани и описани в съответен протокол и по възможност снимани. Това се изисква, заради информацията, която те носят и която би могла да способства за разкриване на обективната истина по делото. От друга страна, поради невъзможността да бъде приложен по делото, автомобилът, може да бъде възпроизведен в процеса посредством доказателствени средства като фотографиране, описване и др. по реда на НПК. От постановлението не става ясно кои от тези действия са извършени, а напротив – става ясно, че е образувано в последния момент дело против неизвестен извършител и нищо друго не е правено за разкриване на обективната истина цели ПЕТ МЕСЕЦА.
Превозните средства са незаконно иззети – предадени са от лице, което няма представителни функции и по никакъв начин валидно не може да обвърже с действията си собственика на тези вещи. Доколкото е известно на доверителя ми, въпросния товарен автомобил и катализаторите са иззети незаконно с нищожен протокол за доброволно предаване. Този документ е подписан от шофьора, който нито е собственик на задържаното или „предаденото”, нито пък е упълномощен да подписва такива документи. Така съставения документ е нищожен от законова гледна точка и е съставен в нарушение, защото шофьорът е подведен да го подпише. До настоящия момент дори на дружеството –собственик не е предоставен препис от въпросния документ.
В многократно заявяваните от нас сигнали и заявления сме изразили становище и по задържаните 51 броя катализатори. Дружеството, което представлявам е с основен предмет на дейност производство на ауспуси и катализатори за автомобили и задържаните катализатори НЕ СА ОТПАДЪК и не могат да бъдат третирани като такива. ТОВА СА МОСТРИ И ОБРАЗЦИ, собственост на дружеството и необходими за развитие на дейността на дружеството, което е собственик на фабрика за ауспуси и катализатори. На първо място това са мостри, съвсем законно придобити и собственост на ВИТО -03 ООД, от които се снемат размери и характеристики и които служат за модели за производство на дружеството в собствената му фабрика. Дружеството не само че не възнамерява да се освобождава от тях, а напротив – смята да ги използва именно като образец за сравнение и еталон, от който да се снемат размери и технически характеристики за производството на нови модели продукция във фабриката на дружеството.
В атакуваното постановление се твърди, че на 24.09.2013 година катализаторите са огледани от експерт при РИОСВ гр.Благоевград, който е дал становище, че същите представляват отпадък съгласно §1 т.17 от ДР на ЗУО и е съставил констативен протокол по чл.155 ал.1 от ЗООС. На тези действия в противоречие със закона представител на дружеството-собственик не е присъствал, нито пък са връчени копия от констатациите на въпросния експерт. Твърдя, че именно съгласно цитираната разпоредба на ДР на Закона за управление на отпадъците задържаните катализатори НЕ МОГАТ ДА БЪДАТ ТРЕТИРАНИ като отпадък, тъй като според законовата дефиниция, дадена именно в §1, т.17 от ДР на ЗУО , „Отпадък” е всяко вещество или предмет, от който притежателят се освобождава или възнамерява да се освободи, или е длъжен да се освободи.” В настоящия случай, не е налице нито една от посочените законови хипотези, за да се счете, че въпросните катализатори са отпадък, а напротив.
Превозното средство и промишлените мостри и образци са иззети, както разбирам с протокол за доброволно предаване от неоправомощено лице, който не е връчен на представител на дружеството-собственик. Оборудването на товарния автомобил е доста скъпо и по никакъв начин не е отразено в двустранен приемо-предавателен документ, който да служи за състоянието на транспортното средство към момента на предаването им. По никакъв начин не е отразено и състоянието на задържаните промишлени образци, нито е известно при какви условия същите се съхраняват. Неотразяването на тези обстоятелства при задържането на транспортното средство и стоките, не само че крият рискове от нанасяне на евентуални щети, които представляваното от мен дружество впоследствие не може да докаже, но и възпрепятстват разкриване на обективната истина по делото.
От атакуваното с настоящата жалба постановление става само и единствено ясно, че юридически и към настоящия момент въпросните движими вещи – транспортно средство и образци и мостри НЕ СА ПРИОБЩЕНИ. Не е достатъчно да ти предадат или да изземеш една вещ в наказателния процес, но същата трябва да бъде приобщена по надлежния в НПК ред с изричен акт на оправомощено за това лице.
