Не мога да съм кратка
Деянието в БГ и деянието като гостуваща звезда, трябва да сте ги извършили преди да има влязла в сила присъда, за което и да било от двете.
От там насетне
Има чл.8 ал.2 от НК
„ Влязла в сила присъда, постановена в друга държава- членка на Европейския съюз, за деяние, което съставлява престъпление по българския Наказателен кодекс, се взема предвид във всяко наказателно производство, което се провежда срещу същото лице в Република България”.
Има обаче и чл. 4 ал.2 от НПК
„Влязлата в сила присъда, издадена от съд на друга държава и непризната по реда на българското законодателство, не подлежи на изпълнение от органите на Република България.
Т. е НК, чл.8, е приложим, но след признаване на присъдата.Така звучи смислено
.
Присъдата трябва да мине процедура по екзекватура, да бъде призната по реда на НПК.Иначе вероятно ще ви отхвърлят искането за кумулация като недопустимо/ няма да може да се обсъжда дали съвкупност е налице от материалноправна страна въобще/
Верно, че НПК казва още в чл.4, ал.3 и че
разпоредбите на чл.4, ал.2 не се прилагат, ако е предвидено друго в международен договор, по който Република България е страна, който е ратифициран, обнародван и влязъл в сила”.
Текстът на чл.8, ал.2 НК е резултат на Рамковото решение 2008/675 .То е издадено по ЕК за международно признаване на присъди.
В нея има един чл.56
Член 56
Всяка договаряща държава предприема необходимите законодателни мерки, за да даде възможност на нейните съдилища при постановяването на своите решения да вземат под внимание всяко предишно европейско съдебно решение по наказателно дело, произнесено за друго деяние в състезателен съдебен процес, с оглед прибавяне към тази присъда на всички или на някои от последиците, произтичащи съгласно нейното законодателство от съдебните решения, постановени на нейна територия. Тя определя условията, при които това съдебно решение се взема под внимание.
Демек , понеже до тук вероятно не сте ме разбрали, простичко казано, на практика не може директно, направо, с испанската присъда и българската да направите искане и да очаквате определяне на едно общо най-тежко наказание, дори да е така, както твърдите - да са налице предпоставки за кумулация.Поне не съм срещала практика в такъв смисъл
.
Правилният отговор на въпроса може би е , както де юре стоят нещата с чл.4 на НПк и чл.8 на НК – де факто : първо трябва или трансфер на осъден,или признаване и изпълнение на присъда на чуждестранен съд, регламентирани в раздел І и ІІ на глава 36 от НПК или чл.44 ал.13 от ЗЕЕЗА.И после да се мисли за кумулации. Предполагам...
Колко е удачно такова решение, в този вид, колко е в съответствие с международните ангажименти, колко е практически полезно и колко заинтересованата страна /осъдения/ е в състояние / не е в състояние да инициира производства по "признаване" на чуждия акт - това са все въпроси, на които дължат отговори почтените конгресмени, които са гласували текстовете.
Щото в проекта на изменение на НК 2010 г е имало и текст за промяна на НПК
„Действие на чуждестранна присъда
Чл. 4а. (1) Влязла в сила присъда, постановена в друга
държава и непризната по реда на българското законодателство,
не подлежи на изпълнение от органите на Република България,
освен ако е предвидено друго в международен договор, по който
Република България е страна, който е ратифициран, обнародван и
влязъл в сила.
(2) Влязла в сила присъда, постановена в друга държава
– членка на Европейския съюз, поражда същите правни последици
като присъда, постановена от български съд, във всяко
наказателно производство и по време на изпълнение на
присъдата.”
Обаче този текст не е гласуван и се е изгубил по трасето на законодателната мисъл....не е действащо право.
Консултирайте се със специалист, който да види какво сте търпели, на какво основание, къде, какво е положението с отразяването му за целите на БГ системата, има ли изтекли някакви процедури извън самите наказателни производства по същество по ЗЕЗА или по НПК във връзка с признаването и т.н.