bludniq_sin написа:Защо да го няма? Върху някои вещи не може постоянно да се упражнява фактическа власт, за да е налице владение. Липсата на фактическа власт върху автомобила не винаги означава, че липсва владение - ако си оставите чантата на автогарата (банален пример) и влезете за 2 мин. до тоалетната вие не губите владението макар да не упражнявате фактическата власт върху нея и ако аз я взема и избягам (с намерение да продам всичко в нея) осъществявам кражба нали?
bludniq_sin написа:Какво става с владението на собственика (ако приемем че е собственик - може да владее и несобственик нали) - ами с прекъсването на фактическата власт и преминаването и в дееца се прекъсва и владението. Не мисля че това си противоречи с казаното по-горе че липсата на фактическа власт не е задължително да е липса на владение но просто в този случай с преминаването и в друг се прекъсва и владението. Така го виждам поне аз. Може и някъде да бъркам в разсъжденията.
Дааа,не си противоречи. И едното е вярно,както и другото.
Казуса на прокурорския-има ПЗО,владението онзи не го е изгубил независимо,че е избягал от колата.Защо не го е изгубил обаче? Защото не е учредил основание за фактическа власт на онзи,не му го е дал,с две думи.
Така,какво обаче е различното в разгледжания случай? - Ами точно този момент. Х дал ли е колата? Дал я е.Кой "владее" тогава( в смисъл фактическа власт,"държане")-владее дееца.Значи все пак "владее" по смисъла на НК. И именно за това,ако реши да я свои ще отговаря не за кражба,а за обсебване.
Респективно- за ПЗО,ако не желае да я свои.Е как да отговаря обаче,когато в момента на решението я "владее" ?
П.П. Пълна щуротия. Няма обаче да я "владее" и ще я отнеме от владението на онзи,ако тъкмо като му подава ключовете,го излъже,че в колата е забравил още една бут. бира,върне се и изчезне.Така е,тъй като основанието за "владение" вече го няма.Тъй като Х му е дал колата за да отиде до магазина и той си е свършил работата (на осн. договор за заем за послужване).
Не е логично и няма как да бъде това нещо да е критерий в случая.
Дали не следва да се помисли върху нещо друго : Не е ли възможно например да приемем,че всякога владението на собственика(или на правоимащия да "владее") е налично щом онзи излезне извън рамките на уговореното. Но пък на какво основание тук "владението" да го разбираме като нещо различно от " конкретната фактическа власт на дееца"?
Сетих се за нищо интересно: Има ли пречка след ПЗО-то,непосредствено да възникне и кражба,респ. обсебване.Решава в даден момент да я продаде.Кражбата поглъща ли ПЗО-то ?
И друго : Какво следва да е положението,ако дееца,преднамерено,излъже онзи,че му трябва колата за малко да иде до магазина(където той изобщо няма намерение да ходи).Всичко това той прави с цел да избегне наказателна отговорност за ПЗО
като се домогне до "владението",тоест до
факт. власт. Качва се в колата и отива до Варна да купонясва.
Владение ли да искаш,противозаконност ли,отнемане ли...?..пълен т....к,с извинение.
Но ако се опита човек нещо да извади,значи може да се случи следното:
В случая деецът се домогва до владението чрез измамливо действие,с лъжа.
Има обаче конкретно пр. основание,което му учредява "владението"и това е заем за послужване.Същият обаче е нищожен поради липса на основание.Това е така,тъй като дееца НЕ ЖЕЛАЕ да ползува вещта с оглед сделката,още повече че същата е неморална,поради действителните намерения на страната.Тоест тя е
нищожна.
Възможно ли е в тази връзка дееца да се смята "владелец",доколкото в НП е известно,че това означава
учредена на някакво основание фактическа власт?
Практиката при обсебването показва,че това не е определящо.Тоест може сделката да е нищожна,но важното е преминаването на факт. власт,пък ако и това да е само на "формално пр. основание".Макар че наскоро срещнах две присъди за измама,където дееца поискал GSM-а уж да се обади,отдалечил се уж за това,а после офейкал..
Това са щуротии според мен,при това грандиозни,но това е положението.
За мен в случай с лъжливото домогване о МПС-то представлява ПЗО.Поне формално като състав.Имам си и съображения