Неясно е по какъв начин е станало и физическото приобщаване по преписката (делото) на транспортното средство и промишлените мостри и образци - катализатори и къде се намират те в момента. От оскъдните данни в атакуваното постановление става ясно, че същите са в ГПУ Петрич, но не е ясно на кого и къде са оставени , оставени ли са за отговорно пазене и кой конкретно носи отговорността за тях в момента. В този смисъл считам, че процедурата по приобщаване на транспортните средства като веществени доказателства е опорочена и в момента същите се държат незаконно.
В обжалваното постановление прокурорът сочи като мотив за отказа си, че връщането на превозното средство ще затрудни разкриване на обективната истина по делото – посочил е някакви конкретни действия по разследването, при което биха били необходими транспортното средство и образците-катализатори. От задържането на въпросните вещи обаче до настоящия момент са минали близо ПЕТ МЕСЕЦА, през които на разследващите органи е била предоставена възможността да извършат и оглед и експертиза. Смятам, че към настоящия момент връщането на транспортното средство и стоките- мостри и образци за производство на представляваното от мен дружество в качеството му на СОБСТВЕНИК на движимите вещи преди завършване на наказателното производство не би затруднило по никакъв начин изясняване обстоятелствата по делото, предвид факта, че се касае за престъпление, извършено от неизвестен извършител.
Не на последно място по делото, въпреки твърденията на прокурора, няма данни катализаторите да са били укрити. Укрити биха били ако бяха поставени в специални тайници, помещения или места, които да хвърлят светлина върху някой от елементите на фактическия състав – деец, деяние, вина. Тези катализатори са били превозвани както цялата стока в транспортното средство – в подходящи транспорти опаковки – кашони.
Нещо в повече – моля съдът да обърне внимание и на още един факт – до настоящия момент представляваното от мен дружество НЕ Е УВЕДОМЕНО, че е започнато досъдебно производство – за такова се твърди, че е образувано в деня на отказа на прокурора да върне вещите, задържани по казуса, без да е изписан номера на това досъдебно производство.
Всичко казано по-горе навежда на извода, че задържането на автомобила и катализаторите е безпрезметно и ненужно. Връщането на задържаните движими вещи– транспортно средство и промишлени образци, поискано от собственика им не би затруднило по никакъв начин изясняване обстоятелствата по делото, предвид факта, че се касае за престъпление, извършено от неизвестен извършител.
Смятам, че задържането на автомобила и катализаторите е неоправдано и неправилно и не са налице условия за отнемане на същите по смисъла на чл.53 НК, нито по който и да е друг текст на НК. От задържането им представляваното от мен дружество търпи значителни вреди, предвид невъзможността да се ползува от транспортното средства по предназначение и е принудено да наеме друг автомобил за осъществяване на дейността си, а от задържането на мострите и образците на катализатори се задържа цял производтсвен процес по въвеждане в производство на нови модели катализатори и ауспуси във фабриката, собственост на дружеството и от това задържане дружеството търпи огромни загуби и пропуснати ползи. Всичко това са щети за дружеството, които ще следва да бъдат възстановени от държавата какъвто и да е изхода на производството срещу все още неизвестния извършител-физическо лице. Така този ненужен на процесуална принуда ще утежни ненужно държавния бюджет. Никой не задържа гражданския самолет, в товарния отсек на който са превозени куфари на наркотрафиканти, независимо от хода на процеса срещу тях.
Товарният автомобил е необходим за нормалната търговска дейност на дружеството. Последното е с известни седалище и адрес на територията на Република България и може да бъде на разположение на разследващите органи по всяко време без особени затруднения.
Разпоредбата на чл.111, ал.2 НПК поставя условие веществените доказателства да се върнат „на правоимащите, от които са отнети“ Считам, че в кориците на делото, включително и към представените от мен доказателства се установява обстоятелството, че задържаните превозни средства са владени от представляваното от мен дружество на правно основание, т.е. същото е правоимащ по смисъла на чл.111 ал. 2 от НПК в качеството му на собственик на задържаните вещи. За гарантиране на едно евентуално бъдещо отнемане на вещите, иззети като веществени доказателства съществува специален процесуален ред, предвиден в НПК, за което прокурора “може (а е по-скоро длъжен) да направи съответното искане. Смятам за недопустимо един законосъобразен правен резултат (гарантиране на евентуално бъдещо отнемане в полза на държавата на превозните средства, при наличие на условията за това, да бъде постиган по незаконосъобразен начин (чрез необосновано задържане на превозни средства и вещи като веществени доказателства, без с тях да се извършват конкретни следствени действия, при наличието на изрично регламентирана законова процедура за постигане на този резултат.
