Предполагам, че колебанието идва от недопустимостта наказателен процес все още да виси срещу наказателнонеотговорно лице?Има известен процесуален проблем. Но висящността на делото не му вреди в случая/ на субекта - страна подсъдим/.
А какво става ако деецът е бил невменяем към момента на деянието, но е вменяем към момента на опита
за реализиране на наказателната му отговорност, как ще следва да се процедира?
Пак така ? Ще прекратяваме ?
Мисля като Систем.Съдът в стадий "съдебно заседание" няма правомощия и проц.възможност да да прекратява производството по чл.21, ал.1 т.1 /на т.нар реабилитиращи основания / .Трябва да се произнесе с присъда, със сила на пресъдено нещо .Важи и за въззива, както и за касацията, изрично е указано и в съответните текстове за правомощията им / по -точно - изрично е изключено /.
Оправдателна присъда се постановява, когато
1.не се установи деянието да е извършено
2.не се установи деянието да е извършено от подс.
3.не се установи деянието да е извършено виновно
4. не се установи извършеното деяние да съставлява престъпление
Престъпление е това общественоопасно деяние, което е извършено виновно и е обявено от закона за наказуемо. Вменяемостта и възрастта са качества на субекта на престъплението, с оглед на които се преценява съставомерността на деянието. Липсата на вменяемост като предпоставка за възникване на наказателната отговорност въобще води до неспособност да формира вина и подс.следва да се признае за невиновен на това основание.
П.П. не ми се влиза в теор.дискусия на тема невменяемост и съставомерност.
Практически се прави с присъда, така се спазва процесуалния закон..
Не че е правилно да се папагали
от съдебната практика , без собствена мисъл, но споделям застъпеното в това решение.По стария НПК е , но доколкото моите спомени датират и от там :
РЕШЕНИЕ № 811 ОТ 22.12.1999 Г. ПО Н. Д. № 763/1999 Г., II Н.
ВМЕНЯЕМОСТТА Е ПРЕДПОСТАВКА ЗА ВИНАТА. СЪГЛАСНО ЧЛ. 299, АЛ. 1, Т. 1 НПК ВЪПРОСЪТ ЗА ВИНОВНОСТТА СЕ РЕШАВА С ПРИСЪДАТА, А НЕ С ОПРЕДЕЛЕНИЕ ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА НАКАЗАТЕЛНОТО ПРОИЗВОДСТВО.
Чл. 33 НК
Чл. 299, ал. 1, т. 1 НПК и е вярно да се прави с присъда, според мен,
Докладчик председател на отделение Румен Ненков
С първоинстанционната присъда подсъдимият И. Кр. П. е признат за невинен в това, че на 6.12.1997 г. в гр. П. е извършил кражба на оставени без надзор движими вещи на стойност 160 000 лв., поради което е оправдан по обвинението по чл. 195, ал. 1, т. 2 НК. Единственото съображение за постановяване на оправдателната присъда е установеното обстоятелство, че деецът е осъществил деянието в състояние на невменяемост по смисъла на чл. 33, ал. 1 НК.
По жалба на подсъдимия въззивният съд е отменил така постановената присъда и е прекратил наказателното производство, считайки, че не са били налице процесуалните предпоставки за постановяване на присъда.
Направеното от втората инстанция тълкуване на процесуалния закон е неправилно. Невменяемостта по смисъла на чл. 33, ал. 1 НК представлява психическо състояние на извършителя на общественоопасно деяние, обявено за наказуемо в състав на Особената част па Наказателния кодекс. Това състояние изключва наказателната отговорност по отношение на дееца, тъй като обратно - вменяемостта е предпоставка за вината. Съгласно чл. 299, ал. 1, т. 1 НПК въпросът за виновността следва да бъде решен с присъда, а не с определение за прекратяване на наказателното производство. Адекватна на тази законова разпоредба е и нормата на чл. 288, ал. 1 НПК, която допуска прекратяване на наказателното производство в съдебната фаза на процеса за престъпление от общ характер само в случаите на чл. 21, ал. 1, точки 2-7 НПК. Невменяемостта към момента на осъществяване на деянието не е включена в тези хипотези.
Разпоредбата на чл. 21, ал. 1, т. 5 НПК има предвид случая на виновно осъществено престъпно посегателство, последвано от трайно влошаване на здравословното състояние на дееца, обуславящо разстройство на съзнанието, което поначало изключва вменяемостта. Приетите от въззивния съд факти обаче съвсем не сочат на такива фактически положения. Неправилно в мотивите на проверяваното въззивно решение се прави довод от правомощието на съда по чл. 332, т. 4 НПК, тъй като предпоставка за упражняването му е установяване на неправилност на първоинстанционната присъда, каквато обаче в случая няма. Очевидно, действителната воля, на законодателя е в случаите по чл. 21, ал. 1, т. 1 НПК подсъдимият да бъде оправдан, а допълнителен аргумент в подкрепа на това становище се съдържа и в разпоредбата на чл. 357, ал. 1, т. 2 НПК.
От гореизложеното следва, че искането по касационния протест за отмяна на постановеното въззивно решение е основателно. При констатирано съществено нарушение па процесуалните правила /в случая по чл. 352, ал. 1, т. 2 във вр. с ал. 3, т. 1 НПК/ касационната инстанция обаче е длъжна да върне делото за ново разглеждане на основание чл. 357, ал. 3, т. 3 НПК
.