Съгласно разпоредбата на чл.111 ал.1 НПК веществените доказателства се пазят до завършването на наказателното производство. По този начин е създадена възможност при определени условия разследващия орган временно да ограничи правата на правоимащите лица над тези предмети. Това ограничение обаче е дотолкова допустимо и възможно, доколкото съществува обективна необходимост от използване на предметите-иззети като веществени доказателства от обвинителната власт по конкретното дело за конкретни обстоятелства, чието изясняване е невъзможно по друг начин или ще бъде затруднено. В конкретния случай, в атакуваното постановление на РП Петрич не се съдържа никаква конкретика досежно това кое налага задържането на транспортните средства и в частност – същите за какви действия по разследването ще са необходими, за да бъдат държани до по-късен етап или до края на наказателното производство.
Неоснователни са доводите в атакуваното постановление, че транспортното средство следва да бъдат на разположение до завършване на наказателното производство, тъй като съгласно разпоредбата на чл.353г ал.1 от НК не се предвижда отнемане в полза на държавата.
Видно е, че ПРАВОИМАЩОТО дружество –собственик по отношение на отнетите транспортно средство и промишлени образци е добросъвестно и различно от извършителя на престъплението, който макар и неизвестен извършител е ФИЗИЧЕСКО ЛИЦЕ, а не търговско дружество.
ГОСПОДИН/ГОСПОЖО РАЙОНЕН СЪДИЯ,
Стойността на процесните транспортно средство, сама по себе си е висока и е несъотносима със стойността на катализаторите.
Не на последно място поддържането на транспортното средство в състояние годно за употреба е свързано с необходимостта от манипулации в зависимост от атмосферните условия, с местодомуване и при настъпващия зимен период, в който се прогнозират силно и рязко застудяване с още по-голяма степен са застрашени интересите на дружеството с оглед правилното съхранение на транспортните средства – замръзване на горивото в резервоарите, изтощаване на акумулаторните батерии, смяната на антифризните течности и другите течности в автомобила съобразно настъпващите зимни условия и др.
Освен това, представляваното от мен дружество извършва превоз на стоки собствено производство и това е един от източниците на доходи за доверителя ми. Неоснователното задържане на товарния автомобил води със себе си огромни разходи за дружеството и го лишава от възможността да реализира някакви приходи, което в условията на тежка финансова и икономическа криза е неоправдано. Освен това дружеството има задължения, които в момента се затруднява да обслужва, поради невъзможността да осъществява своята дейност и да реализира приходи, включително и от въвеждане в производство на нови продукти, каквито бяха целите преди ПЕТ МЕСЕЦА за вноса на задържаните катализатори. Представляваното от мен дружество в момента неоправдано комулира загуби и пропуснати ползи – длъжен е да плаща наем на товарен автомобил, поради това, че принудително е лишен от възможността да полза собствения си такъв, , следва да заплаща обезщетение за престой на работника си и осигурителни вноски, без да може да се възползва от престирания му труд поради липса на транспортно средство. Всичко това се отразява крайно негативно на финансовото състояние на дружеството. В период на криза това поставя под въпрос и оцеляването на фирмата.
Предвид всичко гореизложено, Ви моля, да отмените отказа на прокурора, материализиран в постановление от 04.10.2013г. на Районна прокуратура – Петрич по преписка Вх.№2639/2013 по описа на Районна прокуратура - Петрич и постановите да бъде върнати на основание чл.111 ал.2 НПК гореописаните движими вещи, а именно:
1. ТОВАРЕН АВТОМОБИЛ, марка ФОРД модел ТРАНЗИТ 350 рама WF0LXXTTFL5R40721, двигател № 5R40721, с рег.№ СА2063 НС, цвят БЯЛ;
2. 51 (петдесети един) броя употребявани катализатори за автомобили
преди завършване на наказателното производство по случая на представляваното от мен дружество „ВИТО-03”ООД – град София, ЕИК-131136451, представлявано от Вихър Атанасов Атанасов.
Приложение: копие от атакувания акт на РП Петрич – Постановеление от 04.10.2013 г.; Постановление от 12.09.2013 година; Свидетелство за регистрация на МПС – част І №003604715; Сигнал изх.№25/23.09.2013 г. от Вито – 03 ООД; Писмо изх.№ 027/16.10.2013 г. на фирма ВИТО-03 ООД до РИОС Благоевград; Разпечатка от партидата на дружеството в търговския регистър удостоверяваща представителната власт на упълномощителя ми и предмета на дейност на дружеството, както и писмено пълномощно, удостоверяващо представителната ми власт.
С уважение:
За „ВИТО-03” ООД
Адвокат Петя Хантова –
пълномощник на законния
представител на дружеството
С надежда че темата ще бъде интересна за юристи, адвокати и потърпевши - Любомир Мулетаров.
Казусът е следния: Бус на фирма "ВИТО 03", докарва в България мостри и образци за производство на ауспуси и катализатори от Гърция /фирмата произвежда ауспуси и катализатори за тази страна от години/. Въпреки наличието на необходимите документи за закупените и платени мостри , образците са обявени за отпъдък от митничар, направен е АУАН, а буса е задържан в ГПУ Петрич вече пети месец. Разследва се липсващо и несъществуващо престъпление.
Пет месеца не се прави нищо, защото нищо не може да се направи.Престъплене няма. Бусът не е освободен. Взет е чужд бус, а наемите са вече хилади левове. Разследващ полицай Каймакански "разследва" "престъплението на века по закона за управление на отпадъците". Извикан е представител на РИОС Благоевград, който "услужливо" дава становище без присъствието на собствениците на стоката, че возените мостри и образци са отпадък. Тези мостри и образци имат вторична стойност над 1000 лева , обезпечени са с произход, документи и имат собственик. Документите по преписката се крият и не се изпращат на формата собственик, там въобще не подозират какво се твори в Петрич, за да бъде измислено престъпление или нарушение. Бусът е задържан с протокол за "доброволно предаване" подписан от шафьора, който няма права и пълномощия да подписва подобни документи. Шофьорът е подведен умишлено, от митничаря и полицая.
Представете си, имате стара счупена кола- антика. Отнемат колата ви с АУАН по закона на Управление на отпадъците и ви разследват, че сте извършили нарушение, по закона? Точно така е в случая!
В колата поне има опасни отпадъци- акумулатор и масла.
Образците от катализатори не притежават подобни качества, които да бъдат основание за внимание.
Може да имате най счупената кола- даже реставрирана антика, но РИОС няма право да обявява тази антика за отпадък, а прокуратурата да ви я задържа за да я "разследва като отпадък".
Фирма Вито 03 не е най тежкия случай в практиката на прокуратура Петрич, когато автомобил или камион се задържат по една година, заради разследване на внесени авточасти.
Пейсвам текст, от който ще се ориентирате по точно за опастността, която дебне всички физически и юридически лица, попаднали под ударите на "компетентните полицаи и прокурор Калинска" от Петричката прокуратура и митница Петрич!
Пазете се от тези, които са облечени във власт, които творят и правят безнаказано глупави глупости:
ДО
РАЙОНЕН СЪД
ГРАД ПЕТРИЧ
Ж А Л Б А
От
Адвокат Петя Живкова Хантова, от Адвокатска колегия – Благоевград, адрес на кантората и адрес за съдебна кореспонденция: град Петрич, ул.”Цар Борис ІІІ” №32а, тел./факс 0745 20669; 0898 629958, в качеството й на пълномощник на законния представител на „ВИТО 03”ООД , ЕИК-131136451, със седалище и адрес на управление град София, 1233, район Сердика, жк „Банишора” бл.23, вх.Д, ет.5, ап.82, и адрес на офиса в град София, ул.”Вишовград” №23, бх.Д, ап.82, представлявано от ВИХЪР АТАНАСОВ АТАНАСОВ, собственик на задържано МПС и вещи по преписка 2639/2013 г. по описа на Районна прокуратура - Петрич
П Р О Т И В:
Постановление от 04.10.2013 г. на Районна прокуратура – Петрич
По нейна преписка вх.№2639/2013 г.
Правно основание: чл.111, ал. 3 НПК
УВАЖАЕМИ РАЙОННИ СЪДИИ,
На 23.05.2013 година на входящо трасе на ГКПП Кулата е извършена проверка на собствения на представляваното от мен дружество товарен автомобил марка Форд модел ТРАНЗИТ, с рег.№ СА 2063 НС, за което дружеството притежава свидетелство за регистрация № 003604715. Товарният автомобил е управляван от българският гражданин Илиян Димитров Панайотов от град Пловдив.
При проверката шофьорът на автомобила, който не е собственик нито на товарния автомобил, нито на стоката, превозвана в същия са задържани собствените на представляваното от мен дружество:
1. ТОВАРЕН АВТОМОБИЛ, марка ФОРД модел ТРАНЗИТ 350 рама WF0LXXTTFL5R40721, двигател № 5R40721, с рег.№ СА2063 НС, цвят БЯЛ;
2. 51 (петдесети един) броя употребявани катализатори за автомобили
На представляваното от мен дружество чрез негов представител не е предоставен никакъв документ за основанието за изземването, поради което считам въпросното изземване е незаконосъобразно. До настоящия момент представител на дружеството „ВИТО - 03” ООД не е получил достъп до документите за изземването на превозните средства, съгласно разпоредбите на ЗМ, ЗАНН или НПК. След поредица жалби и искания, от Районна прокуратура ни уведомиха, че има образувана прокурорска преписка по случая под №2639/2013 година по описа на РП – Петрич, като с Постановление от 12.09.2013 година прокурорът, наблюдаващ преписката остави без уважение подаден от нас сигнал за незаконно задържане на въпросните вещи и заявление от 30.08.2013 г. за връщане на предадените на органите на ГПУ – Петрич на 24.05.2013 година катализатори. Мотивът за така постановеното бе, че проверката по случая не е приключила и няма сторен анализ на събраните по същата материали.
С нова молба-сигнал от 23.09.2013 година законния представител на представляваното от мен дружество за пореден път иска връщане на задържаните товарен автомобил и 51 броя катализатори, като за пореден път пояснява на представителя на Прокуратурата, че въпросните катализатори не са отпадък и излага доводи в тази насока.
С атакуваното постановление, Мариана Калинска – прокурор при Районна прокуратура оставя без уважение като неоснователен сигнала от 23.09.2013 година на управителя на фирма ВИТО -03 ООД , с който се иска да бъдат върнати на дружеството товарния автомобил и катализаторите, както и да бъде прекратена образуваната по казуса преписка по случая.
От обжалваното постановление узнаваме, че по случая и то в деня на постановяване на атакувания акт на прокурора (04.10.2013 година) е образувано досъдебно производство по чл.353г ал.1 НК, по което товарният автомобил и катализаторите следва да се приобщят като веществено доказателство.
Считам, че така постановеният акт на прокурора, наблюдаващ горецитираната преписка е незаконосъобразен и неправилен, поради което следва да бъде отменен, а искането на доверителя ми – уважено, поради следните съображения:
С обжалваното постановление наблюдаващия прокурор е постановил отказ за връщане на транспортно средство и стоки на представляваното от мен търговско дружество, като се е мотивирал с обстоятелството, че разследването по делото е в начален стадий, предстои извършването на множество процесуални-следствени действия, необходими за разкриване на обективната истина. Прокурорът, постановил атакуваният акт е счел, че не са налице предпоставките за връщане на превозното средство и стоките преди приключване на наказателното производство, тъй като по делото все още не са събрани всички доказателства, необходими за изясняване на обективната истина по реда и със средствата, предвидени в НПК и тепърва предстояло да бъдат извършени процесуално-следствени действия, свързани с предмета на доказване – извършване на огледи на веществените доказателства, назначаване и извършване на техническа експертиза, разпити на свидетели, а след събирането на достатъчно доказателства по смисъла на чл.219 НПК – и привличане в качеството на обвиняем на автора на престъплението и предявяване на материалите от разследването. Единствения мотив, за да се постанови атакувания отказ е че разследването не е приключило, поради което ще се затрудни разкриването на обективната истина, което било пречка по смисъла на чл.111 ал.2 от НПК.
Считам така мотивираният отказ за незаконосъобразен и неправилен по следните съображения:
Макар, че според наблюдаващия прокурор товарният автомобил и 51 броя катализатори, описани по-горе представляват веществено доказателство, аз не съм съгласна с валидността им като такива. Разпоредбата на чл.110 НПК постановява изричен регламент за приобщаването на веществени доказателства, който по отношение на процесното превозно средство и стоките, задържани преди близо ПЕТ МЕСЕЦА не е спазен. Веществените доказателства следва да бъдат внимателно огледани, подробно фотографирани и описани в съответен протокол и по възможност снимани. Това се изисква, заради информацията, която те носят и която би могла да способства за разкриване на обективната истина по делото. От друга страна, поради невъзможността да бъде приложен по делото, автомобилът, може да бъде възпроизведен в процеса посредством доказателствени средства като фотографиране, описване и др. по реда на НПК. От постановлението не става ясно кои от тези действия са извършени, а напротив – става ясно, че е образувано в последния момент дело против неизвестен извършител и нищо друго не е правено за разкриване на обективната истина цели ПЕТ МЕСЕЦА.
Превозните средства са незаконно иззети – предадени са от лице, което няма представителни функции и по никакъв начин валидно не може да обвърже с действията си собственика на тези вещи. Доколкото е известно на доверителя ми, въпросния товарен автомобил и катализаторите са иззети незаконно с нищожен протокол за доброволно предаване. Този документ е подписан от шофьора, който нито е собственик на задържаното или „предаденото”, нито пък е упълномощен да подписва такива документи. Така съставения документ е нищожен от законова гледна точка и е съставен в нарушение, защото шофьорът е подведен да го подпише. До настоящия момент дори на дружеството –собственик не е предоставен препис от въпросния документ.
В многократно заявяваните от нас сигнали и заявления сме изразили становище и по задържаните 51 броя катализатори. Дружеството, което представлявам е с основен предмет на дейност производство на ауспуси и катализатори за автомобили и задържаните катализатори НЕ СА ОТПАДЪК и не могат да бъдат третирани като такива. ТОВА СА МОСТРИ И ОБРАЗЦИ, собственост на дружеството и необходими за развитие на дейността на дружеството, което е собственик на фабрика за ауспуси и катализатори. На първо място това са мостри, съвсем законно придобити и собственост на ВИТО -03 ООД, от които се снемат размери и характеристики и които служат за модели за производство на дружеството в собствената му фабрика. Дружеството не само че не възнамерява да се освобождава от тях, а напротив – смята да ги използва именно като образец за сравнение и еталон, от който да се снемат размери и технически характеристики за производството на нови модели продукция във фабриката на дружеството.
В атакуваното постановление се твърди, че на 24.09.2013 година катализаторите са огледани от експерт при РИОСВ гр.Благоевград, който е дал становище, че същите представляват отпадък съгласно §1 т.17 от ДР на ЗУО и е съставил констативен протокол по чл.155 ал.1 от ЗООС. На тези действия в противоречие със закона представител на дружеството-собственик не е присъствал, нито пък са връчени копия от констатациите на въпросния експерт. Твърдя, че именно съгласно цитираната разпоредба на ДР на Закона за управление на отпадъците задържаните катализатори НЕ МОГАТ ДА БЪДАТ ТРЕТИРАНИ като отпадък, тъй като според законовата дефиниция, дадена именно в §1, т.17 от ДР на ЗУО , „Отпадък” е всяко вещество или предмет, от който притежателят се освобождава или възнамерява да се освободи, или е длъжен да се освободи.” В настоящия случай, не е налице нито една от посочените законови хипотези, за да се счете, че въпросните катализатори са отпадък, а напротив.
Превозното средство и промишлените мостри и образци са иззети, както разбирам с протокол за доброволно предаване от неоправомощено лице, който не е връчен на представител на дружеството-собственик. Оборудването на товарния автомобил е доста скъпо и по никакъв начин не е отразено в двустранен приемо-предавателен документ, който да служи за състоянието на транспортното средство към момента на предаването им. По никакъв начин не е отразено и състоянието на задържаните промишлени образци, нито е известно при какви условия същите се съхраняват. Неотразяването на тези обстоятелства при задържането на транспортното средство и стоките, не само че крият рискове от нанасяне на евентуални щети, които представляваното от мен дружество впоследствие не може да докаже, но и възпрепятстват разкриване на обективната истина по делото.
От атакуваното с настоящата жалба постановление става само и единствено ясно, че юридически и към настоящия момент въпросните движими вещи – транспортно средство и образци и мостри НЕ СА ПРИОБЩЕНИ. Не е достатъчно да ти предадат или да изземеш една вещ в наказателния процес, но същата трябва да бъде приобщена по надлежния в НПК ред с изричен акт на оправомощено за това лице.
Неясно е по какъв начин е станало и физическото приобщаване по преписката (делото) на транспортното средство и промишлените мостри и образци - катализатори и къде се намират те в момента. От оскъдните данни в атакуваното постановление става ясно, че същите са в ГПУ Петрич, но не е ясно на кого и къде са оставени , оставени ли са за отговорно пазене и кой конкретно носи отговорността за тях в момента. В този смисъл считам, че процедурата по приобщаване на транспортните средства като веществени доказателства е опорочена и в момента същите се държат незаконно.
В обжалваното постановление прокурорът сочи като мотив за отказа си, че връщането на превозното средство ще затрудни разкриване на обективната истина по делото – посочил е някакви конкретни действия по разследването, при което биха били необходими транспортното средство и образците-катализатори. От задържането на въпросните вещи обаче до настоящия момент са минали близо ПЕТ МЕСЕЦА, през които на разследващите органи е била предоставена възможността да извършат и оглед и експертиза. Смятам, че към настоящия момент връщането на транспортното средство и стоките- мостри и образци за производство на представляваното от мен дружество в качеството му на СОБСТВЕНИК на движимите вещи преди завършване на наказателното производство не би затруднило по никакъв начин изясняване обстоятелствата по делото, предвид факта, че се касае за престъпление, извършено от неизвестен извършител.
Не на последно място по делото, въпреки твърденията на прокурора, няма данни катализаторите да са били укрити. Укрити биха били ако бяха поставени в специални тайници, помещения или места, които да хвърлят светлина върху някой от елементите на фактическия състав – деец, деяние, вина. Тези катализатори са били превозвани както цялата стока в транспортното средство – в подходящи транспорти опаковки – кашони.
Нещо в повече – моля съдът да обърне внимание и на още един факт – до настоящия момент представляваното от мен дружество НЕ Е УВЕДОМЕНО, че е започнато досъдебно производство – за такова се твърди, че е образувано в деня на отказа на прокурора да върне вещите, задържани по казуса, без да е изписан номера на това досъдебно производство.
Всичко казано по-горе навежда на извода, че задържането на автомобила и катализаторите е безпрезметно и ненужно. Връщането на задържаните движими вещи– транспортно средство и промишлени образци, поискано от собственика им не би затруднило по никакъв начин изясняване обстоятелствата по делото, предвид факта, че се касае за престъпление, извършено от неизвестен извършител.
Смятам, че задържането на автомобила и катализаторите е неоправдано и неправилно и не са налице условия за отнемане на същите по смисъла на чл.53 НК, нито по който и да е друг текст на НК. От задържането им представляваното от мен дружество търпи значителни вреди, предвид невъзможността да се ползува от транспортното средства по предназначение и е принудено да наеме друг автомобил за осъществяване на дейността си, а от задържането на мострите и образците на катализатори се задържа цял производтсвен процес по въвеждане в производство на нови модели катализатори и ауспуси във фабриката, собственост на дружеството и от това задържане дружеството търпи огромни загуби и пропуснати ползи. Всичко това са щети за дружеството, които ще следва да бъдат възстановени от държавата какъвто и да е изхода на производството срещу все още неизвестния извършител-физическо лице. Така този ненужен на процесуална принуда ще утежни ненужно държавния бюджет. Никой не задържа гражданския самолет, в товарния отсек на който са превозени куфари на наркотрафиканти, независимо от хода на процеса срещу тях.
Товарният автомобил е необходим за нормалната търговска дейност на дружеството. Последното е с известни седалище и адрес на територията на Република България и може да бъде на разположение на разследващите органи по всяко време без особени затруднения.
Разпоредбата на чл.111, ал.2 НПК поставя условие веществените доказателства да се върнат „на правоимащите, от които са отнети“ Считам, че в кориците на делото, включително и към представените от мен доказателства се установява обстоятелството, че задържаните превозни средства са владени от представляваното от мен дружество на правно основание, т.е. същото е правоимащ по смисъла на чл.111 ал. 2 от НПК в качеството му на собственик на задържаните вещи. За гарантиране на едно евентуално бъдещо отнемане на вещите, иззети като веществени доказателства съществува специален процесуален ред, предвиден в НПК, за което прокурора “може (а е по-скоро длъжен) да направи съответното искане. Смятам за недопустимо един законосъобразен правен резултат (гарантиране на евентуално бъдещо отнемане в полза на държавата на превозните средства, при наличие на условията за това, да бъде постиган по незаконосъобразен начин (чрез необосновано задържане на превозни средства и вещи като веществени доказателства, без с тях да се извършват конкретни следствени действия, при наличието на изрично регламентирана законова процедура за постигане на този резултат.
Съгласно разпоредбата на чл.111 ал.1 НПК веществените доказателства се пазят до завършването на наказателното производство. По този начин е създадена възможност при определени условия разследващия орган временно да ограничи правата на правоимащите лица над тези предмети. Това ограничение обаче е дотолкова допустимо и възможно, доколкото съществува обективна необходимост от използване на предметите-иззети като веществени доказателства от обвинителната власт по конкретното дело за конкретни обстоятелства, чието изясняване е невъзможно по друг начин или ще бъде затруднено. В конкретния случай, в атакуваното постановление на РП Петрич не се съдържа никаква конкретика досежно това кое налага задържането на транспортните средства и в частност – същите за какви действия по разследването ще са необходими, за да бъдат държани до по-късен етап или до края на наказателното производство.
Неоснователни са доводите в атакуваното постановление, че транспортното средство следва да бъдат на разположение до завършване на наказателното производство, тъй като съгласно разпоредбата на чл.353г ал.1 от НК не се предвижда отнемане в полза на държавата.
Видно е, че ПРАВОИМАЩОТО дружество –собственик по отношение на отнетите транспортно средство и промишлени образци е добросъвестно и различно от извършителя на престъплението, който макар и неизвестен извършител е ФИЗИЧЕСКО ЛИЦЕ, а не търговско дружество.
ГОСПОДИН/ГОСПОЖО РАЙОНЕН СЪДИЯ,
Стойността на процесните транспортно средство, сама по себе си е висока и е несъотносима със стойността на катализаторите.
Не на последно място поддържането на транспортното средство в състояние годно за употреба е свързано с необходимостта от манипулации в зависимост от атмосферните условия, с местодомуване и при настъпващия зимен период, в който се прогнозират силно и рязко застудяване с още по-голяма степен са застрашени интересите на дружеството с оглед правилното съхранение на транспортните средства – замръзване на горивото в резервоарите, изтощаване на акумулаторните батерии, смяната на антифризните течности и другите течности в автомобила съобразно настъпващите зимни условия и др.
Освен това, представляваното от мен дружество извършва превоз на стоки собствено производство и това е един от източниците на доходи за доверителя ми. Неоснователното задържане на товарния автомобил води със себе си огромни разходи за дружеството и го лишава от възможността да реализира някакви приходи, което в условията на тежка финансова и икономическа криза е неоправдано. Освен това дружеството има задължения, които в момента се затруднява да обслужва, поради невъзможността да осъществява своята дейност и да реализира приходи, включително и от въвеждане в производство на нови продукти, каквито бяха целите преди ПЕТ МЕСЕЦА за вноса на задържаните катализатори. Представляваното от мен дружество в момента неоправдано комулира загуби и пропуснати ползи – длъжен е да плаща наем на товарен автомобил, поради това, че принудително е лишен от възможността да полза собствения си такъв, , следва да заплаща обезщетение за престой на работника си и осигурителни вноски, без да може да се възползва от престирания му труд поради липса на транспортно средство. Всичко това се отразява крайно негативно на финансовото състояние на дружеството. В период на криза това поставя под въпрос и оцеляването на фирмата.
Предвид всичко гореизложено, Ви моля, да отмените отказа на прокурора, материализиран в постановление от 04.10.2013г. на Районна прокуратура – Петрич по преписка Вх.№2639/2013 по описа на Районна прокуратура - Петрич и постановите да бъде върнати на основание чл.111 ал.2 НПК гореописаните движими вещи, а именно:
1. ТОВАРЕН АВТОМОБИЛ, марка ФОРД модел ТРАНЗИТ 350 рама WF0LXXTTFL5R40721, двигател № 5R40721, с рег.№ СА2063 НС, цвят БЯЛ;
2. 51 (петдесети един) броя употребявани катализатори за автомобили
преди завършване на наказателното производство по случая на представляваното от мен дружество „ВИТО-03”ООД – град София, ЕИК-131136451, представлявано от Вихър Атанасов Атанасов.
Приложение: копие от атакувания акт на РП Петрич – Постановеление от 04.10.2013 г.; Постановление от 12.09.2013 година; Свидетелство за регистрация на МПС – част І №003604715; Сигнал изх.№25/23.09.2013 г. от Вито – 03 ООД; Писмо изх.№ 027/16.10.2013 г. на фирма ВИТО-03 ООД до РИОС Благоевград; Разпечатка от партидата на дружеството в търговския регистър удостоверяваща представителната власт на упълномощителя ми и предмета на дейност на дружеството, както и писмено пълномощно, удостоверяващо представителната ми власт.
С уважение:
За „ВИТО-03” ООД
Адвокат Петя Хантова –
пълномощник на законния
представител на дружеството
С надежда че темата ще бъде интересна за юристи, адвокати и потърпевши - Любомир Мулетаров.